Elképesztő módon nőtt a pályaelhagyó tanárok száma az elmúlt két évben

Belpol

Egyetlen év alatt, 2021-ről 2022-re 42 százalékkal nőtt azon tanárok száma, akik lemondással vagy közös megegyezéssel távoztak munkahelyükről, derítette ki a Momentum oktáspolitikusa. Hétfőn sztrájkolnak és tüntetnek a pedagógusok.

Az ellenzéki párt parlamenti képviselője és munkatársai az utóbbi hónapokban mind a hatvan honi tankerületi központhoz közérdekű adatigényléssel fordultak. Arra voltak kíváncsiak, hogy az előző két évben – a 2021-ben és 2022-ben – hány pedagógus hagyta ott a munkahelyét – aligha függetlenül a méltatlan keresetektől, a romló munkakörülményektől, a tanárok és a közoktatás ellehetetlenítésétől és a szakmai munka háttérbe szorulása miatt.

Az így összesített adatok szerint 2021-ben 3738-an, 2022-ben már 5316-an mondtak le közalkalmazotti jogviszonyukról, vagy távoztak a munkáltatóval történt közös megegyezés után. Ez nem kevesebbet jelent, mint hogy

egyetlen év alatt 42 százalékkal nőtt a kilépő pedagógusok száma.

Minderről Facebook-posztban számolt be Tóth Endre, a Momentum oktatáspolitikusa. A képviselő a napokban Budapest egyik forgalmas gyalogátkelőhelyére állt ki egy jókora táblával, hogy a vészjósló tendenciára felhívja a figyelmet.  

 
Forrás: Tóth Endre Facebook

Emellett arra figyelmeztetett bejegyzésében, ha bevezetik a „bosszútörvényt”, azaz megszűnik a tanárok közalkalmazotti jogviszonya, ahogy ezt az Orbán-kormány már belengette az általuk státusztörvénynek nevezett jogszabálytervezetben, akkor nem lesz, aki tanítson. Tóth Endre szerint a törvény a korábbi évek egyre emelkedő tendenciáját fokozhatja tovább, vagyis elképesztő méretű kilépési hullámot gerjeszthet. „Már közel 5000-en jelezték, hogy törvény bevezetése esetén felállnak. Meg kell akadályoznunk ezt a katasztrófát, meg kell akadályoznunk a bosszútörvény bevezetését! Tiltakozz te is!” – írta a közösségi oldalán a Momentum oktatáspolitikusa.

Tóth Endre a Narancs.hu-nak elküldte azt a táblázatot, amelyből kiderül, hogy mely tankerületektől távozott számban és arányban a legtöbb tanár tavaly és tavalyelőtt. 2022-ben a legtöbben a Közép-pesti Tankerületi Központból távoztak (402), ebben a kétes versenyben jócskán megelőzve a második helyen végzett veszprémi (185) és a Belső-pesti Tankerületi Központot (181). (A két fővárosi tankerületről érdemes megjegyezni, megannyi közelmúltbeli botrány fémjelzi tevékenységüket. A közép-pesti vezetője, Házlinger György saját egykori iskolája, a zuglói Szent István Gimnázium polgári engedetlenségben részt vevő tanárait fenyegette kirúgással, az erről szóló levelet személyesen vitte el nekik. A Belső-pesti Tankerületi Központ vezetője az a Marosi Beatrix, aki tavaly szeptemberben elkezdte a tanárkirúgásokat a VI. kerületi Kölcsey gimnázium öt pedagógusának elbocsátásával. Marosi e mellett azzal is bekerült a hírekbe, hogy felmerült, plagizálhatta a diplomamunkáját.)

Más képet kapunk, ha a 2021-es és 2022-es éveket úgy vetjük össze, hogy az ország különböző részein mennyivel nőtt a tankerületektől távozó pedagógusok száma. Itt az esztergomi, a balatonfüredi, a siófoki és a miskolci tankerület vezet. Az előbbi háromnál bőven 100 százalék feletti az emelkedés, míg a miskolcinál hajszál híján 100 százalékos a növekedés. De a pályaelhagyók számának növekedési arányát tekintve ugyancsak nagyon rosszul áll a dél-pesti, a berettyóújfalui, a mohácsi, a békéscsabai, a kelet-pesti, a pápai és a győri tankerület, valamint a hatvani, az érdi és a kecskeméti is.

A tanárok felmondása téma volt a csütörtöki kormányinfón. Ott az hangzott el, 4000 pedagógus hagyná el a pályát a státusztörvény elfogadása esetén (a törvénytervezet gyakorlatilag minden jogától megfosztaná, e mellett súlyosan szankcionálná a tanárokat, de a szülők, diákok jogait is csorbítaná). Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter ezt azzal intézte el, ez a szám csupán az aktív pedagógusok 3 százaléka.

A készülő törvény miatt hétfőn országos sztrájknapot tartanak a tanárok, délután pedig tüntetés lesz Budapesten a Kálvin téren.

Maradjanak velünk!


