Megreformálta toplistáját a Netflix, a Wednesday lenyomta a Stranger Thingset

  • narancs.hu
  • 2023. június 22.

Mikrofilm

Akárhogy csűrik-csavarják a számokat, a Nyerd meg az életed nézettségét senki és semmi nem veri kenterbe.

A streamingplatformok hagyományosan hímestojásként óvják a felhasználóktól gyűjtött adatokat, legfeljebb akkor állnak elő konkrét számokkal, ha dicsekedni akarnak. Így van ezzel a Netflix is, amely néhány éve bevezette ugyan top 10-es nézettségi listáját, de ez valójában nem volt több, mint egy egyszerű marketingeszköz.

A lista eddig a nézett órák száma alapján rangsorolta a tartalmakat, a cég azonban most megreformálta metrikáját. Ezután immár a „nézettség” (views) számít, ami az összes nézett órát jelenti, elosztva az adott tartalom játékidejével. Az Én még sosem… című sorozat utolsó, negyedik évada például 76,21 millió nézett órát hozott össze; ezt osztja el a rendszer a tízrészes évad összesen 4,9 óra játékidejével, így megkapjuk, hogy a sorozat nézettsége 15 millió.

A Netflix az elmúlt hetekben kezdte ilyen formán közölni eredményeit a sajtóval, a fogadtatás pedig elsöprően pozitív volt, ezért döntöttek úgy, hogy toplistájukban is alkalmazzák a módszert. Mindez nemcsak sokkal áttekinthetőbb – hiszen csillagászati nézett óra helyett a nézettség sokkal emészthetőbb számokat utat; de a változtatást a szakma is díjazta: a még mindig sztájkoló írók egyik követelése például a nagyobb átláthatóság a streamingektől, ez pedig egy apró lépés lehet efelé. Másrészt a régi rendszer igazságtalan előnyt adott a hosszabb játékidejű tartalmaknak, amit az új módszer immár kiküszöbölt.

Szintén megreformálták a minden idők legnézettebb-listát: korábban ez csak a debütálás utáni első 28 napot vette figyelembe – az új norma szerint azonban immár 91 nappal számolnak. A cég közleménye szerint erre azért volt szükség, mert egyre gyakoribb, hogy csak késleltetve vágunk bele egy sorozatba, vagy nem egyhuzamban daráljuk le a részeket.

A változtatásoknak köszönhetően immár nem a Stranger Things 4. évada, hanem a Wednesday első szezonja a platform történetének legnézettebb műsora. Nézett órák szerint ugyanis hiába áll jobban előbbi (1,8 milliárd vs. 1,7 milliárd) – a Stranger Things 13 órás évadához „csak” 140 milliós nézettség kapcsolódik, míg a fele ilyen hosszú Wednesday nézettsége 252 millió. Harmadik a listán a Dahmer – Szörnyeteg: A Jeffrey Dahmer-sztori, amit a Bridgerton első szezonja követ. A vezércsel felkúszott az ötödik helyre – a sakk-széria annak idején például hiába tarolta le a világot, minisorozatként a nézettségi versenyben a régi számítások szerint nem vehette fel a versenyt a hosszabb, több évadot számláló műsorokkal. A listán ezt az Éjjeli ügynök első, a Stranger Things harmadik, majd a Bridgerton második évada követi. Kilencedik a felsorolásban a Vaják, tizedik a The Watcher első évada. Kiesett a legjobbak közül a Lucifer 5. évada és Az örökösnő álarca mögött is.

Ami az angol nyelvű filmek toplistáját illeti, nincs túl sok meglepetés: első a Különösen veszélyes bűnözők, amit a Ne nézz fel! és Az Adam-projekt követ. Negyedik a Madarak a dobozban, ötödik A szürke ember. Hatodik helyre az új módszer miatt felkúszott viszont Robert Rodriguez 2020-as családi akciója, a Pedro Pascallal felálló Mindenkiből lehet hős. Ezt a Tőrbe ejtve: Üveghagyma és a Tyler Rake: A kimenekítés követi. Kilencedik helyen új belépő a Spenser az igazság nyomában, a tizedik helyen pedig a Bíbor szívek áll.

A nem angol nyelvű sorozatokat természetesen a Nyerd meg az életed vezeti, amely mindegy mit mérnek vagy milyen számot néznek, mindenképpen a Netflix történetének legnézettebb műsora és legnagyobb sikere. Második A nagy pénzrablás negyedik évada, harmadik a Lupin kezdő szezonja. A legnézettebb idegennyelvű film a Troll, amely mellé A platform és Az ablakomon át fért fel a dobogóra.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.