Kisjátszótér – Könyv

Hogyan tovább?

Kirsten Boie: Telihold volt aznap

Kritika

A második világháború végnapjainak egyikén 1945. április 28-án, egyetlen nap alatt játszódik ez a regény egy bajor városkában, Penzbergben. A hírek már a fegyverletételről és az amerikai csapatok megérkeztéről szólnak, de senki nem tud konkrétumokat. A biztos csak annyi, hogy a háborús évek széttépték az emberi kapcsolatokat, gyászt és jegyrendszert hoztak.

Túlélési, illetve bosszúvágyat. És még valamit: embereket, akik ebben a szituációban nem tudják, hogy mi a helyes döntés. Mindenki fél, a legtöbben már látják, hogy a háborúban a rossz oldalra álltak, de a lelkiismeret szava egyáltalán nem olyan erős, mint a felelősségre vonástól való félelem. De mi van, ha a hitleri propagandának van igaza: létezik az Alpesi Erőd, és van még remény a győzelemre? A Vérfarkasok, a végsőkig kitartó fanatikus földalatti szervezet mindenesetre hergeli magát. A csapatot jórészt elvakult és mélyen traumatizált gyerekek alkotják, akiknek semmi nem drága. Az emberélet különösen nem az.

A népszerű német ifjúsági szerző könyve megtörtént eseményeken alapul: a bányászvárosban aznap éjjel tényleg történtek a golyó és kötél általi kivégzések, és valóban elmaradt a háború utáni felelősségre vonás. A gyilkosok és az áldozatok hozzátartozóinak együtt kellett tovább élniük.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.