Az elitváltó mozgalmak esélyei

  • Mikecz Dániel
  • 2015. november 20.

Liberális szemmel – Republikon

Van értelme tüntetni a korrupt politikai elit ellen? Szerte a világon sokan megpróbálták az utóbbi időben.

Egészen a 2007-2008-as gazdasági válságig a legnagyobb szabású tüntetések azokhoz a mozgalmakhoz voltak köthetőek, amelyek a neo-liberális globális elosztási rendszert kritizálták. Az ún. globalizációkritikus mozgalom kezdete a Kereskedelmi Világszervezet (WTO) Seattle-ben tartott csúcsértekezletét végül ellehetetlenítő nagyszabású tüntetéshez köthető, majd a 2000-es években az IMF, a Világbank és a G8 találkozóit is rendre tiltakozások kísérték. Bár az Egyesült Államokban már a 2001. szeptemberi 11-i terrortámadás nyomán csökkent a globalizációkritikusok támogatottsága, végül a gazdasági válság nyomán jelentek meg az igazságosabb elosztás helyett a hangsúlyt a minőségi demokráciára helyező mozgalmak. Pontosabban fogalmazva nem közvetlenül a gazdasági válság, hanem a miatta fényre kerülő gazdasági-politikai összefonódások háborították fel a később tüntető tömegeket. További olaj volt a tűzre, amikor az is kiderült, hogy a válságért felelősnek tartott pénzügyi befektetők és az adófizetők pénzéből megmentett bankok vezetői az egyik legsúlyosabb gazdasági és pénzügyi depresszió közben is felveszik milliós bónuszaikat.

Bernie Sanders megmondja Amerikának

Bernie Sanders megmondja Amerikának

 

Az átláthatatlan politikai és gazdasági összefonódások, az egész politikai elitet jellemző korrupció, a politikai alternatíva hiánya miatt fogalmazódtak meg az elitet élesen bíráló kritikák és azok a követelések, amelyek az egész politikai osztály távozását kívánták. Az Egyesült Államokban az Occupy mozgalom hívta fel az egyre szélesedő társadalmi szakadékra a figyelmet, ami értelmezésük szerint már az egész demokratikus rendszert veszélyeztette. Ezt az ellentmondást fejezte ki a “Mi vagyunk a 99%” szlogen is. Az Occupy mozgalom módszereit, témáját tekintve sokat merített a már említett globalizációkritikus mozgaloméból, de erősen hatott rá az arab tavasz lendülete is. Sokan a korábban lelkes Obama-támogatók közül csatlakoztak az Occupyhoz, akik úgy érezték, hogy mégsem történt akkora változás, ahogyan azt a jelenlegi elnök még 2008-as kampányában ígérte.

Európában a spanyol megszorítás-ellenes mozgalom a legismertebb. Az M-15 vagy Indignados (felháborodottak) mozgalommal a magyar sajtó is foglalkozott annak kapcsán, hogy belőlük nőtt ki a baloldali Podemos párt, amelynek hírtelen felfutása a baloldali politikai kihívókat és a múlt évi netadós tüntetések, szervezőit, támogatóit is reménnyel töltötte el. Az M-15 mozgalom jelszava a “Valódi demokráciát, most!” (Democracia Real YA), ami a régi bal- és jobboldal pártjainak szólt, egységesen ítélve el mindkettőt. Sokáig úgy tűnt, hogy a Podemos a legnépszerűbb párt lesz, azonban a rendszerkritikus politikai formáció veszített lendületéből 2014 végén, és már a tavaszi helyhatósági választásokon sem szerepelt úgy, mint ahogyan azt sokan remélték. Sok választót elijeszthetett a párt radikalizmusa, a görög testvérpárt Sziriza példája. Eldőlni látszik, hogy egy hónappal a decemberi választás előtt nem a Podemos, hanem a jobboldali-liberális Ciudadanos lesz a mérleg nyelve.

Tüntetés Bukarestben

Tüntetés Bukarestben

 

A korrupt politikai elit távozását legutóbb a szomszédban, Romániában követelték tiltakozók. A magyar közvéleményt meg is lephette a hír, hogy egy nappal az első tüntetés után Victor Ponta miniszterelnök lemondott. Ismert, hogy a tüntetéseket közvetlenül a Colective nevű szórakozóhelyen történt tűzeset váltotta ki, amelyben 56 ember vesztette életét. Azért is lehetett ilyen magas az áldozatok száma, mert az engedélyek kiadása nem a jogszabályoknak megfelelően történt, azaz mindez a korrupció miatt következhetett be. Hazánkban ilyesmi még a korábban sosem tapasztalt 2006-os tiltakozási hullám során sem történt meg, azonban Romániában a 2012-es választások óta jelenleg az ötödik miniszterelnök lép hivatalba. Az eseményeket Klaus Iohannis jelenlegi román elnök interpretálta úgy, hogy elsősorban a korrupció tehető felelőssé. Az elnök az ellenzéki liberális párt politikusa, 2016-ban pedig törvényhozási választások következnek, tehát erős érdekei fűződnek ahhoz, hogy a kormánykoalíció pártjait negatívan érintse a jelenlegi botrány. Az egész politikai elit távozását kívánó bukaresti tüntetések tehát végső soron a magyar politika 2006 és 2010 közötti hitelességi és bizalmi válságával rokonítható inkább.

A politikai elit leváltását, valami új, makulátlan és tisztességes politikai osztály fellépését kívánó mozgalmak egy ideig erős támogatást élvezhetnek, azonban még a nagyobb országokban is szűk azok köre, akik tudnak és akarnak is közügyekkel foglalkozni, ráadásul egy demokratikus rendszerben a politikai felelősségről a végső konzekvenciákat a választók vonják le. Kétségtelen azonban, hogy a tüntetések, mozgalmak segíthetnek abban, hogy új emberekkel frissüljön a politikai osztály, valamint hajlandóak legyenek a nyitásra a bejáratott, bezárkózott politikai pártok is.

Figyelmébe ajánljuk

Csődközeli helyzetben billeg a BKV

28 milliárd forint hiányzik a BKV idei költségvetéséből a túléléshez. A közlekedési társaság adósságátütemezést kér, a jövő évi működéshez pedig a BKK-val 30 milliárdos hitelkeretre pályázna. Ráadásul mivel az igazgatósági és a felügyelő bizottsági tagok megbízatása lejárt, több hete törvénytelenül működik, ahogy a többi fővárosi cég is.

Fideszes nagymenőknek is feladhatja a leckét a választókerületek átvariálása

Egy miniszter, egy miniszterhelyettes, valamint a kormányszóvivő számára is új feladat lesz megnyernie a körzetét Pest megyében, amennyiben jelöltek lesznek 2026-ban is. Az pedig egyáltalán nem biztos, hogy az ellenzéket akkora csapás érheti, mint elsőre látszik. Megvizsgáltuk a fővárostól északra eső, a Fidesz által átrajzolni tervezett választókerületek helyzetét.