Háborús nyersanyaghiány közeleg

Túl a földgázon

Külpol

Nem csupán szénhidrogének és élelmiszeripari termékek terén számít nagy beszállítónak Oroszország, de Ukrajnával együtt számos ásványkincs, ritka és kulcsfontosságú fém és más anyagok terén is uralja a világpiacot. Vajon hogyan érintheti mindezek kiesése a világgazdaságot?

A titán köztudottan ugyanolyan erős, mint az acél (mely ugyebár vas-szén ötvözet), de feleolyan könnyű, nem korrodálódik, ellenáll a kifáradásnak, törésnek is. Éppen ezért rendkívül széles a felhasználási területe: csípőprotézist éppúgy csinálnak belőle, mint (főleg ötvözetként) légi és űrjárművek, laptopok borítását, de megtaláljuk némely kézifegyver alkatrészeiben is. Bár nem is oly ritka elem, kisebb koncentrációban mindenhol megtaláljuk, még az emberi testben is (de a legtöbbet érdekes módon a csalánban), viszonylag kevés államban bányásszák ipari méretekben. Nos, Oroszország pont közöttük van, noha csak a harmadik helyen – Kína és Japán is megelőzi –, ám ez az évi 33 ezer tonna (2020-as adat) is hiányozna valahonnan. Jellemző, hogy a titán egyike annak a 35 ásványi nyersanyagnak, amelyek kiesése a világpiacról komoly zavart okozna a világgazdaságban. Ezeket még 2018-ban vette lajstromba az Egyesült Államok kormánya – s a bauxittól a cirkonig terjedő lista sajnálatos módon az Oroszországban nagy mennyiségben bányászott ásványok és fémek kataszterével azonos. Titánt speciel az Egyesült Államok nem vásárolt közvetlenül Oroszországtól, vett viszont a Boeing – amely az orosz „titánvölgyben” tevékenykedő VSMPO-AVISMA cégtől rendeli a feldolgozott titánt –, és (legalábbis eddig) az európai Airbus is. Ezek a cégek ráadásul 2028-ig egyoldalúan elkötelezték magukat az orosz beszállító mellett.

De keletről érkezik, illetve érkezett eddig bőven más ritka és kevésbé ritka fém vagy félfém is: palládium, króm, germánium, nióbium, szkandium. Meg nikkel, amelyből Oroszország a világ első számú kitermelője és exportőre. Pontosan ezért az Egyesült Államok gyakorlatilag a háború megindulásától kezdve törekszik arra, hogy minél több saját nyersanyagforrást aknázzon ki, illetve nagyobb mértékben diverzifikálja a külső nyersanyagbeszerzéseit, és ehhez barátinak tartott helyeken lévő szállítókat találjon. Ez már csak azért is fontos, mivel a világ másik (az oroszokra is köröket verő) ásványi nyersanyag-nagyhatalma Kína, amely nem csupán otthon, de szerte a világban, s főképpen Afrikában komoly összegeket költ a készletek feltárására és a bányászati jogok megszerzésére.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.