F. Szabó Emese

Szélhámosok

Kormányzati halandzsa az inflációról

Publicisztika

Állunk a fotocellás ajtó előtt, és jediset játszunk. A puszta akaratunkkal nyitjuk és zárjuk az ajtót: egy lépés előre, széles kézmozdulat, és az ajtószárnyak szétválnak, egy lépés hátra, karok összezárnak és becsukódik az ajtó. Jó móka, amíg várjuk a buszt, egyéb úgysem történik. Valami hasonlót csinál a kormány is.

Azt játssza, hogy puszta akaratával és széles mozdulatokkal töri az inflációt lefele. Apró különbség, hogy mi nem gondoltuk egy percig sem, hogy mesterek vagyunk és velünk van az erő, a kormány viszont tényleg el akarja hitetni, hogy csupa mágus és varázsló ül ott, Fónagy mesterrel és Szentkirályi mesterasszonnyal az élen, és mindent, de minden jót ők rendeznek el, a rossz pedig tőlük függetlenül történik velünk.

Fónagy János, aki aktuálisan a Gazdaságfejlesztési Minisztérium államtitkáraként húz fizetést, el is mondta a tutit augusztus első napjaiban, amikor megemlékezett a július elsején felállított Árfigyelőről, illetve az árstopok kivezetéséről. Az állami propagandában kevésbé járatosak kedvéért: a tavaly februárban bevezetett árstopot az idén júliusban végre kivezették, azt a kötelező akciózás intézménye váltotta fel, és annak érdekében, hogy a gaz kereskedők ne emeljék az égbe az árakat, a Gazdasági Versenyhivatal árfigyelő honlapot hozott létre, ahol néhány tucat termékcsoport árát össze lehet hasonlítani.

Fónagy államtitkár szerint mi sem mutatja jobban a kormányzati intézkedések nagyszerűségét és sikerességét, mint az, hogy számos élelmiszer ára jelentősen csökkent. Például az újburgonya ára több mint 20 százalékkal. Igen, az újburgonyáé! Ennek a terméknek az árát a KSH három hónapig méri, májustól júliusig, de ami sokkal fontosabb, hogy az újkrumpli, nos, az már csak ilyen. Májusban rohadt drága, aztán szép lassan esni kezd az ár, nyár végére akár a májusi felére. Így volt ez az idén is, májusban 934 forint volt, júniusban 753, júliusban 533. De így volt tavaly is, meg azelőtt is, meg már azelőtt is, hogy a Statisztikai Hivatal elkezdte mérni.

Mennyibe került egy/két éve?

És most ezt akarja eladni Fónagy a kormányzati intézkedés hatásának. Ez sokkal kínosabb, mint bohóckodni a fotocellás ajtó előtt. De legalább nem volt egyedül, mert Szentkirályi Alexandra kormányzati főpapagáj lelkesen csatlakozott hozzá. Azt persze elfelejtették hozzátenni, hogy az újkrumpli ára tavaly júliusban nem 533 forint volt, hanem 361, s hogy így éves szinten 48 százalékot drágult (2021-ben 331, azt megelőzően 269 forint volt az újkrumpli kilója júliusban). Meg azt sem tették hozzá, hogy egy kiló fehér kenyér ára, jóllehet már nem 1000 forint, mint volt márciusban, hanem csak 918, de egy éve még 670 volt, két éve pedig 395. A zsömle darabja még most is 67 forint, pedig egy éve még 51, két éve meg 31 forint volt.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.