Gulyás Gergely a vendégmunkásokról: Családegyesítésre gyakorlatilag nem lesz lehetőség

  • narancs.hu
  • 2023. november 9.

Belpol

Nem lehetö több vendégmunkás Magyarországon annál, mint ahány betöltetlen álláshely van - közölte a kormányinfón a miniszter az ezt szabályozó, készülő törvény kapcsán.

Az ilyenkor szokásos brüsszelezés, migránsozás, sorozosás és ukrajnázás mellett többek között gazdasági kérdésekről és a World Press Photo kiállításról volt szó a csütörtöki kormányinfón, amelyet Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter és Szentkirályi Alexandra kormányszóvivő tartott. Gulyás mindenekelőtt az infláció elleni harcról, illetve arról beszélt, az OECD szerint Magyarországon nőtt a legjobban a reálbér 2023 2. negyedévében, a jövő év pedig a gazdasági növekedés és a béremelés éve lesz. Az év végére egyszámjegyű lesz az infláció a miniszter szerint, bár lehet, hogy a pénteken napvilágra kerülő KSH-adatok alapján már októberre teljesült ez a kritérium, mondta. (Július végén októberre prognosztizálta az egyszámjegyű inflációt Gulyás.) A miniszter később azt is kijelentette, hogy a magyar GDP-növekedés lesz a legnagyobb a régióban. 

A miniszter beszámolt arról, hogy a kormány döntött az idegenrendészeti törvény szigorításáról. Ha valaki nem tartja be az együttélés szabályait, azonnal kitoloncolják az országból. Ez az irányelv a külföldi vendégmunkások esetében is – tette hozzá. Mint mondta, a vendégmunkások számát szigorúan szabályozzák, nem lehet több vendégmunkás az országban, mint amennyi betöltetlen álláshely van.

Családegyesítésre speciális esetektől eltekintve gyakorlatilag nincs lehetőség, és a hazánkban töltött tartózkodási időt is szabályozzák

– közölte a miniszter.

EU-s és Ukrajnát érintő kérdésekről szólva Gulyás Gergely elmondta, Orbán Viktor miniszterelnök hétfőn Berlinben uniós vezetőkkel és a német kancellárral találkozik. A magyar álláspont szerint először a folyamatban lévő csatlakozási tárgyalásokat kell befejezni; Ukrajna ma nem teljesíti az EU-s csatlakozási tárgyalásokhoz szükséges feltételeket, és nem is közelített ezekhez. Az ország felvétele az Európai Unióba óriási hiba lenne, mondta a miniszter, aki emlékeztetett, ez volt korábban Jean-Claude Juncker egykori bizottsági elnök véleménye is. Valamilyen megkülönböztetett partnerséget érdemes felajánlani Ukrajnának, de a csatlakozási tárgyalások megkezdésére nincs lehetőség a kormány szerint.

Gulyás kitért arra is, olyan megoldást kell taláni Ukrajna támogatására, ami nem vezet közös hitelfelvételhez; át kell tekinteni, mi az EU helyes hozzállása az orosz-ukrán háborúhoz, valamint új Ukrajna-stratégiára van szükség. Egy azzal kapcsolatos kérdésre, hogy Volodimir Zelenszkij ukrán elnök Budapestre látogatna-e, talányosan annyit válaszolt, "semmi sem elképzelhetetlen". Ugyancsak felmerült – az állami média híradója vetette fel –, hogy a magyarországi kiberbűnözésből származó pénzek egy része Ukrajnába megy, mire Gulyás azt felelte, vannak arra adatok, hogy online csalásokból származó milliárdok kerültek Ukrajnába

Arra a kérdésre, hogy sajtóhírek szerint a magyar kormány meghívta az ukrán vezetést Budapestre, Gulyás azt mondta: „Ne higgyenek az álhíreknek!" 

Részben Ukrajnához kapcsolódóan elhangzott: a nemzeti konzultációs íveket a napokban postázzák, a kérdések "maholnap" megismerhetőek lesznek. A konzultáció a miniszter szerint jó lehetőség lesz arra, hogy véleményt mondjanak Ukrajna támogatásáról az emberek. Az egyik propagandalap kérdése kapcsán megjegyezte, 

"a háború legnagyobb támogatója a Soros család".

