Bontják a Magyar Rádió székházának atombunker stúdióját

  • narancs.hu
  • 2025. február 15.

Lokál

Az objektumot az ötvenes évek elején építették, aztán húzták fel köré a Rádió épületét. Most 300 milliárdból diáknegyed épül a helyén.

Megkezdődött a Magyar Rádió székházában található atombunker bontása a Józsefvárosban. Az objektumot még 1952-ben építették abból a célból, hogy egy esetleges atomtámadás idején is lehessen sugározni rádióadást. A területen a Pázmány Péter Katolikus Egyetem új campusa épül.

A 8. kerületi bunker építését Rákosi Mátyás rendelte el, az objektum mindössze hat hét alatt készült el – írja a Józsefváros újság nyomán a Telex. A lap fotókat is közölt a szomorú látványról. A bunker különlegessége, hogy nem a föld alatt helyezkedik el, az Esterházy-palota mellé épült, később a Magyar Rádió székházát építették köré, ennek az udvaráról lehetett bejutni. Az objektumnak volt egy titkos, csak kifelé nyíló kijárata is, ami a Pollack Mihály tér egyik csatornafedelénél végződött.

 
A székházat már lebontották, a képen látható fehér burkolatú épületrész mögött rejtőzött az atombunker, amelynek bontása most megkezdődött
Fotó: MTI/Soós Lajos
 

A betonkocka a földszinttől a második emeletig emelkedett, a falai 3 méter vastagok voltak. A három zsilipajtó több kisebb helyiséget takart, amikből négyet stúdiónak alakítottak ki, önálló villany- és vízellátással, légkeverő és légtisztító berendezéssel.

A bunkerből soha nem sugároztak adást, de a Józsefváros újság szerint a Kádár-rendszerben évente kétszer ellenőrizték, hogy minden jól működik-e benne, hátha egyszer használni kell.

 

Az objektum köré az 1960-as években húzták fel a Magyar Rádió épületét. A bunker valójában soha nem töltötte be funkcióját, de a 2010-es években felmerült, hogy a Magyar Rádió munkatársait innen hallgatta le az állambiztonság. Az MTVA egy korábbi riportjában megszólaló történész, Zinner Tibor szerint ennek van valóságalapja. Az épületet egy ideig irattárként is használták.

A területen most a Pázmány Péter Katolikus Egyetem új campusa épül, ami korábban tiltakozást is váltott ki, sokan nehezményezték, hogy a Magyar Rádió történelmi épületeit lebontják. A helyi lakók tiltakozása ellenére 2024 szeptemberében megindult a bontás, ennek a folyamatnak esett most áldozatául az atombunker. A rádió régi épületeinek helyén 300 milliárd forintból épül új diáknegyed.

A Magyar Rádió Pagodájának bontása különösen sokaknak fájt:

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.