Hűtlenül kezelt ország, eltulajdonított oktatás, elérhetetlenül drága gyógyulás…

  • narancs.hu
  • 2020. december 18.

Belpol

Néhány szerfelett hasznos és szórakoztató olvasmány karácsonyi dupla számunkból.

„Ha minden jól megy, a résztvevők négy évvel később ismét egymás riválisaiként indulnak a választásokon” – mondja Kis János az ellenzéki összefogásról nagyinterjúnkban, mely a szó szoros értelmében is egy nagy interjú: hosszú, alapos, izgalmas. Miként maga a karácsonyi lapszámunk is, melyben az ősz egyik legforróbb témáját, a felsőoktatás rapid orbánosítását is körüljárjuk. Jó, ha észben tartjuk, hogy a NER nem csak az SZFE-t próbálta megkaparintani, de gyakorlatilag az összes egyetemet, nem is teljesen sikertelenül. A „modellváltó” egyetemeken a kuratórium mindenhol lehetőséget kapott az egyetemi szenátus jogköreinek csorbítására, és a legtöbb helyen élt is ezzel.

Lapunk karácsonyra a Századvég-csoportot is odateszi a fa alá, hogy mindenki számára világos legyen, mi is az. A kormány think tankje, háttérintézménye, házi közvéleménykutatója vagy egyszerű pénzszivattyú?

Magyarországon egyre terjed a magángyógyellátás – de jó-e ez, vagy rossz? Ki fog ezen keresni, és mennyit? Okos cikkben írunk a magánkórházak terjeszkedéséről, az állam visszavonulásáról és a politika gyáva tehetetlenségéről. Nem fogják elhinni: a végén a szegények fizetnek meg mindenért.

Elmentünk Dunaújvárosba és Csepelre is. Dunaújvárosba azért, hogy minél többet megtudjunk a magyar kohászat Dunaferr nevű zászlóshajójának gyors süllyedéséről – a térség legnagyobb munkaadója az orosz–ukrán háború egy mellékcsataterén látszik elvérezni.

Layout 1

A honi nagyipar másik valahai fellegvárában, Csepelen viszont azért jártunk, hogy megkapargassuk kicsit Németh Szilárd ugyancsak gyorsan hízó birkózóakadémiájának ügyleteit. A háttérben telkek, telkek és még telkek, és egy bimbózó belfideszes konfliktus!

Csepelről pedig már csak egy ugrás a Viharsarok, ahol egy tipikus NER-históriát tártunk fel: Gyulán elcsaptak egy egészségügyi dolgozót az állásából, nagyon úgy tűnik azért, mert a férje a Momentum színeiben a fideszes favorit ellen indult a helyi választáson.

Nyert vagy vesztett Orbán Brüsszelben? Publicistáink pró és kontra is megtárgyalják „Európa erős emberének” vergődését.

S higgyék el, mindez csak csekélyke része a nagy egésznek, annak a sok érdekességnek, amit a karácsonyi dupla lapszámunk felvonultat.

Vegyenek Narancsot – az újságosnál vagy az interneten! A magyar sajtó csodája, az újságolvasó ember legnagyobb öröme!

Figyelmébe ajánljuk

Szól a jazz

Az ún. közrádió, amelyet egy ideje inkább állami rádiónak esik jól nevezni, új csatornát indított. Óvatos szerszámsuhintgatás ez, egyelőre kísérleti adást sugároznak csupán, és a hamarosan induló „rendes” műsorfolyam is online lesz elérhető, a hagyományos éterbe egyelőre nem küldik a projektet.

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.