"Amióta az eszemet tudom, Orbán a miniszterelnök"

Merucza Tibor Alex, az ADOM Diákmozgalom kommunikációs elnöke

Belpol

A TASZ a napokban osztotta ki az idei SZABAD-díjakat, a fiatalok kategóriában a jelöltek között volt az ADOM Diákmozgalom is. A szervezet 16 esztendős kommunikációs vezetőjével és borsodi koordinátorával, Merucza Tibor Alexszel a fiatalok közéleti aktivizmusáról, személyes indíttatásról, jövőképről beszélgettünk.

Magyar Narancs: Szeptember elsejére virrasztást szervezett a pályaelhagyó tanárokért az ADOM Diákmozgalom és a Helyi Civilek Szövetsége a miskolci Földes Ferenc Gimná­zium előtti térre. Feltűnő volt az ön aktivitása: ha kellett, a fellépőket koordinálta, gitározással a hangulatról gondoskodott, közben teát főzött a résztvevőknek. Nem kimondottan egy tizenéves gimnazista benyomását keltette. ­Mióta érdekli a közélet?

Merucza Tibor Alex: 2015 óta, vagyis úgy nyolcéves koromtól. A magyar valósággal az első konkrét élményem a „rabszolgatörvény” elleni tüntetés volt 2018 végén. (A törvény egyebek között 250-ről 400-ra emelte az egy évben megkövetelhető túlóra maximális számát, ami heves tiltakozást váltott ki az ellenzék és a szakszervezetek részéről – D. E.) Figyeltem az eseményeket; tévét már akkor sem néztem, hanem online olvastam a híreket, követtem az élő adásokat.

MN: Hogyan lett mozgalmár?

MTA: Az ADOM Diákmozgalom elődszervezetéről ötödikes koromból van az első emlékem: diákönkormányzati alelnökként részt vettem egy gyűlésen, ahol szinte minden javaslatnál elmondta az elnök, hogy „egyébként ezt a Független Diákparlamenttel közösen dolgoztuk ki”, vagy „ez az ő javaslatcsomagjukból lett átemelve”. 2019-ben a Független Diákparlament úgy döntött, hogy mozgalmi keretek között dolgozik tovább, immár Alternatív Diákközpontú Oktatásért Mozgalom (ADOM) néven. Bő másfél évvel ezelőtt jelentkeztem hozzájuk aktivistának.

MN: Innen egyenes út vezetett a kommunikációs alelnöki tisztségig?

MTA: Azóta ezt módosítottuk elnökre.

MN: Ezek szerint lett alelnök is?

MTA: Nem, asszisztensem van. A szervezet úgy épül fel, hogy miután jelentkezik hozzánk egy diák, először segítő státusba kerül. Így betekinthet a mozgalom életébe, láthatja, mit csinálunk, mennyi munkával jár. Ha pedig a segítő aktív, akkor az elnökség vagy egy stábvezető felterjesztése alapján, a tagság szavazásával felvesszük a tagok közé, így hivatalosan is aktivistává válik. Elnökségi választás fél­évente van, ide beadtam a pályázatomat, leírtam az eddigi eredményeimet, a kompetenciákat, ez alapján döntött a tagság. Az aktivizmuson belül mindig is a kommunikáció érdekelt leg­inkább, ezért kimondottan erre a feladatra jelentkeztem.

MN: Mitől lehet vonzó a fiataloknak egy ilyen mozgalom?

MTA: Az ADOM egyik fontos célkitűzése, hogy lehetőséget adjon a fiataloknak a demokrácia gyakorlására, a tagság bevonása a döntéshozatalba is ezt szolgálja. Itthon a rendszerváltás után nem igazán alakult ki vitakultúra. Közösségi fórumokon és élő beszélgetésekben is jellemző, hogy ha valaki elmondja a véleményét, azt egy trágár reakcióval elintézik. A rendezvényekkel, vitafórumokkal azt szeretnénk elérni, hogy az ADOM-hoz kapcsolódó fiatalok, nemcsak a tagok, megtapasztalhassák, milyen az, amikor a véleményüket meghallgatják, nem pedig leszólják. Emellett tudatosítani szeretnénk a diákokban a jogaikat, és megismertetni velük a kialakult tanár-diák helyzetet, ami már rég nem kis helyi ügy.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.