Színház

Sötét és világos

Benoit Solès: A kódfejtő

Kritika

A francia színész-drámaíró a darabot Alan Hodges Kódjátszma című amerikai filmjének és Hugh Whitemore Breaking the Code című színművének felhasználásával írta (a darabot a rendező, Horváth Patrícia fordította le).

Alan Turingot a filmváltozatban Benedict Cumberbatch alakítja, itt, a magyar ősbemutatón pedig Simon Kornél (az angol színész filmbéli magyar hangja).

Míg a film az Enigma nevű náci rejtjelező gép kódjának feltörését állítja a középpontba, addig a darab inkább Turing másságából eredő viszontagságos életére és ennek lelki vetületeire koncentrál. Az angol matematikus történelemformáló szerepe ezért itt kissé háttérbe szorul, a fókuszban inkább az életét végigkísérő méltatlan bánásmód és az őt érő atrocitások vannak. Intim kapcsolatba kerülünk a hőssel: belelátunk szűkös életterébe, amely a színpadon is egy szűkre szabott tér. A szobabelső hangulata (díszlet: Árva Nóra) Turing éppen aktuális lelkiállapota szerint hol fehér, hol fekete, négyzet alakú lamellákkal változtatható. A fehérek írófelületként is szolgálnak, míg a lamellák harmadik állása egy bonyolult elektromos hálózatot ad ki, ahol az izzók az előadás csúcspontjain piros fénnyel gyulladnak ki. A jelmezek (Kovács Andrea) kifogástalanul hozzák a korabeli hivatalnokok öltözködési stílusát, a látvány visszarepít az időben.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.