Visszhang: lemez

The Replacements: Tim (Let It Bleed Edition)

Visszhang

Amikor 1985-ben a minneapolisi Replacements nagy kiadóhoz igazolt, sokan azt várták, hogy néhány éven belül ők lesznek az új generáció hangja és legfontosabb rockzenekara.

Az együttes Erdélyi Tamás (Tommy Ramone) vezetésével vette fel a Tim című albumot, ám az kereskedelmileg nem váltotta be a hozzá fűzött reményeket. A Re­placements (vagy közkeletű becenevén Mats) tagjai a nyolcvanas évek második felét karrierjük szabotálásával töltötték: hülyeségeket nyilatkoztak, ittak, drogoztak, koncertjeik gyakran káoszba fulladtak. A zenekar végül 1991-ben oszlott fel. Bár a nagy áttörés nem sikerült a Timmel, de egyértelműen ez az életmű legidőállóbb darabja. Viszont a lemez polírozott hangzását sokan kritizálták már a megjelenésekor is, az akkor divatos stúdiós megoldások nem álltak igazán jól nekik.

A most megjelent, négylemezes újrakiadáson az eredeti felvételek mellett szerepel egy teljesen új keverés is, amit Ed Stasium készített. A Ramonesszal is gyakran dolgozó hangmérnök mixében nyoma sincs a tompán puffogó doboknak és az agyonkompresszált hangképnek, sokkal erőteljesebben szólalnak meg így az emblematikus slágerek (Bastards of Young, Left of the Dial), de még a lemezt záró balladában (Here Comes a Regular) is előkerülnek eddig rejtett rétegek. Nagy élmény végre így is hallani a csúcsformában levő Re­place­­ments­et, és emiatt a Let It Bleed Edition nemcsak az elkötelezett gyűjtők számára lehet érdekes.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Két óra X

Ayn Rand műveiből már több adaptáció is született, de egyik sem mutatta be olyan szemléletesen az oroszországi zsidó származású, ám Amerikában alkotó író-filozófus gondolatait, mint a tőle teljesen független Mountainhead.

Megtörtént események

  • - turcsányi -

A film elején megkapjuk az adekvát tájékoztatást: a mű megtörtént események alapján készült. Első látásra e megtörtént események a 20. század második felének délelőttjén, az ötvenes–hatvanas évek egymásba érő szakaszán játszódnak, a zömmel New York-i illetékességű italoamerikai gengsztervilág nagyra becsült köreiben.

Élet-halál pálinkaágyon

Óvodás korunktól ismerjük a „Hej, Dunáról fúj a szél…” kezdetű népdalt. Az első versszakban mintha a népi meteorológia a nehéz paraszti sors feletti búsongással forrna össze, a második strófája pedig egyfajta könnyed csúfolódásnak tűnik, mintha csak a pajkos leánykák cukkolnák a nyeszlett fiúcskákat.

Egy fölényeskedő miniszter játékszere lett a MÁV

A tavalyi és a tavalyelőtti nyári rajtokhoz hasonlóan a vasúttársaság most sem tudott mit kezdeni a kánikula, a kereslet és a körülmények kibékíthetetlen ellentétével, s a mostani hosszú hétvégén ismét katasztrofális állapotok közt találhatták magukat az utasok.

A botrány határán

A Nádas-életműsorozat leg­újabb kötetét a színházi világnap alkalmából mutatták be az Örkény Színházban. Hogy hazai színházi életünk hogyan viszonyul ezekhez a magyar drámahagyományból kilógó művekhez, arra éppen egy Örkény-dráma, a Kulcskeresők címével válaszolhatunk.