Beperli az MCC az Orbánék brüsszeli konferenciáját betiltó polgármestert

  • narancs.hu
  • 2024. május 16.

Külpol

A rendezvénynek alig találtak helyet a szervezők, majd a rendőrség is közbeavatkozott.

Még nincs vége az MCC brüsszeli Nemzeti Konzervativizmus Konferenciájához kapcsolódó botránynak, a szervezők ugyanis kártérítési pert indítanak a belga főváros Saint-Josse kerületének polgármestere Emir Kir ellen

– írja a Politico hírlevele. Az MCC-t egy francia ügyvéd képviseli az ügyben, aki szerdán este beszélt Brüsszelben, ahol elmondta,

a szólásszabadság a kereszténység megtestesülése és teljes megnyilvánulása”, melynek védelme Európa védelmét jelenti.

Az ügyvéd szerint a kártérítési per indítása a polgármesterrel szemben példa nélküli Belgiumban, ezért korai lenne megmondani, hogy az MCC pontosan mit fog kérni. Hozzátette, először is végleges ítéletet kell hozniuk a konferencia tilalmát hatályon kívül helyező előzetes ítéletben, ami akár hónapokig is eltarthat. 

Ahogyan korábban lapunk is beszámolt róla, az MCC áprilisban szervezte meg konferenciáját Brüsszelben, ahova több szélsőjobboldali európai politikust is meghívtak, a magyar miniszterelnök mellett a Brexit atyja, Nigel Farage, a francia szélsőjobboldali Eric Zemmour és a volt lengyel miniszterelnök, Mateusz Moravieczki neve is szerepelt a programban. Csakhogy  nem volt egyszerű helyet találni a rendezvénynek, mert több helyszín is visszamondta az erről szóló megegyezést, majd már a konferencia közben megjelent a helyszínen a belga rendőrség és leállították azt a közrend védelmére hivatkozva. Később azonban folytatódhatott az esemény, a politikusok elmondhatták beszédeiket.

Emir Kir polgármester még korábban a Politicóval azt közölte, mindent meg fog tenni, hogy a rendezvényt betiltsák. A rendőrség arról tájékoztatta akkor a szervezőket, hogy fennáll a veszélye annak, hogy tüntetők rendbontást okoznak a környéken, mert egy korábbi lehetséges rendezvényhelyszín elé például antifasiszta szervezetek hirdettek demonstrációt.

A rendezvény betiltását egyébként még a Fidesz kritikusai is bírálták. A momentumos Cseh Katalin például azt írta akkor az ügyről, hogy bár személy szerint kevés rosszabb programot tudna elképzelni magának, ha a szervezők és a felszólalók betartják a szabályokat, nem tesznek kárt a helyszínben, akkor miért ne tarthatnák meg nyugodtan a rendezvényt? "Erről szól a szólásszabadság" – tett hozzá.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.

Vegetál, bezárt, költözik

Az elmúlt másfél évtizedben szétfeslett a magyar múzeumi rendszer szövete. Bizonyára vannak olyan intézmények, amelyek érintetlenek maradtak a 2010 óta zajló átalakulásoktól: vidéken egy-egy helytörténeti gyűjtemény, vagy Budapesten a Bélyegmúzeum – de a rendszer a politikai, s ezzel összefüggő gazdasági szándékokból, érdekekből kifolyólag jelentősen átrajzolódott.