Cyber hírek

  • 2005. március 31.

Külpol

Ûrverseny a NASA-tól is A magánfejlesztésû ûrrepülõkre kiírt Ansari X Prize sikerén felbuzdulva az amerikai ûrügynökség elindította a Centennial Challenges programot, amellyel magáncégeket szeretne bevonni fejlesztéseibe - adta hírül az Index. A Tether Challenge elnevezésû alprogramban a habkönnyû és szélsõségesen erõs anyagok létrehozóit díjazzák ötvenezer dollárral, a NASA ugyanis régóta álmodozik olyan kötöttpályás ûrliftekrõl, amelyekkel több ezer kilométer magasságba viheti fel a jármûveit, ûrsiklók és rakéták használata nélkül.
A Beam Power Challenge nevû alprogram keretében a drótnélküli áramátvivõ rendszerek fejlesztését próbálják ösztönözni. A pályázóknak annyi árammal kell ellátniuk egy robotot drót nélkül, hogy képes legyen három perc alatt felmászni egy ötvenméteres kötélen. A drót nélküli áramsugárzás a hosszú távú, a Marsra vagy a Holdra irányuló küldetéseknél lehet hasznos. A díjként felajánlott összegek nem túl nagyok, ami annak köszönhetõ, hogy az Egyesült Államok kongresszusa kétszázötvenezer dollárban állapította meg a NASA által kiosztható díjak felsõ határát. Az ûrhivatal most azért lobbizik, hogy ezt negyvenmillióra emeljék, ami sokkal nagyobb szabású versenyek kiírását is lehetõvé tenné.

NeoPets-mozi Egész estés komputeranimációs filmeket forgat a NeoPets (neopets.com) virtuális kedvenceivel a fõszerepben a Warner Brothers, az öt nagy hollywoodi filmstúdió egyike. A NeoPets az egyik legnépszerûbb olyan szájt, amelyen regisztrációt követõen virtuális háziállatokat terelgethetnek a felhasználók. A fõleg fiatal lányok körében népszerû szájtnak összesen 25 millió regisztrált játékosa van, ráadásul a Nielsen NetRatings elemzõcég szerint a neten töltött idõ alapján ez a világ legnépszerûbb online játéka. A NeoPets vicces virtuális kis kedvencei, mint Flotsam és Jetsam, a Neopia nevû bolygó különbözõ településein laknak. A NeoPets népszerûsége nem csak Hollywood figyelmét keltette fel: március elején a cég az In-Fusio mobilcéggel is szerzõdést kötött, hogy a házikedvencek mobiltelefonokon is elérhetõk legyenek. A magyar nyelvû kínálatból a Tétova Teve Club (teveclub.hu) a legismertebb virtuális állatfarm.

Telefon halláskárosultaknak A rosszul vagy egyáltalán nem halló, de telefonálni vágyó felhasználóknak fejlesztettek ki segédeszközt brit, holland és svéd kutatók - adta hírül a CNN. A Synface nevû szoftver (synthetic face, szintetikus arc) beszédfelismerõ modulja digitalizálja a telefonbeszélgetés szövegét, majd egy mesterséges, számítógéppel generált arccal valós idõben "felolvastatja" azt. Azok a halláskárosultak, akik tudnak szájról olvasni, az arc segítségével különösebb nehézség nélkül megérthetik, mint mondanak nekik a telefon-vonal túlsó végén, állítják a szoftver készítõi. A szoftvert, amelynek elkészítésén három és fél évig dolgoztak a kutatók, most Nagy-Britanniában, Svédországban és Hollandiában tesztelik élesben, és a hírek szerint nagy tetszést aratott a halláskárosultak körében. A kutatók ugyanakkor elismerik, hogy például a beszédfelismerõ modulon fejleszteni kell, ha a rendszert széles körben szeretnék elterjeszteni.

