Visszhang: film

A gép

  • SzSz
  • 2023. február 1.

Visszhang

„Ezt a látványt sosem unom meg” – sóhajt fel a Gerard Butler alakította kapitány a felszállás előtt, amikor meglátja az éjjeli kifutópályát.

Ilyen fickó ez a Brodie Torrance: tudja, hogy egy hatalmas vihar áll előtte, de örömmel áll a kihívás elé; ha pedig a magasságmérő műszer és a tuskó utasok helyett Fülöp-szigeteki szeparatistákkal és gépfegyverekkel kell szembenéznie, célja ugyanúgy a tisztes helytállás. A hős, aki a saját szabályai szerint játszik.

Még szerencse, hogy a nézők ugyanúgy vannak Gerard Butlerrel, mint a kapitány a kifutópályával: hiába látszik minden alkalommal ugyanolyannak, nem tudnak betelni vele. Amióta Nicholas Cage és Keanu Reeves posztmodern ikonná nemesültek, Bruce Willis visszavonult, Jason Statham pedig visszavett az iramból, már csak ő, Liam Neeson és a Szikla maradtak meg régi vágású, tisztes akcióhősöknek. A gépben Butler szerepe szerint John McClane-hez hasonlóan csak haza akar jutni a családjához, ám ahhoz szilveszter éjszaka át kell repülnie a fél világot. Járata viharba kerül, ő pedig épp csak le tudja tenni a gépet egy ismeretlen szigeten, de ott sincs biztonságban, a helyet ugyanis egy terroristacsapat tartja az uralma alatt.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.