könyv - Rosemary Sutcliff: A Sas

  • - kg -
  • 2011. április 28.

Zene

Jupiterre, ez aztán a kalandregény! A lebutított filmváltozat kapcsán mondogatták ugyan a hivatalos szervek, hogy Rosemary Sutcliff ifjúságnak szánt regénye micsoda kincse az angolszász irodalomnak, de ugyanazon lélegzetre Channing Tatumot is dicsérték mint Britanniába vezényelt légióparancsnokot. Herkulesre, micsoda PR-duma! Már ami a színészi részt illeti, mert az irodalmi értékelés helytálló: A Sassal egy egész regényfolyamot elindító írónő a legjobb fajta mesélők színében tűnik fel már az első tájleíráskor.
Jupiterre, ez aztán a kalandregény! A lebutított filmváltozat kapcsán mondogatták ugyan a hivatalos szervek, hogy Rosemary Sutcliff ifjúságnak szánt regénye micsoda kincse az angolszász irodalomnak, de ugyanazon lélegzetre Channing Tatumot is dicsérték mint Britanniába vezényelt légióparancsnokot. Herkulesre, micsoda PR-duma! Már ami a színészi részt illeti, mert az irodalmi értékelés helytálló: A Sassal egy egész regényfolyamot elindító írónõ a legjobb fajta mesélõk színében tûnik fel már az elsõ tájleíráskor. Olyan szerzõrõl van szó, aki a megidézett korról fölényes tudással bír, de ezzel cseppet sem fölényeskedik, hanem teljes egészében a történetmesélés szolgálatába állítja.

A történet pedig egy fiatal légiósé, akinek atyja abban a bizonyos kilencedik légióban szolgált, melynek rejtélyes ködbe veszésére Mithras a megmondhatója csak, hány regényes magyarázat született már. Történetünk kezdetén épp Hadrianus fala mellett suttogják, hogy a légióval elveszett Sasmadarat a mocsaras északon, egy törzsi templomban látták utoljára. Bacchusra, ez aztán a breaking news. Nosza, a hadi sérülése miatt leszerelt római álruhát ölt, és brit rabszolgájával útra kel. A Légiók Istenére, mi ez, ha nem lehetetlen küldetés, ketten a sötétlõ lápvidéken, a határon túli törzsek között - született hõsök kellenek ide. A regény eleget is tesz a fiatalság hõsigényének, de a helytállásnak több köze van a katonai és törzsi élet mindennapos gyakorlatához meg a szerencséhez, mint valami szent erényhez.

Olyan csúnya szóval, mint realizmus, senki kedvét sem szeretnénk szegni, meg aztán mégiscsak könynyen kiszúrhatók a jó fiúk, de gonoszoknak például semmi nyoma. Ellenfelek teszik a dolgukat, s ebbe a törzsi hajtóvadászat éppúgy beletartozik, mint római részrõl egy falu felperzselése.

Fordította: Sudár Balázs. Alexandra, 2011, 320 oldal, 2499 Ft

*****

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.