Bernard Guetta: Öt ok az ukrán optimizmusra

Publicisztika

Az ukrajnai háború kimenetelét illetően kockázatos jóslatokba bocsátkozni, de tény, hogy most több fejlemény is azt sugallja: nem alaptalanul reménykedik az ukrán vezetés egy belátható időn belüli győzelemben.

És ha nekik van igazuk? És ha az ukrán vezetők nem csak azért mondják, hogy még idén győzni fognak, mert muszáj hinniük a győzelemben?

Nem tudhatjuk, mi lesz. A hadiszerencse különösen forgandó, ezért kockázatos dolog jóslatokba bocsátkozni, de tény, hogy most öt okunk is van azt hinni: lehet, hogy az ukrán vezetők nem tévednek.

Az első az, hogy Vlagyimir Putyin elveszettnek látszik, és képtelen rá, hogy akár csak egy kicsi magabiztosságot sugározzon a seregei győzelmét illetően. A múlt héten mondott évértékelőjében a mélységes unalmon kívül semmivel sem sikerült beoltania a minisztereit és a Duma tagjait. Vége-hossza nem volt a beszédének, amibe többen bele is aludtak. Mintha Brezsnyev támadt volna fel. Ráadásul az Oroszországi Föderáció elnöke már nem arról beszélt, hogy Ukrajnában minden „terv szerint” halad, hanem arról, hogy „lépésről lépésre” mennek előre. Ez nagyon úgy hangzik, mintha azt jelentené: „haladunk előre, ahogy tudunk”.

Ez az ember Nagy Péternek álmodta magát, de közben körülötte Jevgenyij Prigozsin és mások mostanra egymás torkának estek, mintha Putyin már nem is létezne, vagy legalábbis már egyáltalán nem számítana. Az uralom végóráinak légköre hatja át a Kremlt, és végül ott, abban a fellegvárban dőlhet el ez a háború, amelyet Ukrajna még nem nyert meg, de Vlagyimir Putyin már elveszített.

A második ok, amiért az ukrán jóslat valóra válhat, az az, hogy Joe Biden a kijevi látogatásával sokkal többet tett, mint egy szolidaritási gesztust a küzdő ukránok felé. A világ és az Egyesült Államok színe előtt kijelentette, hogy Amerika elkötelezett amellett, nem hagyja, hogy Ukrajna elveszítse ezt a háborút. Ez hangzott el. Egy 80 éves férfi szájából, aki nem habozott megtenni a nehéz utat, hogy ezt kihirdesse, és ezzel Ukrajna esetleges vereségét a világ vezető nagyhatalmának elfogadhatatlan vereségévé tegye.

A harmadik ok, ami az ukrán vezetés igaza felé mutat, hogy az Európai Unió közösen készül hadianyagot vásárolni. Az Unió egyre inkább politikai hatalomként lép fel. Politikai hatalomként, amelynek az ukrajnai háború lett a tűzkeresztsége.

A negyedik ok, amiért ez a háború valóban nem fajulhat végeláthatatlan állóháborúvá, az, hogy az ENSZ 141 országa, a tagok majdnem háromnegyede csütörtökön az orosz csapatok azonnali kivonására szólított fel. Vlagyimir Putyin nem csak a csatatéren akadt el. Diplomáciai fronton is kezd kicsúszni alóla a talaj, és ami az ötödik okot illeti, amiért az ukrán vezetők talán nem tévednek, az nem más, mint Kína.

Mivel Kína is látja, hogy a Kreml nem fog győzni, és hogy ez a háború egyre csak lassítja a nemzetközi kereskedelmet, amelytől saját gazdasága és politikai stabilitása függ, most arra szólította föl Oroszországot, hogy tartsa tiszteletben az államok területi épségét. Kína nem mond le Oroszországról, de nem is követi őt ebbe a háborúba, amelynek a lehető leghamarabb szeretne véget vetni. 

(Bernard Guetta francia európai parlamenti képviselő, a centrista-liberális Renew Europe frakció tagja 2019 óta. Franciaországban újságíróként ismert: a nyolcvanas években a Le Monde kelet-európai tudósítója, majd közel harminc évig a France Inter közszolgálati rádió külpolitikai kommentátora volt.) 

