Visszhang: lemez

Tóth Péter: Musical Moments

Visszhang

Az 1983-as születésű, békéscsabai származású pianista mintha leesne a radarról.

Pedig a Zeneakadémia különleges tehetségeinek osztálya után zongoraversenyek sorát nyerte Európában. Későn kezdte, már 11 éves volt, amikor először leült a zongora mellé az egyik szomszédja házában: alig hallunk hasonlóról. Utoljára tizenöt éve jelentkezett saját lemezzel, akkor Liszt kései darabjaival vonult stúdióba.

Ez az album közérthetőbb műveket tartalmaz. Mozart h-moll adagiója csak 57 ütem, de mindkét szakaszának megismétlésével tizenöt percesre duzzasztható – erre Tóth sem sajnálja az időt. A romantikus zeneszerzők – Schubert, Chopin és Brahms – darabjai a kor szobazenéjének melankóliát sem nélkülöző remekművei, s a „moments musicaux”, a noktürn és az intermezzo műfajai szinte azonossá válnak a befelé forduló termékeny merengésben. Tóth Péternek nem csak stílusismerete és kellő technikája van az interpretációhoz, de türelme és elmélyült lelkülete is. A Moments musicaux sorozat hat kis darabja gazdag harmóniavilágával, hangnemváltásaival, gyengéd érzelmeivel és változatos karaktereivel Schubert világának mikrokozmosza, de a Chopin-darabok között is „chopinesebbek” az opus 15-ös noktürnök. Zárásul Brahms három Intermezzóját halljuk. Tóth Péternek a szeszélyesebb noktürnök sem okoztak gondot, ezeken a szigorúbb, kiegyensúlyozottabb albumlapokon viszont formaépítő tehetségét is megmutathatja.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”