Az új kata-törvény lefagyasztja a magyar kultúrát is

„Menjenek el dolgozni”

A kata szigorításának a magyar kulturális életben is pusztító következményei lesznek. A változás nem csak az eddig katázó, részben vagy egészben szabadúszó művészeket érinti, hanem a nekik munkát adó kulturális vállalkozásokat is. És nem is csak egy-egy ágazatot, hanem szinte az összeset: a könyvki­adást, a színházat, a könnyűzenét.

Már most látszik, hogy a szigorított kata-törvénynek nemcsak a katázók lesznek a vesztesei, hanem azok is, akik szolgáltatásaikat igénybe vették, és ne csak a közönségre gondoljunk. Azoknak a piaci alapon működő kulturális cégeknek, egyesületeknek a helyzete is nehezebbé válik, amelyek – profiljukból adódóan – hagyományos munkáltatóként nem működhetnek, s nem is tekinthetők klasszikus értelemben vett munkáltatónak. Az egyik legjelentősebb hazai írószervezet, a Szépírók Társasága is közéjük tartozik.

Kivezetés a szépirodalomból

A Szépírók Társasága egyesületi formában működik, a bevételeinek jelentős része hazai és nemzetközi pályázati forrásokból származik, így a rendelkezésükre álló keretösszeg is előre meghatározott irányelvek alapján költhető csak el. Ezért a járulékokra fordított kiadásaikat sem tudják jelentősen növelni. „Szinte lehetetlen megmondani, hogy mit hoz az ősz, hogyan tudjuk folytatni a programsorozatainkat, projektjeinket, mivel a kiállított számlákból világosan kitűnik, hogy a velünk kapcsolatban álló szerzőknek és szervezőknek az érintettsége körülbelül 75 százalékos” – mondja Czinki Ferenc elnök, aki szerint az egzisztenciálisan amúgy is kiszolgáltatott irodalmi szektorban a törvény hatálybalépése után növekedni fog a pályaelhagyások száma, a vállalkozások szüneteltetése vagy megszüntetése. Ráadásul az sem tűnik járható útnak, hogy alkalmi megbízási szerződéseket kössenek, mivel a pályázati elszámolási rendszerben a számlás kifizetés és a munkabér teljesen más kategóriába tartozik, az előbbi dologi, az utóbbi személyi jellegű kiadás. Czinki Ferenc szerint korábban benyújtott pályázati költségvetéseikbe sem tudják szabályosan beilleszteni a megnövekedett járulékterheket, így folyamatban lévő pályázataik finanszírozása omolhat össze vagy szorulhat teljes átalakításra, amennyiben erre egyáltalán lehetőségük lesz az adott szabályzatok szerint. „Kérdés továbbá az is – teszi hozzá az elnök –, hogy az eddig kifejezetten kedvezményes, a »jó ügy érdekében« kalkulált áron nekünk dolgozó könyvelő milyen áremelés mellett tudja vállalni a megnövekedett munkát, ha egyáltalán tudja folytatni, hiszen minden könyvelőnek jóval több munkája lesz ezentúl, és nem biztos, hogy megéri majd nekik civil szervezetekkel vesződni.”

Czinki Ferenc úgy látja, a kata-rendszer megszüntetésével nagyjából egy időben megjelentek ugyanis a kulturális szektort érintő költségvetési elvonásokról szóló első hírek is. „Nekünk annyi maradt, hogy figyeljük a kezüket, mert csalnak, és elvesznek, amit csak lehet” – mondja az elnök.

Mészáros Sándor, a Kalligram Kiadó igazgatója szerint az új jogszabály elsősorban a folyóiratokat hozza nehéz helyzetbe, mivel azoknál jóval többen katáznak, mint a könyvkiadónál. „Az irodalmi lapokat a papíráremelés és a támogatások csökkentése is nehéz helyzetbe hozta, a Műút és a Prae pénz hiányában már szünetel. Szeretném megjelentetni a Kalligram folyóiratot, de még nem tudom, hogyan boldogulunk. A támogatási pályázatokat már tavasszal elbírálták, szerződést is kötöttünk, a pénzt azonban még várjuk a folyóiratnál és a könyvkiadónál is. Biztosat nem lehet mondani, mert a 16–20 százalék körüli infláció, a papír és az energia ára is sokat számít.”

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Érzések és emlékek

A magyar származású fotóművész nem először állít ki Budapesten; a Magyar Fotográfusok Házában 2015-ben bemutatott anyagának egy része szerepel a mostani válogatásban is, sőt a képek installálása is hasonló (ahogy azonos a kurátor is: Csizek Gabriella).

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Akkor és most

Úgy alakultak dolgaink, hogy az 1991-ben írt, a 80-as évek Amerikájában játszódó epikus apokalipszis soha korábban nem volt számunkra annyira otthonos, mint éppen most. Néhány évvel ezelőtt nem sok közünk volt az elvekkel és mindennemű szolidaritással leszámoló, a nagytőkét a szociális háló kárára államilag támogató neoliberalizmushoz.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.