Hangadó – klasszikus zenei melléklet  

Mint a levegő

Beethoven zongoraversenyei

  • Csengery Kristóf
  • 2021. október 13.

Zene

Bach és Brahms mellett Beethoven a zenetörténet egyik legnagyobb variációszerzője. A variációs gondolkodás, amely egy-egy téma alakváltásaiból formálja meg a művet, kompozíciós módszerének meghatározó eleme.

De nemcsak a zeneszerző írhat változatokat: a művei utólag is lehetnek variációk témái. Hiszen rögtön maga az interpretáció, az előadás sem más, mint változatok létrehozása. A tolmácsolások a mű változatainak végeláthatatlan sorát kínálják: amióta világ a világ, egy kompozíciónak soha nem volt két teljesen egyforma megszólaltatása.

Beethovenről sokan mondják: elég volt már belőle, a csapból is ő folyik. Dühös kortárs zeneszerzők követelik, hogy a karmesterek hagyják abba a szimfóniák vezénylését, a zongoristák hanyagolják a szonátákat, hiszen elveszik a teret az új zenéktől. Ez a szörnyű Beethoven! A szegény újzene meg csak toporog az ajtón kívül…

De lássuk be: Beethoven nélkül nem lehet élni. Mindent tőle tanultunk. Azt, hogyan lehet méltón szeretni, szenvedni, harcolni, kiállni magunkért. Még azt is tőle tanultuk, hogyan érdemes modernnek lenni. Egyszóval Beethoven olyan, mint a levegő. 2020, azaz a születésének világszerte Beethoven-évvel ünnepelt 250 éves jubileuma után úgy vélhetnénk, a hanglemezcégek mindent kiadtak magukból, és egy ideig Beethoven-szilencium lesz. Hát nem! Egy nagy kiadó ritkán csinál önmagának konkurenciát, ritkán fordul elő, hogy ugyanannál a cégnél ugyanaz a mű (ráadásul egy összkiadás!) szinte egyszerre jelenik meg két különböző felvételen. A Deutsche Grammophon most mégis egymás után hozta ki az öt Beethoven-zongoraversenyt két különböző új felvételen. Nem véletlenül. Beethoven van olyan erős, hogy ugyanaz a műve, sőt műsorozata két különböző előadásban is izgassa a zenehallgatókat.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.