Prés alatt a seprés

Kémények és kéményebbek

Belpol

A gazdálkodó szervezetek 80 százaléka ma sem tudja, hogy számukra nem ingyenes a kémények ellenőrzése. Egy hét évvel ezelőtti, a rezsicsökkentés miatt hozott változtatás felborította a kéményseprőszakmát is: cégek mentek tönkre, miközben a katasztrófavédelem nem bírja el a többletterhet.

„Itt volt a kéményseprő, és tényleg úgy van, ahogy gondoltuk, ez nettó kéményadó, melyet külön beszednek azoktól az ingatlanoktól, ahová vállalkozás van bejelentve. Szabadáras, tehát bárki bármennyit kérhet, ezzel már vannak is visszaélések” – írta egyik olvasónk, aki a kéményének ellenőrzéséért 16 ezer forintot fizet évente. „Mondta a fickó, hogy mindenki őt anyázza, mert senki nem tud erről a törvényről, ami tulajdonképpen azért jött létre, hogy legyen bevétele a kéményseprőknek, és ne az állam pénzelje ezt az ágazatot is” – fogalmazott.

Az érintettek jó része jó része még mindig, évek óta nincs tisztában azzal, hogy mi is ez a „kéményadó”. A rezsicsökkentés jegyében 2016-ban és 2017-ben a kéményseprésről szóló törvényt úgy módosították, hogy a családi házakban évi egy alkalommal ingyenes a kémények ellenőrzése (kivéve, ha elmulasztják az ingyenes ellenőrzési időpontot, és újat kell kérni), illetve ezekben ingatlanokban nem kötelező rendszeresen ellenőrizni a fűtéselvezetést (csak a társasházakban, ingyenesen); a kéményseprők azt csak akkor nézik, ha a tulajdonos külön megrendeli a szolgáltatást.

A változtatások nyomán mindez a katasztrófavédelem feladata lett – a szakma nagy meglepetésére, ugyanis ezt a munkát a törvénymódosítás hatálybalépéséig közszolgáltató magáncégek végezték az önkormányzatokkal kötött, esetenként 2024-ig vagy 2026-ig szóló hosszú távú szerződések alapján. „Semmi gond, mondtuk, de akkor kérünk kártérítést!” – idézi föl Vámos Csaba, a Kéményseprők Országos Szakszervezetének (KOSZ) elnöke. Kompenzációt a cégek nem kaptak, ellenben a jogalkotó kitalálta, hogy az engedéllyel rendelkező piaci társaságok azon ingatlanokban, ahová vállalkozás, gazdálkodó szervezet (egyéni vállalkozás, cég, alapítvány, sportklub stb.) van bejegyezve, továbbra is végezhetik a szolgáltatást térítés ellenében; vagyis az ellenőrzés ezekben az épületekben nem az állami kéményseprők dolga. (Azoknál a társasházi ingatlanoknál viszont, ahová gazdálkodó szervezet van bejegyezve, a katasztrófavédelem az illetékes, amely a tulajnak számlázza ki a nem túl magas számlát, ugyanis az állami kéményseprők a 2015-ös rezsicsökkentett áron dolgoznak.) A „kéményadó” valójában tehát a rezsicsökkentés jegyében módosított jogszabály következménye, mivel az emiatt a pénzüktől elesett kéményseprő cégek számára a kormány – állami kompenzáció helyett – ily módon biztosítja a bevételt 2016. július elsejétől.

Zavaros környezet

„2013-ban a kéményseprőket is megtalálta a rezsicsökkentés – mondja Leikauf Tibor, a Magyarországi Kéményseprőmesterek Szövetségének (MOKESZ) elnöke –, akkor jeleztük, hogy a rezsicsökkentés ránk vonatkozó részével a lakosság számára nagyjából egy zsemle árát takarították meg havi viszonylatban. Aztán kaptunk egy sor jogszabály-módosítást, amelyek hatványozottan hatottak egymásra, így a 2012. év végi bevételhez képest mintegy 48,5 százalékkal esett vissza a kéményseprőipari közszolgáltatók bevétele 2014-ben. A bevételkiesés a bérköltségeket érintette a legérzékenyebben. A veszélybe került közszolgáltatást az állam a katasztrófavédelemhez csatolva próbálta állami költségvetésből megmenteni 2016. július 1-jétől. Ezt követően több szolgáltató felhagyva a lakossági ellátással, a gazdálkodó szervezetek által használt kémények ellenőrzésével, szükség szerinti tisztításával igyekezett talpon maradni, nemcsak az addig ellátott településeken, hanem akár több megyére kiterjedően is. Ennek eredményeként az adott gazdálkodó szervezetet egy-egy éven belül több kéményseprő szolgáltató is megkeresi az ajánlatával.”

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

„Rá­adásul gonosz hőseinek drukkol”

A több mint kétezer strófás Nibelung-ének a középkori német irodalom talán legjelentősebb műve. Hogyan lehet ma aktuális egy 800 éves irodalmi mű? Miért volt szükség egy új magyar változatra? Erről beszélgettünk Márton László író-műfordítóval öt évvel ezelőtt. Idézzük fel a cikket!

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”