Megreformálta toplistáját a Netflix, a Wednesday lenyomta a Stranger Thingset

  • narancs.hu
  • 2023. június 22.

Mikrofilm

Akárhogy csűrik-csavarják a számokat, a Nyerd meg az életed nézettségét senki és semmi nem veri kenterbe.

A streamingplatformok hagyományosan hímestojásként óvják a felhasználóktól gyűjtött adatokat, legfeljebb akkor állnak elő konkrét számokkal, ha dicsekedni akarnak. Így van ezzel a Netflix is, amely néhány éve bevezette ugyan top 10-es nézettségi listáját, de ez valójában nem volt több, mint egy egyszerű marketingeszköz.

A lista eddig a nézett órák száma alapján rangsorolta a tartalmakat, a cég azonban most megreformálta metrikáját. Ezután immár a „nézettség” (views) számít, ami az összes nézett órát jelenti, elosztva az adott tartalom játékidejével. Az Én még sosem… című sorozat utolsó, negyedik évada például 76,21 millió nézett órát hozott össze; ezt osztja el a rendszer a tízrészes évad összesen 4,9 óra játékidejével, így megkapjuk, hogy a sorozat nézettsége 15 millió.

A Netflix az elmúlt hetekben kezdte ilyen formán közölni eredményeit a sajtóval, a fogadtatás pedig elsöprően pozitív volt, ezért döntöttek úgy, hogy toplistájukban is alkalmazzák a módszert. Mindez nemcsak sokkal áttekinthetőbb – hiszen csillagászati nézett óra helyett a nézettség sokkal emészthetőbb számokat utat; de a változtatást a szakma is díjazta: a még mindig sztájkoló írók egyik követelése például a nagyobb átláthatóság a streamingektől, ez pedig egy apró lépés lehet efelé. Másrészt a régi rendszer igazságtalan előnyt adott a hosszabb játékidejű tartalmaknak, amit az új módszer immár kiküszöbölt.

Szintén megreformálták a minden idők legnézettebb-listát: korábban ez csak a debütálás utáni első 28 napot vette figyelembe – az új norma szerint azonban immár 91 nappal számolnak. A cég közleménye szerint erre azért volt szükség, mert egyre gyakoribb, hogy csak késleltetve vágunk bele egy sorozatba, vagy nem egyhuzamban daráljuk le a részeket.

A változtatásoknak köszönhetően immár nem a Stranger Things 4. évada, hanem a Wednesday első szezonja a platform történetének legnézettebb műsora. Nézett órák szerint ugyanis hiába áll jobban előbbi (1,8 milliárd vs. 1,7 milliárd) – a Stranger Things 13 órás évadához „csak” 140 milliós nézettség kapcsolódik, míg a fele ilyen hosszú Wednesday nézettsége 252 millió. Harmadik a listán a Dahmer – Szörnyeteg: A Jeffrey Dahmer-sztori, amit a Bridgerton első szezonja követ. A vezércsel felkúszott az ötödik helyre – a sakk-széria annak idején például hiába tarolta le a világot, minisorozatként a nézettségi versenyben a régi számítások szerint nem vehette fel a versenyt a hosszabb, több évadot számláló műsorokkal. A listán ezt az Éjjeli ügynök első, a Stranger Things harmadik, majd a Bridgerton második évada követi. Kilencedik a felsorolásban a Vaják, tizedik a The Watcher első évada. Kiesett a legjobbak közül a Lucifer 5. évada és Az örökösnő álarca mögött is.

Ami az angol nyelvű filmek toplistáját illeti, nincs túl sok meglepetés: első a Különösen veszélyes bűnözők, amit a Ne nézz fel! és Az Adam-projekt követ. Negyedik a Madarak a dobozban, ötödik A szürke ember. Hatodik helyre az új módszer miatt felkúszott viszont Robert Rodriguez 2020-as családi akciója, a Pedro Pascallal felálló Mindenkiből lehet hős. Ezt a Tőrbe ejtve: Üveghagyma és a Tyler Rake: A kimenekítés követi. Kilencedik helyen új belépő a Spenser az igazság nyomában, a tizedik helyen pedig a Bíbor szívek áll.

A nem angol nyelvű sorozatokat természetesen a Nyerd meg az életed vezeti, amely mindegy mit mérnek vagy milyen számot néznek, mindenképpen a Netflix történetének legnézettebb műsora és legnagyobb sikere. Második A nagy pénzrablás negyedik évada, harmadik a Lupin kezdő szezonja. A legnézettebb idegennyelvű film a Troll, amely mellé A platform és Az ablakomon át fért fel a dobogóra.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyos valóságot arról, hogy nem, a nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésen.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.