Karsai Dániel jövő héten ül le beszélgetni Kósa Lajossal

  • narancs.hu
  • 2023. december 7.

Belpol

Kósa volt az egyetlen fideszes képviselő, aki szóba állt az alkotmányjogásszal múlt héten a Parlamentben.

"Kósa Lajos Képviselő Úr tegnap délután elfogadta a felkérésemet egy beszélgetésre. Az eszmecserére jövő héten kedden 13:00-kor a Parlament épületében fog sor kerülni. A Képviselő Úr kérésére nem nyilvánosan. Én azért felvetettem a Képviselő Úrnak, hogy más Strasbourghoz fordult sorstársaim is vehessenek részt ezen a találkozón, ha szeretnének. Ebben a tekintetben még várom a Képviselő Úr visszajelzését" – írja csütörtöki Facebook bejegyzésében a gyógyíthatatlan ALS-betegségben szenvedő Karsai Dániel alkotmányjogász, aki nemzetközi bíróságon támadja az eutanáziát teljes mértékben elutasító magyar jogszabályozást.

Karsai Dániel csütörtökön az ATV Start című műsorában ügyével kapcsolatban úgy fogalmazott, "ez egy filozófiai, morális kérdés, jogászként pedig arról kell beszélni, mi az élet, mi a létezés. Élet-e egyáltalán egy olyan élet, amiben szenvedés van?"

Mint beszámoltunk róla, a 46 éves Karsai Dániel – miután tavaly gyógyíthatatlan ALS-betegséggel diagnosztizálták – az aktív eutanázia lehetőségéért harcol a magyar kormány ellen indított perében a strasbourgi székhelyű Emberi Jogok Európai Bíróságán. A kormány viszont ellenkérelemben kérte a bíróságot, hogy nyilvánítsa elfogadhatatlannak Karsai eutanáziára vonatkozó keresetét.

Állapota folyamatosan romlik: betegsége előtt magas szinten űzött egy küzdősportot, mára tolókocsiba kényszerült.

Karsai a tévéadásban elmondta, hogy miután túl van a kétnapos strasbourgi tárgyalásán, most bizakodik. Hangsúlyozta, hogy az ő hivatkozási alapja a bíróság előtt az emberi méltóság, annak elvesztése, az önrendelkezési jog, a világnézeti és vallásszabadság. A “másik oldalé” pedig az élethez való jog, amely olyan, mindenek felett álló szentség, amit soha nem lehet elvenni.

Az alkotmányjogász úgy érzi, hogy

most az élete a nagy nehézségek dacára értelmet nyert.

“Itt vagyok, alkotmányjogi témákról beszélgetek” – mondta. Itt kiemelte, hogy már mindenki számára hallható, hogy a betegsége a beszédét is érinti, s lehet, hogy egy nap eljut oda, hogy már nem tud kommunikálni, “és csak fekszem, bámulok ki a fejemből”. “Akkor azért úgy gondolom, felvethető az, hogy ezt már ne kelljen folytatni” – fogalmazott.

Elmondta, hogy az általa ismert kutatások szerint az ebben a betegségben szenvedők többsége nem a fizikai fájdalom, hanem a teljesen méltatlan élethelyzet miatt döntött úgy, hogy például Svájcban igénybe veszi a méltóságteljes távozás lehetőségét.

Nem megyek külföldre, amíg bűncselekmények számít, hogy a családom segít nekem

– válaszolta Karsai arra a kérdésre, hogy utazna-e olyan országba, ahol legális az eutanázia. 

Mint mondja, mivel széles körben ismerik őt, ezért egy külföldön elvégzett eutanázia igazi “valóságshow” lenne. Az ügyvédje hozzátette, hogy annak az embernek, akinek egy ekkora döntést kell meghoznia, szörnyű dilemma, hogy maga mellett szeretne tudni valakit, vagy inkább itthon tudná biztonságban a szeretteit.

Az eutanázia engedélyezésével összefüggő, esetleges visszaélések miatti félelmeket Karsai Dániel “arctalannak” nevezte. 

Példának hozta fel Hollandiát, ahol a számok azt mutatják, a jogintézmény, az ellenőrző mechanizmusok jól működnek, nincsenek visszaélések. “Ezáltal nem több ember hal meg, hanem több ember értelmetlen szenvedését meg tudjuk oldani” - tette hozzá.

Karsai Dániel korábban arról posztolt, hogy legutóbb, a Parlamentben tett látogatásakor a kormánypárt képviselői közül egyedül Kósa Lajos állt szóba vele, aki megígérte neki, hogy leül vele beszélgetni.

 
Karsai Dániel a Parlamentben 2023. november 30-án
Donáth Anna/Facebook

Kósa Lajos szerdán válaszolt neki, és jövő héten kedden délután 1 órakor ülnek le tárgyalni a Parlamentben. 

A fideszes politikus négyszemközt szeretne vele találkozni, ezért még az sem biztos, hogy az alkotmányjogászt elkísérhetik az ügyvédei. Mint mondta: nem tudja, miről beszélgetnének négyszemközt, ami ne tartozna mindenkire, de valószínűleg el fog menni a találkozóra.

 

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt, aki munkát ad, megélhetést, sőt jólétet, nemzeti öntudatot, egységet, nagyságot – és megnevezi azokat, akik miatt mindez hiányzik.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül, mégis mintha csak a szerzőt, vele együtt az életet, a lehetőségeket búcsúztatná.