Visszhang: lemez

Glen Matlock: Consequences Coming

Visszhang

Sokan csak azt tudják a Sex Pistols első basszusgitárosáról, amit Malcolm McLaren menedzser terjesztett...

Azért kellett kirúgni, mert szerette a Beatlest… Persze negyvenöt év távlatából már nem az az érdekes, hogy Glen Matlockot kirúgták-e a Sex Pistolsból vagy magától lépett-e ki, hanem inkább az, hogy egy percre sem állt le a zenéléssel. A Pistolsból való távozása után Midge Ure-ral Rich Kids néven alapított zenekart, majd játszott Iggy Poppal, a Damneddel, még a Facesbe is elhívta Rod Stewart és Ronnie Wood. Matlockot tehát megbízható, biztos kezű és jó ízlésű zenészként tartják számon, sokoldalúságát jelzi, hogy jelenleg a Blondie basszusgitárosa.

De dalszerzőként és gitáros-énekesként is jegyzik. 1996 óta ad ki szólólemezeket, legújabb albuma a hatodik, és elmondása szerint a Brexit és a Trump-korszak ihlette. Ám a Consequences Coming még úgy sem mondható dühödt kifakadásnak, hogy 50 percen át a gitár és a közepesnél gyorsabb tempó játssza a főszerepet. Noha vannak punkos pillanatok – például a Head on the Stick című nyitódalban –, a szerző merítése sokkal gazdagabb: a This Empty Heart a Kinksre emlékeztet, a Face in Crowd a Slade-re, a Can’t Be My­self with You a Clashre, a Magic Carpet Ride a T. Rexre és így tovább. Mégsem kell tolvajt kiáltanunk, Matlocknak ugyanis gond nélkül sikerült a saját képére formálnia a nagy elődök „találmányait”, így lemeze az ihletforrások és anakronizmusok ellenére friss és lendületes.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.