Nekrológ

A vastag vonal lovagja

Tadeusz Mazowiecki (1927-2013)

  • Domány András
  • 2013. november 30.

Nekrológ

Hétfőn reggel elhunyt a lengyelországi kommunista rendszer bukása utáni első miniszterelnök, akit "kitalálója" és későbbi ellenfele, a Szolidaritás legendás vezetője, Lech Waleţsa a gyász első pillanatában így jellemzett: rendkívül becsületes ember volt.

"Nem megmondtam, hogy keményebben?"

"Én pedig nem megmondtam, hogy okosabban?"

Ez a párbeszéd 1982-ben egy lengyelországi internálótáborban zajlott le a Szolidaritás szakszervezet egyik radikális vezetője és értelmiségi tanácsadójuk között. Egyiküket a keménysége juttatta ugyanoda, mint a másikat az okossága. A tanácsadó, az óvatosságáért és lassúságáért később is bírált Tadeusz Mazowiecki hét év múlva az ország miniszterelnöke lett. Az első nem kommunista ezen a poszton a népköztársaságban.

A PAX-tól a kormányig

Nem volt nyilvánvaló, hogy ez lesz az útja. Egy nemesi származású kisvárosi orvos fia volt. Jogra járt, de nem fejezte be, és az 1940-es évek végén abban a PAX katolikus szervezetben kezdett dolgozni, amely sok értékes vallásos irodalmat adott ki ugyan, és legálisan terjesztette a hit eszméit, de a politikában gerinctelenül kiszolgálta a sztálinista állampártot, és szembefordult a püspöki karral. Mazowiecki számláját is terheli egy gyalázatos 1953-as cikk (címe: Az imperializmus pap ügynökei) egy hamis vádakkal bíróság elé állított püspökkel szemben. Ám hamar feleszmélt, szakított a szervezettel, és 1956 végén már azok között volt, akik a fogságából kiszabadult Wyszynski bíboros-prímással együttműködve az eleinte nagy reményekkel fogadott - és 1954-ig szintén törvénytelen rabságot szenvedett - új kommunista pártvezetőt, Gomulkát támogatva hoztak létre szellemileg függetlennek nevezhető szervezeteket és lapokat (bár persze a cenzúra és a titkosrendőrségi aknamunka őket is sújtotta). 1961 és 1972 között tagja volt a Znak képviselőcsoportnak, amely természetesen az állampárt engedélyével létezett, de nyíltan nem marxista világnézetet képviselve próbálta időnként tágítani a rendszer határait. E csoportnak voltak ugyan konfliktusai a prímással, aki szerint túlzottan fellelkesítette őket a vatikáni zsinati megújulás, de parlamenti jelenlétüket a roppant tekintélyű főpap végig támogatta. A Znak végül szembekerült a hatalommal, például amikor 1968-ban kiállt az üldözött diákság mellett, és végül erkölcsi győztesként vonult ki a parlamentből, amikor a kommunisták engedelmesebb katolikusokat ültettek a helyébe.

1980-ban Mazowiecki lett az újonnan alakult Szolidaritás tanácsadói csoportjának a vezetője. 1981 végétől egy évig volt internálva, de utána továbbra is Lech Waleţsa egyik legfontosabb támasza volt. Aktívan részt vett az 1989-es kerekasztal-tárgyalásokon, de óvott attól, hogy a választásokon fényes eredményt elért, alig pár hete legalizált Szolidaritás a hatalomért nyúljon. Úgy vélte, erre a szakszervezet nincs felkészülve, se programja, se embere. Képviselőjelöltséget se vállalt, és tiltakozott, amikor Adam Michnik júliusban meghirdette: "tiétek a köztársasági elnök, miénk a miniszterelnök!" (Tudniillik ha már a nemrég még üldözött ellenzékiek közreműködésével, taktikából államfővé választották a kommunista párt vezérét, Jaruzelski tábornokot, akkor a tényleges kormányzást viszont vegyék át ők.) Ám hiába kapálózott, az akkor megfellebbezhetetlen tekintélyű Waleţsa közölte vele: "Maga lesz a miniszterelnök" - és ő végül beleegyezett.

Régi barát, új ellenség

Kormányfői expozéjában volt egy mondat, amely miatt élete végéig mentegetőznie kellett: "Az általam alakított kormány nem visel felelősséget azért, amit örökölt, ám befolyásolhatja a körülményeket, amelyek között működnünk kell. A múltat egy vastag vonallal elválasztjuk. Csak azért leszünk felelősek, amit mi teszünk, hogy kihozzuk Lengyelországot a mostani összeomlásból."

