Békéscsabán sem bizonyult sikertörténetnek a közétkeztetés kiszervezése

A falat adja a másikat

Belpol

Négyszer is ellátogatott helyi menzákra Békéscsaba független, de a Fideszhez közel álló polgármestere az utóbbi időben. Neki állítólag ízlett, de a Facebookon is megosztott akciója arra utal, hogy baj van. A helyi közétkeztetést nemrég kiszervezték, az új szolgáltatóra azonban sok a panasz.

„Polgármester úr! Örülök, hogy odafigyel erre a problémára. A valóságban pedig legkevésbé sem önnek kell, hogy megfeleljen az étel, hanem az önt megválasztó szavazók gyermekeinek. Tőlük kérdezzen és vonjon le megfelelő következtetést. Nekik kell ezt megenni, nem önnek” – nevét is vállalva ezt írta egy szülő a Hajrá Békéscsaba Egyesület színeiben megválasztott Szarvas Péter polgármester Facebook-oldalára. Egy másik kommentelő pedig azután üzent, hogy a békéscsabai városvezető által összehívott Közétkeztetési Tanács megtartotta első ülését: „Tisztelt Polgármester úr! Bármilyen viccesen is hangzik 2022-ben Magyarországon, Ön ebben a helyzetben a Megrendelő, a Pannon Menza Kft. a Szolgáltató. Ha a Szolgáltatóra sorozatosan panasz érkezik (…), akkor Önnek az a dolga, hogy figyelmeztesse, mikor mondja fel a szerződést rossz teljesítésre hivatkozva, kötbérrel. Jó, igen, tudjuk, kinek a cége, de ha már sikerült ilyen rohamtempóban kirúgniuk a békéscsabai céget és a helyére hozni ezt a pesti »bizniszt«, akkor sajnos néha kezelni kell a problémákat is.”

A sok száz hozzászóló egyike Pap János, Békéscsaba volt, 1990–2006 közötti szabad demokrata polgármestere, aki jelenleg egy önkormányzati cég alkalmazásában áll. „Gratulálok, hogy a p.m. kóstolja a gyerekek ebédjét! Az sem lett volna rossz, ha a szerződéskötés előtt ment volna el, vagy küldött volna valakit olyan városba, ahol ez a cég főz.”

Szarvas Péter tíz nap alatt négy bejegyzést tett közzé fotóval az Fb-oldalán (az egyik fénykép tanúsága szerint késsel, villával ette a mákos tésztát), hogy meglátogatott egy általános vagy középiskolai menzát, ahol neki nem volt kifogása a felszolgált ebéddel. Az elmúlt tanévben a városvezető egyetlen alkalommal sem érzett késztetést hasonló kiruccanásra (vagy legalábbis nem tett közzé ilyen jellegű bejegyzést). Posztjában a polgármester ugyan nem említette, de nyilván azért szállt ki menzázni, mert a tanévkezdet óta tömegével érkeznek hozzá a panaszok a gyerekek ebédjének rossz minőségéről, a gyümölcsök csaknem teljes hiányáról, a kicsi adagokról. Az egyik – rendvédelmi képzéssel is foglalkozó – helyi középiskola szeptember első felében hivatalosan is kifogásolta a közétkeztetés minőségét a budapesti központú szolgáltatónál. Levelükben azt taglalták, hogy a náluk tanuló 14–18 év közötti fiatalok olyan fizikai terhelésnek vannak kitéve és olyan korban vannak, amelyhez mérten az ebéd mennyisége és minősége elégtelen. A Pannon Menza Kft. (PM) illetékesei azt válaszolták, hogy ők mindenben teljesítik a törvényi feltételeket.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.