esemény - HALUSKAFESZTIVÁL

  • - kyt -
  • 2009. szeptember 17.

Zene

A nógrádi és hevesi szlovákoknak Vanyarc a regionális kulturális központjuk, és ez (meg a rendezők szemmel látható lelkesedése) bőséges ok arra, hogy itt rendezzék meg minden év második szeptemberi szombatján a Haluskafesztivált. A haluska az, amit a szlovák dolgokban járatlan ember sztrapacskának gondol, aztán hülyén néz, ha brindza helyett párolt káposztát kevernek az enyhén szürkés színű krumplis nokedlijéhez a selmecbányai Matejban.
A nógrádi és hevesi szlovákoknak Vanyarc a regionális kulturális központjuk, és ez (meg a rendezõk szemmel látható lelkesedése) bõséges ok arra, hogy itt rendezzék meg minden év második szeptemberi szombatján a Haluskafesztivált. A haluska az, amit a szlovák dolgokban járatlan ember sztrapacskának gondol, aztán hülyén néz, ha brindza helyett párolt káposztát kevernek az enyhén szürkés színû krumplis nokedlijéhez a selmecbányai Matejban. Vagyis a haluska lényege a sztrapacska mínusz káposzta plusz juhtúró képlettel ragadható meg a legpontosabban. Legalábbis Nógrádban, mert ott vannak például az elvetemült alföldi szlovákok, akik nem átallják metéltnek álcázni ugyanazt az alapanyagot, a pilisiek meg nagy gombócnak fõzik a bablevesbe.

A lisztes pépet a versenyzõk immár nem a kés fokával, vágódeszkáról (mely eszköz szlovák nevén, lopatkaként váratlanul felbukkant viszont a szabadtéri színpadon, egy sajátos asszonytánc kellékeként - aligha nem volna ehhez néhány szava Veres Pálné Beniczky Herminnek, a honi nõnevelés helyi illetõségû úttörõjének), hanem ipari méretû lyukacsos nokedliszaggatóról aprózták bele az üstházakban zubogó vízbe. Három tucat csapat versenyzett Békésska Cabától az ELTE TTK-n át Bakonycsernye válogatottjáig, mely utóbbi férfi tagjai házi, mégis meglepõen jó bor töltögetésével növelték a pirított szalonnával ízfokozott káposztás sztrapacskájuk amúgy is meggyõzõ csáberejét. Mint hírül vettük, más csapatok májjal, sõt elszörnyedésünkre lecsóval tuningolták a haluskájukat - szerencsére a zsûri inkább csak nyitottságát bizonyítandó, a hagyományok elsõbbségét sugallva adott teret az effajta extravaganciának.

Az 1300 lakosú, 300 éve szlovákokkal újratelepített Venarecet minimum még egyszer ennyi vendég lepte el, volt népzene, néptánc, vásárosok, a haluskaevõ gyorsasági verseny egészen szoros eredménynyel zárult, és 50 forintért árulták az újradizájnolt csettegtetõs fémbékát.

Vanyarc, szeptember 12.

*****

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.