Olivier Assayas filmrendező

„Szerelmes vagyok”

Mikrofilm

Floridában 1998-ban letartóztattak öt kubai kémet, akik Castro-ellenes menekültcsoportokba épültek be. A francia rendező a „kubai ötök” történetét vitte filmre, a Wasp Network – Az ellenállók csütörtöktől látható a mozikban.

Magyar Narancs: Kubában forgattak. Raúl Castro jóváhagyására is szükségük volt?

Olivier Assayas: Igen. Legalábbis nekem ezt mondták. Szerintem, végül azért engedték meg, hogy Kubában forgathassunk, mert féltek a filmtől, s így legalább rajtunk tarthatták a szemüket.

MN: Tényleg önökön tartották?

OA: Persze. Tudtuk, hogy mindig lesz valaki a stábból, aki jelent rólunk. Az érzékeny napokon biztosan jobban odafigyeltek ránk. Például, amikor a vallatási jelenetet forgattuk. Tartottak tőle, hogy a kubai kihallgatási módszereket túlságosan brutális színben mutatjuk be. Megkönnyebbültek, hogy a kihallgatottat játszó színész nem teljesen meztelenül, hanem boxeralsóban szerepel a jelenetben. Növelte a feszültséget a venezuelai válság is, hiszen Kuba gazdasága nagyban függ a venezuelai olajtól. Ha épp súlyosbodott a válság, a kubai keményvonalasok minket is büntettek. Hirtelen elakadtak a forgatási engedélyek.

MN: Mi a megítélése odahaza az Amerikában lecsukott kubai kémeknek?

OA: Hősök, sőt, szupersztárok. Akiket – így az általános vélekedés – meghurcoltak az amerikaiak, igazságtalanul bánt el velük az amerikai igazságszolgáltatás. Megtestesítik mindazt, amit a kubaiak magukról szeretnek gondolni. Ma már egyikük sincs börtönben, egy kémcsere során az utolsó elítélt kubai is kiszabadult. Közülük René González jutott a legmagasabbra, ötödik a rezsim hierarchiájában. Igazi keményvonalas.

MN: Őt Edgar Ramírez alakítja. Ő volt Carlos, a Sakál is, a terroristavezérről szóló tévésorozatában. Amelyet részben Budapesten forgatott, hiszen Carlos itt élt évekig a nyolcvanas években.

OA: Mindaz a kutatás, amit Carlos-ügyben végeztem, arról győzött meg, hogy a magyar titkosszolgálat félt tőle. És ez csak azért lehetett, mert KGB-s volt. Ezért fogadták be a magyarok. De mivel ez nem bizonyított, a filmbe nem tettem bele. Az általánosan elfogadott verzió szerint, amikor nyilvánossá vált Carlos KGB-aktája, azt állt benne, hogy azért nem alkalmazták, mert megbízhatatlannak ítélték. Én ezt a verziót sosem vettem be. Lehet, hogy ez szerepelt a KGB-aktákban, de nem hiszem, hogy a KGB valóban megnyitotta a Carlos-aktákat. Lehet, hogy valamilyen aktákat nyilvánossá tettek, de hogy nem az igazi Carlos-aktákat, azt lefogadom.

MN: Nem csak a sorozat forgatása köti Magyarországhoz…

OA: Anyám magyar volt. A féltestvérem, Károlyi György Károlyi Mihály unokaöccse. Ez az arisztokrata ág. De nem él már Magyarországon senkim se. Anyai nagyapám Pólya Tibor festő volt Szolnokról. Van is néhány festményem tőle, és ha nagy ritkán kiállítást rendeznek a műveiből, vagy megjelenik róla például egy könyv, ha tehetem, megyek.

MN: Nemrég dolgozott Polańskival. Mostanában sokat emlegetik, de nem a filmjei, inkább a #metoo kapcsán.

OA: Nem állok olyan erkölcsi magaslaton, hogy ítéletet tudjak mondani. Magát a munkát kifejezetten élveztem, könnyű Romant megkedvelni. Hogy követett-e el bűnös dolgokat? Igen, lehetséges. De megint csak azt tudom mondani, nem vagyok bíró. De azt tudom, hogy számos filmjét szeretem, a legutóbbit (a Dreyfus-ügyet feldolgozó J’accuse – a szerk.) meg egyenesen nagyszerűnek tartom, a legjobbjai közé tartozik. A múltjával kapcsolatban nem tudok hangzatos kijelentéseket tenni, talán csak annyit, hogy hiszek a megbocsátásban. Nem hiszem, hogy 45 éves dolgokat kéne felhánytorgatni.
A közös munka egyébként úgy jött, hogy Polańskinak gyorsan kellett valaki a kiszemelt regény adaptálására, mert ő maga nem boldogult vele. Megírtam az első változatot, amit Roman a maga szájíze szerint dolgozott át (a filmet 2017-ben, Igaz történet alapján címmel mutatták be – a szerk.). Szerintem a saját verzióm jobb volt, de így érzi ezt minden forgatókönyvíró, aki egy másik filmes keze alá dolgozik.

MN: Az Amatőr bérgyilkos című filmjét Michael Madsennel forgatta, akit elnyelt a B filmek tengere. Lát reményt a visszatérésére?

OA: Nem nagyon látok erre esélyt, de imádom a pasast. Egymás után estek kútba a filmterveim, amikor gondoltam egyet, és egyfajta B filmes kísérletként megcsináltam az Amatőr bérgyilkost. Egy hónap alatt megírtam. Madsen, Asia Argento, Hongkong, B film – miért is ne, lássuk meg, mire jutunk. A B filmeket nem szabad lenézni, rengeteg a gyöngyszem, számomra a Gun Crazy a legnagyobb. Remekmű.

MN: Egykori múzsájával, Maggie Cheunggal fog még dolgozni?

OA: Nem hiszem, hogy szeretne velem dolgozni. Házasok voltunk, elváltunk, rosszul végződött a dolog. Abban sem vagyok biztos, hogy szeretne még színészkedni. Amit sajnálok.

MN: Hogy áll most a múzsákkal?

OA: Ha azt kérdezi, szerelmes vagyok-e, a válaszom: igen, szerelmes vagyok. Ami az inspirációkat illeti, türelmetlenül várom, hogy újra együtt dolgozhassak Kristen Stewarttal.

 

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.