Szerintem ez a szöveg világos: mégis, 23 éve él a "vastag vonal" legendája, miszerint ezzel Mazowiecki bocsánatot ígért minden kommunista bűnösnek, vagyis ő tehet róla, hogy nem történt igazi rendszerváltás, és az egykori káderek átmentették hatalmukat. Hiába bizonygatta ezerszer, hogy nem ezt mondta, és nem is ezt akarta mondani, a bélyeg rajta maradt.

Pedig nem szabad elfelejteni, hogy mi volt a helyzet 1989 szeptemberében. Vígan hatalmon volt még az NDK-ban Honecker, Csehszlovákiában Jakes, Ceausüescu román diktátor pedig 1968-as tirádáit feledve fegyveres beavatkozást követelt a lengyel "ellenforradalommal" szemen. Arra se vehetett mérget senki, hogy Gorbacsov nem bukik meg. Élt a Varsói Szerződés, és szovjet csapatok állomásoztak Lengyelországban. Ezért kellett államfőnek a kommunista tábornok, és ezért vették be a kormányba a lényegében már megbukott, de a legnagyobb parlamenti frakcióval rendelkező addigi állampárt embereit a hadsereg, a rendőrség és a titkosszolgálatok irányítására. Mazowiecki belügyminisztere az őt pár éve még lecsukató Kiszczak tábornok lett, aki azonban vitán felül a békés rendszerváltozás egyik fő előmozdítója lett. A kormányban maradását ugyanakkor felhasználta rengeteg irat megsemmisítésére. Jó néhány hónapnak kellett eltelnie, mire a miniszterelnök az állampárt 1990. januári feloszlása után el tudta érni a cenzúrahivatal megszüntetését és az addigi titkosszolgálat felszámolását, az átalakított intézmények élére egykori üldözötteket állítva. A korabeli televízió gumibábos politikai állatmese-sorozatában őt egy teknősbéka jelképezte - de nem pusztán arról volt szó, hogy nehezen hozott döntést és sokszor halogatta a szükséges lépéseket. Az óvatosságot gyakran a körülmények diktálták.

Balcerowiczot, a gazdasági reform atyját viszont rögtön megtalálta, és az ország bámulatosan rövid idő alatt működő piacgazdasággá alakult, bár ez sok - valószínűleg elkerülhetetlen - bajjal és szenvedéssel járt az emberek jelentős része számára. Ahogyan a látványos fejlődés ellenére erősödtek a konfliktusok, úgy romlott a semmilyen állami tisztséget nem viselő Szolidaritás-vezér és a miniszterelnök viszonya. Waleţsa a teszetosza értelmiségit látta Mazowieckiben, és nem vette komolyan, amikor azt mondta: ha ragaszkodnak hozzá, vállalja a miniszterelnöki tisztséget, de akkor tényleg ő fogja vezetni a kormányt, nem lesz báb. Waleţsa bele akart szólni a kormány munkájába, sőt a személyzeti ügyekbe, és döbbenten vette tudomásul, hogy ezt nem engedik neki, csak annyira, amennyire az egyik - bár akkor legnagyobb - érdekképviselet elnökeként erre a törvény jogot ad neki. Válaszul Waleţsa maga kezdte szétverni azt, amit megteremtett, és viszályt szított saját addigi támogatói között azzal az egyébként nem teljesen alaptalan érveléssel, hogy a Szolidaritás ne válhasson újabb állampárttá.

Mazowiecki válaszul hosszú habozás után úgy döntött, hogy elindul az 1990 végére előre hozott, immár közvetlen elnökválasztáson a legendás szakszervezeti vezérrel szemben. Keserves csalódás érte: 18 százalékos eredménnyel, 3 millió szavazattal be sem jutott a második fordulóba, Waleţsának pedig végül egy külföldről előbukkant, máig rejtélyes kalandort kellett legyőznie.

A partvonal felé

A bukott elnökjelölt ekkor a kormány éléről is távozott, és egy Demokratikus Unió nevű új párt élén nyalogatta sebeit. Ez kereszténydemokrata, szociálliberális és konzervatív-liberális vonásokat egyaránt mutatott, és többször volt kormányon is, amíg 2001-ben - egy másik liberális párttal történt egyesülés után akkor már Szabadság Unió néven - el nem tűnt a parlamentből és az egész politikai porondról. Mazowiecki 1995-ig volt az elnöke. Bár e párt számos vezetőjének egész élete bizonyította mély és őszinte vallásosságát, liberális eszméi miatt a szervezet a jobboldali erők, a klérus és a főpapság jelentős része szemében maga volt az ördög.

