könyv - Rosemary Sutcliff: A Sas

  • - kg -
  • 2011. április 28.

Zene

Jupiterre, ez aztán a kalandregény! A lebutított filmváltozat kapcsán mondogatták ugyan a hivatalos szervek, hogy Rosemary Sutcliff ifjúságnak szánt regénye micsoda kincse az angolszász irodalomnak, de ugyanazon lélegzetre Channing Tatumot is dicsérték mint Britanniába vezényelt légióparancsnokot. Herkulesre, micsoda PR-duma! Már ami a színészi részt illeti, mert az irodalmi értékelés helytálló: A Sassal egy egész regényfolyamot elindító írónő a legjobb fajta mesélők színében tűnik fel már az első tájleíráskor.
Jupiterre, ez aztán a kalandregény! A lebutított filmváltozat kapcsán mondogatták ugyan a hivatalos szervek, hogy Rosemary Sutcliff ifjúságnak szánt regénye micsoda kincse az angolszász irodalomnak, de ugyanazon lélegzetre Channing Tatumot is dicsérték mint Britanniába vezényelt légióparancsnokot. Herkulesre, micsoda PR-duma! Már ami a színészi részt illeti, mert az irodalmi értékelés helytálló: A Sassal egy egész regényfolyamot elindító írónõ a legjobb fajta mesélõk színében tûnik fel már az elsõ tájleíráskor. Olyan szerzõrõl van szó, aki a megidézett korról fölényes tudással bír, de ezzel cseppet sem fölényeskedik, hanem teljes egészében a történetmesélés szolgálatába állítja.

A történet pedig egy fiatal légiósé, akinek atyja abban a bizonyos kilencedik légióban szolgált, melynek rejtélyes ködbe veszésére Mithras a megmondhatója csak, hány regényes magyarázat született már. Történetünk kezdetén épp Hadrianus fala mellett suttogják, hogy a légióval elveszett Sasmadarat a mocsaras északon, egy törzsi templomban látták utoljára. Bacchusra, ez aztán a breaking news. Nosza, a hadi sérülése miatt leszerelt római álruhát ölt, és brit rabszolgájával útra kel. A Légiók Istenére, mi ez, ha nem lehetetlen küldetés, ketten a sötétlõ lápvidéken, a határon túli törzsek között - született hõsök kellenek ide. A regény eleget is tesz a fiatalság hõsigényének, de a helytállásnak több köze van a katonai és törzsi élet mindennapos gyakorlatához meg a szerencséhez, mint valami szent erényhez.

Olyan csúnya szóval, mint realizmus, senki kedvét sem szeretnénk szegni, meg aztán mégiscsak könynyen kiszúrhatók a jó fiúk, de gonoszoknak például semmi nyoma. Ellenfelek teszik a dolgukat, s ebbe a törzsi hajtóvadászat éppúgy beletartozik, mint római részrõl egy falu felperzselése.

Fordította: Sudár Balázs. Alexandra, 2011, 320 oldal, 2499 Ft

*****

Figyelmébe ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.