(Címlapképünkön: Volodimir Zelenszkij ukrán államfő beszél az oroszok Ukrajna ellen indított háborújának első évfordulója alkalmából tartott megemlékezésen Kijevben 2023. február 24-én. Fotó: MTI/EPA/Ukrán elnöki sajtószolgálat)

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Szálldogálni finoman

Úgy hírlik, a magyar könyvpiacon újabban az a mű életképes, amelyik előhúz egy másik nyuszit egy másik kalapból. A szórakoztatás birodalmában trónfosztott lett a könyv, az audiovizuális tartalom átvette a világuralmat. Ma tehát a szerző a márka, műve pedig a reklámajándék: bögre, póló, matrica a kisbuszon. 

Ja, ezt láttam már moziban

Dargay Attila ikonikus alkotója volt a világszínvonalú magyar animációs filmnek. A Vukot az is ismeri, aki nem olvasta Fekete István regényét, de tévésorozatain (Pom Pom meséi, A nagy ho-ho-horgász stb.) generációk nőttek fel, halála után díjat neveztek el róla. Dédelgetett terve volt Vörösmarty klasszikusának megfilmesítése. 

Desperados Waiting for the Train

  • - turcsányi -

Az a film, amelyikben nem szerepel vonat, nos, bakfitty. S még az a film is csak határeset lehet, amelyikben szerepel vonat, de nem rabolják, térítik vagy tüntetik el. Vannak a pótfilmek, amelyekben a vonatot buszra, tengerjáróra, repülőgépre, autóra/motorra, egészen fapados esetben pedig kerékpárra cserélik (mindegyikre tudnánk több példát is hozni). 

Lentiből a világot

Nézőként már hozzászoktunk az előadások előtt kivetített reklámokhoz, így a helyünket keresve nem is biztos, hogy azonnal feltűnik: itt a reklám már maga az előadás. Kicsit ismerős az a magabiztosan mosolygó kiskosztümös nő ott a képen, dr. Benczés Ágnes Judit PhD, MBA, coach, csak olyan művien tökéletesre retusálták, kétszer is meg kell nézni, hogy az ember felismerje benne Ónodi Esztert.

Crescendo úr

A Semiramis-nyitánnyal kezdődött koncert, és a babiloni királynőről szóló opera szimfonikus bombákkal megtűzdelt bevezetője rögtön megalapozta az este hangulatát. Szépen adta egymásnak a dallamokat a klarinét, a fuvola, a pikoló, a jellegzetes kürttéma is könnyed fesztelenségét domborította Rossini zenéjének, akit a maga korában Signore Crescendónak gúnyoltak nagy ívű zenekari hegymászásai okán. A Danubia Zenekarra a zárlatban is ilyen crescendo várt.

A miniszter titkos vágya

Jövőre lesz tíz éve, hogy Lázár János a kormányinfón közölte, megépül a balatoni körvasút abból az 1100 milliárd forintból, amit a kormány vasútfejlesztésekre szán. A projektnek 2023-ban kellett volna befejeződnie, és egy ideig a gyanús jelek mellett is úgy tűnt, hogy minden a tervek szerint alakul: 2021. június 18-án átadták az észak-balatoni vasútvonal Szabadbattyán és Balatonfüred közötti 55 kilométeres, villamosított szakaszát.

Ahol mindenki nyer

Orbán Viktor magyar miniszterelnök hétfőn baráti látogatáson tartózkodott a szomszédos Szlovákiában, ahol tárgyalásokat folytatott Robert Fico miniszterelnökkel és Peter Pellegrini államfővel. Hogy miről tárgyaltak, arról sok okosságot nem lehetett megtudni, az államfő hivatala nem adott ki közleményt, posztoltak egy kényszeredett fotót és lapoztak; a miniszterelnök, Orbán „régi barátja” ennél egy fokkal udvariasabbnak bizonyult, amikor valamiféle memorandumot írt alá vendégével; annak nagyjából annyi volt a veleje, hogy Fico és Orbán matadorok, és reményeik szerint még sokáig azok is maradnak (Robert Fico szíves közlése).

„Inkább magamat választom”

A Budaörsi Latinovits Színház fiatal színésze a versenysport helyett végül a színház mellett döntött, és ebben nagy szerepe volt Takács Vera televíziós szerkesztőnek, rendezőnek is. Bár jelentős színházi és ismert filmes szerepek is kötődnek hozzá, azért felmerülnek számára a színház mellett más opciók is.

Az irgalom atyja

Megosztott egyházat és félig megkezdett reformokat hagyott maga után, de olyan mintát kínált a jövő egyházfőinek, amely nemcsak a katolikusoknak, hanem a világiaknak is rokonszenves lehet. Ügyesebb politikus és élesebb nyelvű gondolkodó volt, mint sejtenénk.