1997-ben, amikor óriási vita folyt arról, hogy a készülő új alkotmány preambuluma hogyan tükrözze a vallás társadalmi szerepét, Mazowiecki fogalmazta meg azt a félmondatot, amelyet azóta is a bölcs kompromisszum példájaként emlegetnek világszerte - bár akik azt követelték, hogy az alkotmány "A mindenható Isten nevében..." formulával kezdődjön, azok természetesen elvetik. A ma is hatályos szöveg így szól: "Mi, a lengyel nemzet, a köztársaság minden polgára - azok is, akik hisznek Istenben mint az igazság, az igazságosság, a jóság és a szépség forrásában, és azok is, akik e hitben nem osztozva más forrásokból vezetik le ezeket az egyetemes értékeket..."

Ex-miniszterelnökként elvállalt egy nemzetközi megbízást is: 1992-től az ENSZ bosznia-hercegovinai emberi jogi különmegbízottja volt. Részletes jelentést írt a srebrenicai vérengzésről és más súlyos jogsértésekről. Munkája eredménytelenségét látva, a nemzetközi közösség passzivitása ellen tiltakozva elkeseredetten mondott le tisztéről 1995-ben.

Az utóbbi években már csak a bölcs öreg nyugalmazott politikus szerepében lépett fel időnként, és különböző évfordulókon nyilatkozva próbálta védeni kormányzásának sokfelől vitatott eredményeit. Október 28-án, hétfőn reggel halt meg életének 87. évében. Lech Waleţsa volt államfő, aki őt miniszterelnöknek "kitalálta", és aztán évekre dühödt ellenfele lett, a gyász pillanatában ezt mondta róla: "Rendkívül becsületes ember volt, egyszerre bátor és megfontolt. Akkor pontosan ilyen miniszterelnök kellett."

Figyelmébe ajánljuk

Gombaszezon

Michelle a magányos vidéki nénik eseménytelen, szomorú életét éli. Egyetlen barátnőjével jár gombászni, vagy viszi őt a börtönbe, meglátogatni annak fiát, Vincent-t.

Világító árnyak

A klasszikus balett alapdarabját annak leghíresebb koreográfiájában, az 1877-es Marius Petipa-féle változatában vitte színre Albert Mirzojan, Ludwig Minkus zenéjére.

Huszein imám mártíromsága

Az Izrael és Irán között lezajlott tizenkét napos háború újra rádöbbentette a régió népeit: új közel-keleti hatalmi rend van kialakulóban. Az egyre élesebben körvonalazódó kép azonban egyre többeket tölt el félelemmel.

„A lehetőségek léteznek”

Úgy tűnik, hogy az emberi történelem és politika soha nem fog megváltozni. Kőbalta, máglyán égő „eretnekek”, százéves háborúk, gulágok… Vagy­is mi sohasem fogunk megváltozni. Reménytelen.

Taxival Auschwitzba

Idén áprilistól a francia közszolgálati televízió közel kilenc­órányi dokumentumfilm-folyamban mutatta be azt a három történelmi pert, amelyek során 1987 és 1998 között a náci kollaboráns Vichy-rezsim egykori kiszolgálóinak kellett számot adniuk bűneikről. A három film mindegyike más-más oldalról mutatja be a megszállás időszakát. A YouTube-on is hozzáférhető harmadiknak van talán a leginkább megszívlelendő tanulsága.

Lábujjhegyen

A hízelgéseknek, a geopolitikai realitásoknak és a szerencsének köszönhetően jól zárult a hágai NATO-csúcs. Azonban az, hogy a tagállamok vezetői jól tudják kezelni az Egyesült Államok elnökének egóját, nem a transzatlanti kapcsolatok legszilárdabb alapja.

Milliókat érő repedések

Évekig kell még nézniük a tátongó repedéseket és leváló csempéket azoknak a lakóknak, akik 2016-ban költöztek egy budafoki új építésű társasházba. A problémák hamar felszínre kerültek, most pedig a tulaj­donosok perben állnak a beruházóval.

Egyenlőbbek

Nyilvánosan megrótta Szeged polgármestere azokat a képviselőket – köztük saját szövetségének tagjait –, akik nem szavazták meg, hogy a júliustól érvényes fizetésemelésük inkább a szociális alapba kerüljön. E képviselők viszont azt szerették volna, hogy a polgármester és az alpolgármesterek bérnövekménye is közcélra menjen.

Pillanatnyi nehézségek

Gyors viták, vetélkedő erős emberek, ügynöközés és fele-fele arányban megosztott tagság: megpróbáltuk összerakni a szép reményekkel indult, de a 2026-os választáson a távolmaradás mellett döntő liberális párt történetét.