Ha Orbán Balázs ott volt a World Press Photo kiállítás megnyitóján, miért Dúró Dóra kezdeményezte a törvényeségi eljárást? – tette fel a kérdést az Index egy úgynevezett újságírója. Gulyás ezt válaszolta: Orbán Balázs elmúlt már 18 éves. A kormánypárti lap munkatársát az is izgatta, mi a helyzet azokkal az intézményekkel, amelyeknek a kiállításain szintén megjelenik a homoszexualitás. A miniszter szerint az intézményvezetők tudják értelmezni a jogszabályt, a művészetet pedig nem kell korlátozni.

Később Gulyás azt is mondta, hogy Orbán Balázs nem hatóság, ezért nem kellett észrevennie a problémát a kiállítással. Hozzátette, nem akarja megköszönni Dúró Dórának, hogy leleplezte a kiállítást, és Gulyás egyébként nem is látta a kérdéses képeket. Emlékeztetett, hogy jó szívvel támogatta L. Simon László kinevezését a Nemzeti Múzeum élére, nagyra értékeli L. Simon közéleti tevékenységét, több mint tíz éven keresztül voltak képviselőtársak, holnap találkoznak is, de Csák János döntésében is bízik, ezért őt kell megkérdezni az ügy részleteiről. Hangsúlyozta, hogy Csák helyesen járt el az ügyben

Elkészült-e azoknak szervezeteknek a listája, amelyek szexuális felvilágosítást tarthatnak az iskolákban? – hangzott el egy újabb kérdés ugyanattól a sajtóterméktől. A miniszter nem tud ilyen listáról, de mint mondta, a Belügyminisztérium illetékes abban, hogy összeállítsa az érintett civil szervezetek körét. De a szexuális kérdéseket egy osztályfőnöki órán is meg lehet beszélni, tette hozzá.  

Gulyás azt is közölte, hogy

jövő hét kedden benyújtják a szuverenitásvédelmi törvényt,

amelyben bűncselekménnyé minősítik, ha egy párt külföldről fogad el támogatást, illetve az újonnan felálló Szuverenitásvédelmi Hatóság feladatait is meghatározzák. 

Gulyást faggatták a lehetséges fideszes budapesti főpolgármester-jelöltről is, Láng Zsoltot, Wintermantel Zsoltot és Fürjes Balázst említette, bár hozzátette, sokakat alkalmasnak tartana a feladatra. 

Kérdésekre az is elhangzott, hogy a csok plusz részletes szabályait novemberben fogják csak közölni, a Karsai Dániel életvégi döntését érintő ügyre pedig Gulyás úgy reagált, hogy „a kormány álláspontja az, hogy az emberi életről nem az embernek kell rendelkezni", és hogy ez igaz a halálbüntetésre és az eutanáziára is. Gulyás jobbulást is kívánt a gyógyíthatatlan beteg Karsainak. 

A kormányinfón Szentkirályi Alexandra bejelentette: 293 fővel felálló kibernyomozói hálózatot hoz létre a kormány az egyre gyakoribb online csalások miatt.

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.

A puritán

A puritán már kora gyermekkorában nagyon puritán volt. Mondták is a pedagógusok a szülői értekezleten, hogy jó gyerek, csak egy kicsit puritán. Aztán, az értekezlet végén, hogy ne hallja a többi szülő, Aranka néni megsúgta, valójában a puritán a legpuritánabb az osztályban, meglehet, az egész iskolában, jobb lesz, ha odafigyelnek rá.

Költözik a hivatal

Lassan tíz éve jelent meg a Magyar Közlönyben az a kormányhatározat, amely szerint a Nemzetgazdasági Minisztériumnak a Várnegyedbe kell költöznie, a „Budapest I. kerület, Szentháromság tér 6. szám alatti ingatlanba”.

Fájni fog

A tengerentúlon immár hivatalos forrásból is áradnak az oltásszkeptikus sugalmazások, amelyeket egy gyanús vizsgálat hivatott alátámasztani. Az ilyesfajta nemzetközi példák itthon is felerősítik az oltáskerülők hangját.

Tudás és hatalom

Második ciklusának elején Donald Trump nekitámadt a legjelesebb amerikai egyetemeknek is. Elnöki hatalmát – amely ezen a területen erősen kérdéses, a végső szót a bíróságok mondják majd ki – immár arra is használja, hogy fél tucat elit magánegyetemet zsaroljon állami források visszatartásával és adószigorítások kilátásba helyezésével: ha nem regulázzák meg palesztinpárti tanáraikat és diákjaikat, és nem számolják fel esélyegyenlőségi programjaikat, oda a washingtoni pénz.