Szemrevaló / Sehenswert

Szemrevaló: Mikor lesz végre megint olyan, amilyen sosem volt

  • - ts -
  • 2024. október 9.

Visszhang

Átlagos család a hetvenes évek elején: a hétéves Josse, két bátyja, öreg kutyájuk és szüleik. Házuk egy északnémet kisváros ifjúsági pszichiátriáján, a park közepén áll, a papa az intézet igazgatója.

A film Josse felnövekvését követi. Ha a testvérei gúnyolják, ordítani kezd és képtelen abbahagyni – az apa szerint: van ennél rosszabb is. Ő már csak tudja. Josse első szerelme egy depressziós kislány, aki öngyilkossági kísérlet miatt került a klinikára. Ebből a szüzséből csak­is komédiát érdemes építeni.

A film Joachim Meyerhoff azonos című önéletrajzi regényén alapszik, amely Fodor Zsuzsa fordításában magyarul is megjelent. Keserédes komédia, amely felidézi a közös röhögések, a családi drámák emlékét, a „gyagyák, nyomik, síkagyúak, debilek” között eltöltött groteszk hétköznapokat. És ott az apa mindenható alakja, aki ennek a kiterjedt cirkusznak az igazgatója. S aki derűs öniróniával szemléli önmagát, és gyakran a felnőttektől szokatlan módon egyenes és őszinte. Máskor viszont képtelen szembenézni saját gyarlóságaival és gyengeségeivel. A tíz éve megjelent regény mára klasszikus bestseller Németországban, vagyis Sonja Heiss rendezőnek a siker már félig a zsebében volt. Emellett biztos kézzel választott szereplőket is. Josse szerepére például mind a 7, mind a 14 évest játszó ifjú színész telitalálat ebben az egyszerre kacagós és sírós filmben.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”