KÖNYVMELLÉKLET: Visszhang

Tim Marshall: Falak

Könyv

Elképesztő gyorsasággal épülnek a világban a határt kijelölő és megerősítő kerítések – Tim Marshall brit újságíró e könyvében pontosan azt taglalja, hogyan jött létre a mind kisebb darabokra szabdalt világunk.

Igyekszik megértetni, hogy a modern népvándorlás feltartóztatására (vagy a migráció kezelésének kudarcát palástolandó) felhúzott kerítések sokszor régi, mesterségesen meghúzott határok nyomatékosítását szolgálják. Könyvében megelevenednek azok a drámák, amelyek nyomán természetes közösségek, földrajzi egységek szakadtak darabokra nagyhatalmi diktátumok következtében, de azt is megmutatja, hogyan válik a félelem tárgyává a kerítésen túl található Másik, akit nem árt kívül rekeszteni.

Marshall a BBC és a Sky News korábbi munkatársaként kiválóan ismeri a megosztott világ legneuralgikusabb pontjait, ahol a legtöbbeket, akár a legérzékenyebb pontokon (és szó szerint) sérthetnek fel a kerítések szögesdrótjai. A felkavaró történetek révén megérthetjük, hogyan hálózzák be a világot és miként befolyásolják éle­tünket az utóbbi pár évtizedben megszaporodott határkerítések. Szűkebb régiónk lelkes fal- és palánképítőit ugyan nem menti fel, de tetteiket némiképpen kontextusba helyezi, ha látjuk: az indiai szubkontinensen, a Közel-Keleten, Kínában és Amerikában még hosszabbak a kerítések. Néha még rafináltabbak is, hiszen a betonfalak és dróthálók „csak” a szomszédainktól, no meg a messziről érkező gyanús idegenektől vágnak el minket, míg a virtuális tűzfalak az egész külvilágtól.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Nem tud úgy tenni, mintha…

„Hányan ülnek most a szobáikban egyedül? Miért vannak ott, és mióta? Meddig lehet ezt kibírni?” – olvastuk a Katona József Színház 2022-ben bemutatott (nemrég a műsorról levett) Melancholy Rooms című, Zenés magány nyolc hangra alcímű darabjának színlapján.

Nyolcadik himnusz az elmúlásról

Egy rövid kijelentő mondattal el lehetne intézni: Willie Nelson új albuma csendes, bölcs és szerethető. Akik kedvelik a countryzene állócsillagának könnyen felismerhető hangját, szomorkás dalait, fonott hajával és fejkendőkkel keretezett lázadó imázsát, tudhatják, hogy sokkal többről van szó, mint egyszeri csodáról vagy véletlen szerencséről.

Szobáról szobára

Füstös terembe érkezünk, a DJ (Kókai Tünde) keveri az elektronikus zenét – mintha egy rave buliba csöppennénk. A placc különböző pontjain két-két stúdiós ácsorog, a párok egyikének kezében színes zászló. Hatféle színű karszalagot osztanak el a nézők között. Üt az óra, a lila csapattal elhagyjuk a stúdiót, a szín­skála többi viselője a szélrózsa más-más irányába vándorol.

Elengedték őket

Ukrajna belső, háború sújtotta vagy veszélyeztette területeiről rengetegen menekültek Kárpátaljára, főleg a városokba, az ottani magyar közösség emiatt szinte láthatatlanná vált sok helyen. A napi gondok mellett a magyar kormány hülyeségeire senkinek nincs ideje figyelni.