mi a kotta? - Ha megversz is...

  • .
  • 2011. szeptember 22.

Trafik

A legutóbbi alkalommal egészen az ítéletnapig kalandoztunk ajánlónkban, ám most visszább lépünk - a halálig. No, nem valamiféle morbid vonzalomnak hódolva, csupáncsak azért, mivel a soros hét koncertprogramja önkéntelenül is a személyes lét evilági záróaktusának jelentőségét idézheti az eszünkbe.
Így ezekben a napokban emlékezünk meg Bartók Béla halálának (1945. szeptember 26.) évfordulójáról, amely előtt nemcsak a Bartók Emlékház vasárnapi matinékoncertje (szeptember 25., tizenegy óra) tiszteleg, de a Nemzeti Filharmonikusok esti hangversenye is (Nemzeti Hangversenyterem, szeptember 25.). A Kocsis Zoltán által dirigálandó program második felét ugyanis A csodálatos mandarin - animációs filmmel kísért - előadása alkotja majd, mely "egyfelvonásos pantomim" cselekményét maga Bartók ekképp összegezte: "Egy apacstanyán három apacs kényszerít egy fiatal leányt, hogy csábítson fel férfiakat magához, akiket ők aztán kirabolnak. Az első egy szegény legény, a második sem különb, de a harmadik egy gazdag kínai. A fogás jó, a leány tánccal mulattatja, és a mandarinban felébred a vágy, a szerelem hevesen fellobban benne, de a leány irtózik tőle. Az apacsok megtámadják, kifosztják, a dunyhába fojtják, karddal szúrják keresztül, majd felakasztják, mindhiába, a mandarinnal nem bírnak, szerelmes és vágyakozó szemekkel néz a leányra. Az aszszonyi invenció segít, a leány eleget tesz a mandarin kívánságának, mire az holtan, élettelenül terül el." A szerelmi halálnak ezt a modern változatát Mahler dalszimfóniája, a Dal a Földről fogja megelőzni a filharmonikusok műsorán, mely mű nem csupán témájában környékezi a halált, de jószerint már a megszületését is a babonás halálfélelemnek köszönheti. Hiszen, mint az közismert, Mahler nyolc szimfónia megírása után vonakodott a zeneirodalomban többek számára oly végzetesnek bizonyuló kilences sorszámú darabba belekezdeni, s így a sorsot mintegy időlegesen kijátszva a kortárs Hans Bethge hat verse köré komponálta meg a Dal a Földről című kriptoszimfóniát.

A Mahler-műben - Zoran Todorovich oldalán - Komlósi Ildikó (képünkön) szerepel majd női szólistaként, s a világraszóló mezzoszoprán két nappal később már egy másik jeles tenor, Marcello Giordani párjaként fog elénk vonulni: romantikus és verista operarészletekkel, a lesújtani készülő fátum árnyékában kiszakadó végáriákkal és szerelmes kettősökkel (Nemzeti Hangversenyterem, szeptember 27., fél nyolc). S mert a barokk egyik kitüntetetten kedvelt témája volt a "memento mori", hát akár az eddigiekhez csaphatjuk a 6. Budapesti Barokk Fesztivál első koncertjeit is, melyek sorából a Messiás vasárnapi előadására külön is felhívjuk a figyelmet. A Belvárosi Szent Mihály-templomban Zádori Mária, Bakos Kornélia, Megyesi Zoltán és Cser Krisztián közreműködésével szólal majd meg a magasztos remekmű (szeptember 25., hét óra). S végül, immár a halálos tematikától elszakadva, említsük a Filharmóniai Társaság két évadnyitó bérleti koncertjét (operaház, szeptember 25., tizenegy óra, és 26., fél nyolc) Strauss Don Juanjával, Rahmanyinov II. szimfóniájával s a Dohnányi-féle Konzertstückben Varga Tamás gordonkaszólójával.

Figyelmébe ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”