Visszhang: lemez

Shellac: To All Trains

  • Harci Andor
  • 2024. július 24.

Visszhang

Lehetett volna szimpla visszatérés egy évtizednyi csend után.

Újabb nekirugaszkodás a hasonlóan harsány, érdes, különleges ütemképletekkel operáló Shellac-lemezek sorozatában. De a sors úgy akarta, hogy ez legyen Steve Albini 1992 óta kisebb-nagyobb megszakításokkal működő zenekarának utolsó albuma. Albinit ez már aligha érdekli; régi társaival, Todd Trainer dobossal és Bob Weston basszusgitárossal befejezték a To All Trains felvételeit, elvégezték az utolsó simításokat, beütemezték a megjelenést, de tíz nappal korábban Albinit elvitte egy szívinfarktus. Mondhatjuk ezek után, hogy „hattyúdal” lenne a To All Trains? Dehogy mondhatjuk. Annyira még Steve Albini sem lehet őrült, hogy a véget cinikusan előre látva azt üvöltse a lemez záródalán, hogy nem félek a pokoltól (I Dont Fear Hell).

Úgyhogy jobb, ha úgy tekintünk a To All Trainsre, mint David Bowie Blackstar búcsúalbumának antitézisére. Nyomát sem érezni bármilyen irányváltásnak, összegzésnek. Félórás, feszes, reszelős rock and roll, amely rozsdás ráspollyal forgácsolja a szürkeállományt, miután valami lehetetlen, disszonáns dallam hátán bemászott a fülünkbe.

Néhány gyorsabb daltól eltekintve (Chick New Wave, Scabby the Rat) a lemez nagy része középtempós, a dalok mindenhol teret engednek a trió slamposnak ható, dallamtalan, vergődő ritmusú zajrockjának, Albini spoken word jellegű, abszurd szövegeinek. Tényleg csak a tragikus apropó teszi erősebbé, mint amilyen, de így is az egyik legjobb Shellac-anyag lett.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.