Karafiáth Orsolya: Búcsú közelről - Vízy Dorka halálára és temetésére

Nekrológ

Akkor mondta el, hogy épp a 2012-es regénybemutatóm másnapján diagnosztizálták nála a betegséget, és úgy érzi, velem újra egészségesnek tudná érezni magát. Kipróbáltuk, így lett.

Vízy Dorka (hivatalos nevén dr. Vízy Dorottya) műsorvezető és újságíró 41 évet élt, ebből 19 éven át rádiózott, 2007-től vezette egészen haláláig a Kossuth rádió délutáni magazinműsorát, a Közelrőlt. Amíg csak lehetett, dolgozott, azt mondta, amíg riportot készít, illetve a közönségnek beszélhet, nem érzi a fájdalmat. Az utolsó időben, mikor már a mozgás is nehezére esett, akkor is hívott egy taxit, és beült a mikrofon mögé. Korábban egyáltalán nem akart „hallható” lenni, mert mindig a témakeresést és az interjúzást szerette a legjobban, illetve a vágást. Azt mondta, vágás közben érzi legjobban, hogy uralja az anyagot. Korábban orvosnak készült, és amikor már többször nem vették fel az orvosira, először a nővérképzőbe ment, amit egy év után abbahagyott – az nem volt neki való. Dolgozott csaposként Írországban, elvégzett egy sommelier-képzőt is. A jogtudományi egyetemet már rádiósként végezte el, hiszen 1995-től dolgozott a Magyar Rádiónál, ahol munkásságát több nívódíjjal ismerték el. A betegségét hihetetlen erővel viselte, minden fájdalmával együtt. Eljárt kórházakba beteg gyerekeknek felolvasni, a műsorában hangsúlyosan foglalkozott mindennel, ami szűken vagy tágabban a témát érintette. Nagy vágya volt, hogy egyszer természetfilmekben legyen hangalámondó. Állandóan adogattuk egymásnak a témákat, az interjúalanyokat, ha valami kontakt kellett vagy ötlet, hozzá fordultam. Ugyanolyan lelkesen vetette bele magát az én munkámba is, mint a sajátjába. Kíváncsi, nyitott ember volt, végtelenül lendületes. De aki ismerte, annak leginkább a mosolya maradt meg. Az a hibátlan, gyönyörű mosoly, amiből olyan könnyen lett nevetés.

Vízy Dorka és Karafiáth Orsolya

Vízy Dorka és Karafiáth Orsolya

 

Felnőtt korban ritkán szövődnek szoros barátságok, hogy közöttünk mégis, az talán a véletlenek morbid összejátszása miatt is volt. Jó pár éve ismertük egymást Dorkával, felületesen jóban is voltunk, mégis megdöbbentett, amikor bő két éve egyszer felhívott, hogy találkozni szeretne velem. Akkor mondta el, hogy épp a 2012-es regénybemutatóm (amin ott volt) másnapján diagnosztizálták nála a betegséget, és úgy érzi, velem újra egészségesnek tudná érezni magát. Kipróbáltuk, így lett. Az első igazi találkozás után nem volt nap, hogy legalább telefonon ne beszéltünk volna. Kiderült, alapvetően nagyon hasonlóak vagyunk. Ugyanazon nevetünk, hasonló könyvekért, filmekért, zenékért vagyunk oda. (Bár egy nagy vitánk mindig volt: melyik jobb, az Elfújta a szél – szerintem – vagy a Ben Hur – szerinte.) És mindketten imádtunk enni, gyakorlatilag mindent, csak jó legyen.

Vízy Dorka búcsúztatása a Szent Anna-templomban volt, január 21-én, délután háromkor. Nagyon sokan voltunk. Az ott elhangzott, és alább olvasható szöveget a közeli barátok írták, együtt, mondatonként, szavanként. Nem akartunk se életrajzot, se idézetet, se fennkölt szavakat: őt akartuk megidézni, azokat a dolgokat, amik fontosak voltak neki.

Dorka a hóemberek és madarak barátja volt. Rajongott a zenéért, a kék színért, a kék lábú szulákért. A Sportuszodáért, Sopronért, Ferenc pápáért és Assisi Szent Ferencért. Rómáért, a tengerért, a Menza salátáért, a Coyotte-ért, a bioétteremért, a hajógyári szigetért. A Melba csokiért és a párizsi kockáért, a rácsos-barackos sütiért.

Szerette a vasárnapi ebédeket a Nagyi kifőzdéjében, és utána a hosszú, ücsörgős délutánokat a Bambi presszóban. Imádta a Vízivárost, a Szent Anna-templom volt a menedéke.

Szeretett tanulni, kérdezni, nagyra becsülte a tudást, maga is jól tanított. Szerette a Magyar Rádiót, rajongott mestereiért. Szerette a váratlan meglepetéseket, a figyelmet, az igazságot és a szakmaiságot. Tisztelte az erőt és a tehetséget.

Az utazás, a világjárás, a társaság volt a mindene. Szerette a hosszú, nagy ívű beszélgetéseket, a rádióban és a magánéletében egyaránt.

Szenvedéllyel, kíváncsian és nyitottan élt, minden apróságnak tudott örülni. Lelkes, támogató barát és kolléga volt, olyankor is mosolygott, amikor mindenki sírt vagy legszívesebben sírt volna. Hangosan kacagott, felettébb jó humorérzéke volt minden téren, ritka kincs és nagyszerű kikapcsolódás volt vele minden perc.

Jó gyermeke volt szüleinek, létezése számukra 41 év ajándék volt.

Szép kezének forrósága, aurájának vibrálása egy angyali lényt sejtetett mindig.

Búcsúzik anyutól, aputól, barátaitól, kollégáitól és hallgatóitól.

Isten veled, Dorka.

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.

Nehogy elrabolják

Huszonéves nőként lett vizsgáló a magyar rendőrségen, és idővel kivívta férfi kollégái megbecsülését. Már vezetői beosztásban dolgozott, amikor az ORFK-hoz hívták; azt hitte, szakmai teljesítményére figyeltek fel – tévedett. Patócs Ilona A nyomozó című könyve nem regény, hanem egy karrier és egy csalódás dokumentuma.