Hordozható Playstation Egymillió hordozható Playstationt dobott piacra a Sony csütörtökön az Egyesült Államokban, ahol a korábbi japán premierhez hasonlóan hosszú sorok kígyóztak a boltok elõtt, hogy már éjfélkor megkaparinthassák régóta vágyott PSP-jüket. A videózásra is alkalmas kézi konzoljáték Amerikában 249 dollárba (kb. 47 000 forint) kerül, ami 65 dollárral több, mint amennyit a gépért Japánban kérnek. A kézikonzol olyan sikeresnek bizonyult, hogy a tavaly decemberi debütálásakor a japán vásárlók fejenként csak egy darabot vásárolhattak belõle, Nagy-Britanniában pedig 300 fontot is megadnak a pult alól árult, szürkeimportból származó készülékekért. A Sony kénytelen volt meghatározatlan idõre elhalasztani az európai bemutatót, hogy kielégíthesse az Egyesült Államok igényeit.

Hernyórobot Amerikai kutatók hernyóra hasonlító robotot készítettek, amely a legnehezebb talajon is elboldogul, emelkedõt és lépcsõt mászik, illetve árkokon kel át - adta hírül a Physorg. A gépezet hernyóként kúszik, a tengelye körül tekereg, s az akadály leküzdése érdekében súlypontja áthelyezésére is képes. A hivatalosan OmniTread névre hallgató robotot a Michigan Egyetemen építették, ragadványneve pedig "Snakebot" lett. A hernyórobot képes csövekbe kúszni, lépcsõket megmászni, síneken és járhatatlan akadályokon kel át. Még az olyan árkok sem jelentenek akadályt, amelyek szélessége eléri a robot hosszának felét. Az OmniTread haladáskor oldalirányban gurul, vagy a csõszerû testét teljesen beborító szállítószalagok révén kúszik elõre. Az akadályok leküzdése érdekében az elülsõ részét képes megemelni. A Snakebot felületének 80 százalékát fedik a különálló szállítószalagok. A robotot jelenleg távirányítással vezérlik, de már fejlesztik a kisebb, önállóan mûködõ változatot.

Adatsûrûség A bayreuthi egyetem fizikai kémia tanszéke rendkívüli adatsûrûséget lehetõvé tevõ, egyszerû polimerrácsot fejlesztett ki: mintegy 80 hagyományos DVD-lemez tartalma fér el az egyeurós érménél nem nagyobb felületen.

Sebességrekord Másodpercenként 135,3 trillió lebegõpontos mûveletet végzett el egy teszt során a héten az IBM Blue Gene/L szuperszámítógépe, és ezzel megdöntötte az eddig érvényes sebességi rekordot, amit ugyanennek a gépnek egy korábbi változata tartott.

Személyes profil Az amerikai Zoom-Info fejlesztõcég olyan új szolgáltatást indított, amely egyes személyek interneten meg-található összes adatát összesöpri, és áttekinthetõnek ígért online profilt állít össze belõle. A rendszer egyelõre csak angol nyelvû weblapokon keres.

Önjáró ébresztõóra Önjáró ébresztõórát készítettek a Massachusetts Institute of Technology (MIT) munkatársai. A szerkezet elõször a hagyományos diszkrét csengetéssel próbálja ébreszteni tulajdonosát, amikor azonban az dühösen lenyomja a csengõgombot, az óra kibocsátja kerekeit, s a szoba egy másik részébe gurulva ismét megszólal.

Hírverseny A Google eltávolítja a hírszájtján összegyûjtött anyagok közül az Agence France Presse (AFP) híreit. A lépésre azután szánta el magát a kaliforniai székhelyû cég, hogy a múlt héten a francia hírügynökség beperelte és 17,5 millió dolláros kártérítést követel tõle anyagainak jogosulatlan eltulajdonítása miatt.

Szerverlefoglalás A BRFK munkatársai a múlt héten akciót hajtottak végre egy személy ellen, aki az interneten keresztül illegálisan árult filmeket és szoftvereket. A rendõrség lefoglalt egy szervergépet, amely 30 darab merevlemezt tartalmazott, együttes kapacitásuk elérte a 4,4 terabájtot. A lefoglalások hatására a Mátrix-hub, az ország legnagyobb fájlcserélõ rendszere is megbénult.

Figyelmébe ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”