Cseresnyési László

Könnyű kézzel

A Gyárfás Tamás elleni elsőfokú ítéletről

A Fővárosi Törvényszék mintegy öt éven át zajló tárgyalássorozat után 2024. február 8-án hirdetett első fokon ítéletet a negyed évszázada történt Fenyő-gyilkosság ügyében. Gyárfás Tamás „bűnsegédként” hét év fegyházbüntetést kapott.

Néhány napja az ATV Esti egyenleg című műsorában Zamecsnik Péter, Gyárfás Tamás ügyvédje elmondta, hogy „egy megalapozatlan és rettentő téves ítélet született. Az a véleményem, hogy egy második móri ügyhöz közelítünk, ha ez így marad. A bíróság két, időben, térben és tárgyban teljesen eltérő beszélgetésből összemosott egy harmadikat: »ami nincs«. Erre alapozták a bűnsegédi magatartást, ez volt a fő bizonyíték”.

Egy interjúból természetesen nem lehet megismerni a részleteket, nekem viszont módom volt beleásni magam a per nyomtatott anyagaiba. Intellektuálisan izgalmas feladat volt – egyben igencsak elszomorító. Valószínűleg nem mindenki ismeri az ügyet, ezért először vázlatosan össze kell foglalnom az eseményeket, amelyek nyomán Gyárfást megvádolták azzal, hogy felbujtotta Portik Tamást Fenyő János üzletember likvidálására.

Felbukkan egy régi barát

Gyárfás 1994-ben ismerte meg Portikot, aki Gyárfás ingatlanját bérelte (1994–1995). Portik 1996 májusában felkereste Gyárfást és felajánlotta neki, hogy rendőrségi kapcsolatai révén „elintézi” Gyárfás Tamás kaposvári ügyét. De Portiknak nem kellett „elintéznie” semmit, Gyárfást a bíróság felmentette az áfacsalás vádja alól. Portik 1996-ban hosszú időre távozott az országból, közben Fenyő Jánost 1998. február 11-én megölte egy hivatásos bérgyilkos, akinek Portik adott megbízást.

A vélhető felbujtók egyike az első pillanattól kezdve Gyárfás volt, mivel a nyomozók semmi másból nem tudtak kiindulni, csak abból, hogy kinek állhatott érdekében Fenyő kivégzése. Ilyen személy persze még volt néhány, de a gyanúsítottak körét a nyomozó hatóság valamiért Gyárfás Tamásra szűkítette, noha még évekig nem került elő újabb nyom. Közvetlen bizonyíték Gyárfás ellen ma sincs, ennek ellenére 1998 óta szinte kizárólag ellene folyt a nyomozás, és persze éveken át róla szólt a pesti szóbeszéd is. Az elsőfokú ítélet kihirdetése után az eljáró törvényszék elutasította az ügyész Gyárfás Tamás letartóztatására irányuló indítványát. Az ügy ma ott tart, hogy a Fővárosi Fellebbviteli Ügyészség, mint ez a 2024. május 8-i sajtóközleményében olvasható, sürgette Gyárfás letartóztatását, bár az elsőfokú ítélet nem jogerős, a védő és az ügyész is fellebbezett.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

És meghalni a gyönyörtől

„A fájdalom politikai kérdés, a gyönyör politikai kérdés” – okítja a haldokló Mollyt (Michelle Williams) egy gyönyörű leszbikus (Esco Jouléy), aki egy személyben radikálisan szabad szexuális felfedező és empatikus szociális munkás is.

Végtére is a gyerek az első

Lehet-e hazugságra építeni értelmes életet, főleg másokét, a családtagjainkét, a gyerekünkét? Persze kizárólag az ő érdekükben! Van-e olyan érdek, ami fontosabb, mint az igazság?

Kísérleti fizika

Öveges József fizikus, piarista szerzetes, tanár, mondhatni mé­dia­­sztár volt a hatvanas–hetvenes években. Közvetlen stílusban, élvezetesen előadott ismeretterjesztő előadásai és a közben bemutatott kísérletek tették ismertté.

Micimackóék felnőttek

Ládaasztal a fő díszletelem a Három Holló pincehelyiségének apró színpadán, olyan, amilyenek mellett a fesztiválokon szoktunk iszogatni. Körülötte jégkockához hasonló, hol egységes kékben, hol különböző színekben pompázó ülések. Gyerekként nem egészen így képzeltük a Százholdas Pagonyt.

A ház torka

Egy Pireneusok mélyén megbújó faluban, a Clavell házban a család egyik nőtagja éppen haldoklik. Hörgő, bűzölgő, démonisztikus tusa ez, pokoli gyötrelem. Nem véletlenül gondolunk a pokolra és érezzük meg egy földöntúli lény jelenlétét.

Mi a művészet?

Hazánk kulturális miniszterének, Hankó Balázsnak – aki a 2023-as és a 2024-es szja-bevallásának „munkáltató” rovatába is „Kultúrális és Innovációs Minisztériumot” írt – érezhető, napi gondjai vannak a nyelvhasználattal.

A javaik és az életük

Válaszolnak… Az a legjobb ebben a szánalmas bolhacirkuszban, hogy válaszolnak, és megmagyarázzák. Hogy az nem is úgy van, mert nem is az övéké, csak épp náluk van, valahogy. Bérelték, lízingelték, amikor egy percre nem figyeltek oda, a nyakukba akasztotta valaki vagy valami. Néztem a tájat, és rám esett, a Jane Birkin meg a táskája, szerencsére nem az egész Gainsbourg család, gyerekkel, kutyával, szivarral.

Honfiak  

–Librettó–

(A helyszín az első négy felvonásban mindvégig a miniszterelnök dolgozószobája.)

Nemcsak a hősök arcai

82 éve, 1943. április 19-én kezdődött, és szűk egy hónapig tartott a varsói gettófelkelés. Miközben a nácik leszámoltak az alig felfegyverzett lázadókkal, porig rombolták a zsidók számára kijelölt városrészt, a túlélőket pedig haláltáborokba küldték, Varsó többi része a megszállás hétköznapjait élte. Hogyan emlékezik ma Lengyelország a világháború alatti zsidó ellenállás legjelentősebb mozzanatára?

„A legkevésbé sem keresztényi”

A nyugati populista mozgalmak és pártok a kereszténység kifacsart értelmezését használják fegyverként a hatalomért folytatott harcban, miközben a hagyományos kereszténydemokrácia identitásválságba került. A Princeton University professzora arra is figyelmeztet: legalább mi ne beszél­jünk szélsőjobboldali „hullámról”.

Mindenki hibázhat

Nem állítható, hogy a KSH direkt hamisítana adatot a szegénységi mutatók kiszámításánál. Mégis, valahogy mindig a „kellő” irányba mutatnak a számok.