Visszhang: film

Fekete telefon

Visszhang

Scott Derrickson semmit sem bíz a véletlenre a Fekete telefonban.

Filmjében sokféle íz keveredik, mindet éreztük már: 80-as évek iránti nosztalgia a Stranger Thingsből, a felnőttek és a természetfeletti horror világa közötti párhuzam az Az-ból, gyerekek közti véd- és dacszövetség az Állj mellém!-ből. A kingi áthallások persze nem a véletlen művei, hiszen a film alapjául szolgáló könyv szerzője, Joe Hill, Ste­phen King fia. A fent említett művek közös vonása a gyermeki fantáziavilág és a horror összemosása; fiatal hőseiknek hamar és erőszakosan kell felnőniük az inkompetens, megbízhatatlan felnőttek között. Felkavaró hatásuk a gyerekek elszenvedte és elkövette erőszakból is fakad, amit a Fekete telefon szinte az elviselhetetlenségig fokoz.

Finney (Mason Thames) Denver külvárosában él húgával és alkoholista apjával. Élete távolról sem felhőtlen – hol apja körül kell lábujjhegyen settenkednie, hogy elkerülje a verést, hol az iskolában zaklatják –, ám minden rosszabbra fordul, amikor elrabolja a környék gyerekgyilkosa (Ethan Hawke), akit csak Portyázóként ismernek.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”