Mi a Magyar Narancsnál nem mondunk le az igazságról, nem mondunk le a tájékozódásról és a tájékoztatás jogáról. Nem mondunk le a szórakoztatásról és a szórakozásról sem. A szeretet helyét nem engedjük át a gyűlöletnek – a Narancs ezután is a jó emberek lapja lesz. Mi pedig még többet fogunk dolgozni azért, hogy ne vesszen el végleg a magyar igazság. S közben még szórakozzunk is egy kicsit.

Ön se mondjon le ezekről! Ne mondjon le a Magyar Narancsról!

Vásárolja, olvassa, terjessze, támogassa a lapot!

Figyelmébe ajánljuk

Mint a moziban

Fene se gondolta volna néhány hete, hogy az egyik központi kérdésünk idén januárban az lesz, hogy melyik magyar filmet hány százezren látták a mozikban. Dúl a számháború, ki ide, ki oda sorol ilyen-olyan mozgóképeket, de hogy a magyar film nyer-e a végén, az erősen kérdéses továbbra is.

Talaj

Thomas érzékeny kisfiú, nem kamaszodik még, mint az első szőrszálak megjelenésére türelmetlenül várakozó bátyjai. Velük nem akar játszani, inkább az udvaron egy ki tudja, eredetileg milyen célt szolgáló ládában keres menedéket, s annak résein át figyeli a felnőtteket, szülei élénk társasági életét, vagy kedvenc képregényét lapozgatván a szintén még gyerek (bár történetesen lány) főszereplő helyébe képzeli magát, és sötét ügyekben mesterkedő bűnözőkkel küzd meg.

Felszentelt anyagpazarlás

Ha a művészet halhatatlan, halandó-e a művész? Tóth László (fiktív) magyar építész szerint láthatóan nem. Elüldözhetik itthonról a zsidósága miatt, és megmaradt szabadságát is elvehetik az új hazában, elszakíthatják a feleségétől, eltörhetik az orrát, ő akkor sem inog meg. Hiszen tudja, hogyha őt talán igen, az épületeit nincs olyan vihar, mely megtépázhatná.

Törvénytelen gyermekek

Otylia már várandós, amikor vőlegénye az esküvő előtt elhagyja, így lánya, Rozela házasságon kívül születik. Később Rozela is egyedül neveli majd saját gyermekeit. A három nővér, Gerta, Truda és Ilda egy észak-lengyelországi, kasubföldi faluban élnek anyjukkal, az asszony által épített házban.

Átverés, csalás, plágium

Az utazó kiállítást először 2020-ban Brüsszelben, az Európai Történelem Házában rendezték meg; a magyarországi az anyag harmadik, aktualizált állomása. Az eredetileg Fake or Real címen bemutatott kiállítás arra vállalkozik, hogy „féligazságok és puszta kitalációk útvesztőjében” megmutassa, feltárja a tényeket, az igazságot, amihez „követni kell a fonalat a labirintus közepéig”. A kiállítás installálása is követi a labirintuseffektust, de logikusan és érthetően.

Kire ütött ez a gyerek?

Az 1907-ben született dráma eredetiben a The Playboy of the Western World címet viseli. A magyar fordításokhoz több címváltozat is született: Ungvári Tamás A nyugati világ bajnokának, Nádasdy Ádám A Nyugat hősének fordította, a Miskolci Nemzeti Színházban pedig Hamvai Kornél átültetésében A Nyugat császáraként játsszák.

2 forint

„Újabb energiaválság felé robog Európa, ebből kellene Magyarországnak kimaradni, ami nem könnyű, hiszen ami most a magyar benzinkutakon történik, az már felháborító, sőt talán vérlázító is” – e szavakkal indította Orbán Viktor a beígért repülőrajtot indiai kiruccanása után. Hazatérve ugyanis a miniszterelnök szembesült egynémely adatsorral, meg leginkább azzal, hogy, a legendás Danajka néni szavaival élve, „drágulnak az árak”. Az üzemanyagé is.

Kiárusítás

Lassan másfél éve szivárgott ki, hogy az állam egy olyan arab befektetőnek, Mohamed Alabbarnak adná Budapest legértékesebb egybefüggő belterületét, a Rákosrendezőt, aki mindenféle felhőkarcolót képzel oda, egyebek mellett a Hősök tere látképébe belerondítót is.

24 óra

„Megállapodást kellene kötnie. Szerintem tönkreteszi Oroszországot azzal, ha nem köt megállapodást – mondotta Trump elnök a beiktatása utáni órákban Vlagyimir Putyinról, majd hozzátette azt is, hogy „szerintem Oroszország nagy bajba kerül”. Trump azt is elárulta, hogy telefonbeszélgetést tervez az orosz elnökkel, de még nem tudja, mikor. Nemrég azt is megjegyezte, hogy Oroszország egymillió embert veszített az Ukrajna ellen indított háborújában. (Ez a szám az orosz áldozatok felső becslése.)

A Menhir

Bár soha nem jutott a hatalom közelébe, mérgező jelenlétével így is át tudta hangolni a francia közgondolkodást. Több mint fél évszázadig volt elmaradhatatlan szereplője a politikai életnek. Újrafazonírozott pártját lánya, Marine Le Pen, eszmei hagyatékát az alt-right francia letéteményese, Éric Zemmour viszi tovább.