Derűre bóra

  • 2003. november 27.

Publicisztika

A szociáldemokrata Racan-kormányt "a honvédő háborúban elesettek miatt, a 35 000 hadirokkant miatt, Imotski 130 hősi halottja miatt, az özvegyen maradt anyák miatt, a megalázottak és kifosztottak miatt s a haza jogfosztottá vált védői miatt kell leváltani" - süvöltötte a horvát kormány leendő miniszterelnöke, a Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) első embere, Ivo Sanader még a választási kampány alatt egy Imotski nevű kisvárosban.

n A szociáldemokrata Racan-kormányt "a honvédő háborúban elesettek miatt, a 35 000 hadirokkant miatt, Imotski 130 hősi halottja miatt, az özvegyen maradt anyák miatt, a megalázottak és kifosztottak miatt s a haza jogfosztottá vált védői miatt kell leváltani" - süvöltötte a horvát kormány leendő miniszterelnöke, a Horvát Demokratikus Közösség (HDZ) első embere, Ivo Sanader még a választási kampány alatt egy Imotski nevű kisvárosban.

Miért tarthatott kampánygyűlést Imotskiban Sanader (és egy héttel később baloldali ellenlábasai is: őket tojással dobálták a helyi erők)? Hiszen Imotski - bár lakói horvátok - egy másik állam, a független, nemzetközileg elismert, ENSZ-tag Bosznia-Hercegovina területén található.

E kérdést múlt vasárnap óta, meglehet, sokan feltették a horvát szocdemek (SDP) közül is. Későn: négy évük lett volna, hogy megváltoztassák a Tudjman-korszakból örökölt választási törvényt, amely etnikai alapon szavazati jogot biztosít egy másik állam polgárainak, a bosznia-hercegovinai horvátoknak is. A tisztán listás horvátországi választási rendszer 12 körzetre osztja az országot, s ebből a 12. a "diaszpóra": az utóbbiban a HDZ vagy 80 százalékkal tarolt, s elvitte mind a tíz helyet. A szocdemeknek esélyük sem volt a határon túli horvátok között (akiknek éppenséggel az a legnagyobb bajuk Racanékkal, hogy valóban "határon túliaknak" tekintették őket), és ez többé-kevésbé el is döntötte a kiélezett versenyt. Nem mintha a horvátországi körzetekben az SDP oly fényesen szerepelt volna: csak Zágrábban és - a regionális párttal, az Isztriai Demokratikus Szövetséggel közös listán - Isztrián nyertek, elbukták (nagyon) Észak-Dalmáciát (Zadar) és a sült katolikus Dél-Dalmáciát (Split, Dubrovnik), az egykori frontvárost, Karlovacot; és nem rájuk szavazott Bjelovar vidékének agrárnépessége sem.

De Racanék nem csak a boszniai horvátok elől futamodtak meg. Bár 2000-ben főként korrupcióellenes szlogenekkel verték tönkre a HDZ-t, s a gazdaság fellendítését ígérték a nemzeti retorikával szemben, a haladást a haza helyett, a Tudjman-rezsim háborús újgazdagjait futni hagyták, sőt, maguk is ronda - bár nagyságrendekkel kisebb - botrányokba keveredtek. A gazdaság stagnált, vagy legalábbis ezt érzékelte a makrogazdasági mutatókra kevéssé fogékony nagyközönség; nem találtak gyógyírt a 18 százalékos munkanélküliségre, a privatizáció vontatottan haladt. Cserbenhagyták a saját szavazóikat (akik leginkább a távolmaradásukkal büntették őket: ennek tudható be az alacsony választási részvétel), és - félelmükben, hogy "nemzetietlennek" bélyegzik őket - igyekeztek a másik oldalnak játszani. Racan nemcsak azt az Ante Gotovina tábornokot nem "találta meg", aki ellen Hága nemzetközi körözést adott ki, de az Eszéket és vidékét mind a mai napig uralma alatt tartó és háborús bűnök gyanújába keveredett desperadót, Branimir Glavast sem bírta megfékezni.

Most a horvát jobboldalra vár a feladat, hogy az országot az uniós csatlakozás kapujáig vezesse. Ez a HDZ, meglehet, már nem ugyanaz a HDZ, nem a Bosznia elleni területszerző háború, nem a sovén, rasszista nacionalizmus, nem a háborús nyerészkedők meg az aggkori elmegyengeségben szenvedő despota pártja. Sanader, ha nem Imotskiban beszél, feszt a jogállamról meg az európai csatlakozásról fuvolázik. Hogy hogyan bírja majd egyben tartani szavazótáborát, legyen az ő gondja. De Horvátország és Szerbia - a két zsarnok bukása utáni rövid kegyelmi időszakot követően - ismét jobbra fordult: a nemzeti eszme felé. És ez nem csupán Boszniának rossz hír.

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.