F. Szabó Emese

Szélhámosok

Kormányzati halandzsa az inflációról

Publicisztika

Állunk a fotocellás ajtó előtt, és jediset játszunk. A puszta akaratunkkal nyitjuk és zárjuk az ajtót: egy lépés előre, széles kézmozdulat, és az ajtószárnyak szétválnak, egy lépés hátra, karok összezárnak és becsukódik az ajtó. Jó móka, amíg várjuk a buszt, egyéb úgysem történik. Valami hasonlót csinál a kormány is.

Azt játssza, hogy puszta akaratával és széles mozdulatokkal töri az inflációt lefele. Apró különbség, hogy mi nem gondoltuk egy percig sem, hogy mesterek vagyunk és velünk van az erő, a kormány viszont tényleg el akarja hitetni, hogy csupa mágus és varázsló ül ott, Fónagy mesterrel és Szentkirályi mesterasszonnyal az élen, és mindent, de minden jót ők rendeznek el, a rossz pedig tőlük függetlenül történik velünk.

Fónagy János, aki aktuálisan a Gazdaságfejlesztési Minisztérium államtitkáraként húz fizetést, el is mondta a tutit augusztus első napjaiban, amikor megemlékezett a július elsején felállított Árfigyelőről, illetve az árstopok kivezetéséről. Az állami propagandában kevésbé járatosak kedvéért: a tavaly februárban bevezetett árstopot az idén júliusban végre kivezették, azt a kötelező akciózás intézménye váltotta fel, és annak érdekében, hogy a gaz kereskedők ne emeljék az égbe az árakat, a Gazdasági Versenyhivatal árfigyelő honlapot hozott létre, ahol néhány tucat termékcsoport árát össze lehet hasonlítani.

Fónagy államtitkár szerint mi sem mutatja jobban a kormányzati intézkedések nagyszerűségét és sikerességét, mint az, hogy számos élelmiszer ára jelentősen csökkent. Például az újburgonya ára több mint 20 százalékkal. Igen, az újburgonyáé! Ennek a terméknek az árát a KSH három hónapig méri, májustól júliusig, de ami sokkal fontosabb, hogy az újkrumpli, nos, az már csak ilyen. Májusban rohadt drága, aztán szép lassan esni kezd az ár, nyár végére akár a májusi felére. Így volt ez az idén is, májusban 934 forint volt, júniusban 753, júliusban 533. De így volt tavaly is, meg azelőtt is, meg már azelőtt is, hogy a Statisztikai Hivatal elkezdte mérni.

Mennyibe került egy/két éve?

És most ezt akarja eladni Fónagy a kormányzati intézkedés hatásának. Ez sokkal kínosabb, mint bohóckodni a fotocellás ajtó előtt. De legalább nem volt egyedül, mert Szentkirályi Alexandra kormányzati főpapagáj lelkesen csatlakozott hozzá. Azt persze elfelejtették hozzátenni, hogy az újkrumpli ára tavaly júliusban nem 533 forint volt, hanem 361, s hogy így éves szinten 48 százalékot drágult (2021-ben 331, azt megelőzően 269 forint volt az újkrumpli kilója júliusban). Meg azt sem tették hozzá, hogy egy kiló fehér kenyér ára, jóllehet már nem 1000 forint, mint volt márciusban, hanem csak 918, de egy éve még 670 volt, két éve pedig 395. A zsömle darabja még most is 67 forint, pedig egy éve még 51, két éve meg 31 forint volt.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.

Fideszes nagymenőknek is feladhatja a leckét a választókerületek átvariálása

Egy miniszter, egy miniszterhelyettes, valamint a kormányszóvivő számára is új feladat lesz megnyernie a körzetét Pest megyében, amennyiben jelöltek lesznek 2026-ban is. Az pedig egyáltalán nem biztos, hogy az ellenzéket akkora csapás érheti, mint elsőre látszik. Megvizsgáltuk a fővárostól északra eső, a Fidesz által átrajzolni tervezett választókerületek helyzetét.