Orbán Balázs pontosít: „Ukrajnában nem csinálnánk, Magyarországon csinálnánk”

  • narancs.hu
  • 2024. szeptember 30.

Belpol

Így reagált arra a felvetésre, hogy az ukránok is a szuverenitásukért küzdenek.

Hétfő reggel a háza előtt csípte el Orbán Balázst a Telex videós stábja. A lap azt szerette volna megtudni, hogy pontosan mire gondolt akkor, amikor múlt héten a Mandiner műsorában arról beszélt, ők nem csinálnák azt, amit Zelenszkij ukrán elnök csinált két és fél éve.

Mint ismert, a miniszterelnök politikai igazgatója Stratégiai Részleg című műsor szerdai adásában úgy fogalmazott: „Pont '56-ból kiindulva mi valószínűleg nem csináltuk volna azt, amit Zelenszkij elnök csinált két és fél évvel ezelőtt, mert felelőtlenség, mert látszik, hogy belevitte egy háborús védekezésbe az országát, ennyi ember halt meg, ennyi területet vesztett. Mondom még egyszer, az ő joguk, szuverén döntésük, megtehették, de ha minket megkérdeztek volna, akkor mi nem tanácsoltuk volna, azért, mert '56-ban az lett, ami lett. Mert megtanultuk, hogy itt óvatosnak kell lenni, és óvatosan kell bánni a nagyon értékes magyar életekkel. Azokat nem lehet csak úgy odadobni mások elé.” 

A Telex riportere szerint Orbán Balázs munkatársai napok óta nem válaszolnak a nyilatkozattal kapcsolatban feltett kérdéseire, ezért személyesen keresték meg a politikai igazgatót. Arra a kérdésre, hogy pontosan mire akart utalni az egyébként saját bevallása szerint is félreérhető megfogalmazással – amiért még a miniszterelnök is megdorgálta –, Orbán Balázs úgy válaszolt: 1956 hősei „mindent pontosan úgy és akkor csináltak, amit kellett nekik csinálni”, abban pedig szerinte „semmi meglepetés nincs”, hogy a magyar kormány álláspontja szerint, „ennek a konfliktusnak [Oroszország Ukrajna elleni háborújának] nincsen a csatamezőn megoldása.”

A kitérő válasz után a lap riportere ismét rákérdezett, hogy pontosan mit csinált Zelenszkij elnök, amit mi nem csinálnánk. Orbán Balázs szerint

„valószínűleg ez volt a mondanivalóm félreérthető része, amit pontatlanul fogalmaztam, és nyilván, ha bárkit ezügyben megbántottam, szeretnék elnézést kérni.”

Szerinte a miniszterelnök „békemissziója” is arról szólt, hogy mindkét háborúzó félnek béketárgyalást javasoltak, ám mind Ukrajna, mind Oroszország katonai úton szeretnék elérni a céljaikat. „Szerintem ez nem jó a világnak és nem jó Magyarországnak” – monda, majd néhány újabb sehová nem vezető kitérő – Trump és a 2022 áprilisában megakadt tárgyalások felemlegetése – után Orbán Balázs arról beszélt, „reálpolitikai alapon” az a kérdés, hogy hogyan zárjuk le ezt a konfliktust.

A végére azonban mintha már Orán Balázs is elveszítette volna „saját” gondolatai fonalát. Arra a kérdésre, hogy szerinte az-e ’56 üzenete, hogy diplomáciai úton kell lezárni az ilyen konfliktusokat, úgy válaszolt: „’56 üzenete az a szuverenitásért... a magyar szuverenitásért folytatott küzdelem üzenete”. Arra a felvetésre, hogy az ukránok is a szuverenitásukért küzdenek, a miniszterelnök politikai igazgatója úgy reagált: „Ez az ő döntésük, az ő háborújuk... Természetesen Ukrajnában nem csinálnánk, Magyarországon csinálnánk.”

Maradjanak velünk!


Ez a Narancs-cikk most véget ért – de még oly sok mindent ajánlunk Önnek! Oknyomozást, riportot, interjúkat, elemzést, okosságot – bizonyosságot arról, hogy nem, a valóság nem veszett el, még ha komplett hivatalok és testületek meg súlyos tízmilliárdok dolgoznak is az eltüntetésén.

Tesszük a dolgunkat. Újságot írunk, hogy kiderítsük a tényeket. Legyen ebben a társunk, segítse a munkánkat, hogy mi is segíthessünk Önnek. Fizessen elő a Narancs digitális változatára!

Jó emberek írják jó embereknek!

Figyelmébe ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Vezető és Megvezető

Ha valaki megnézi a korabeli filmhíradókat, azt látja, hogy Hitlerért rajongtak a németek. És nem csak a németek. A múlt század harmincas éveinek a gazdasági válságból éppen csak kilábaló Európájában (korántsem csak térségünkben) sokan szerettek volna egy erőt felmutatni képes vezetőt.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.

Hallják, hogy dübörgünk?

A megfelelően lezárt múlt nem szólhat vissza – ennyit gondolnak történelmünkről azok a politikai aktorok, akik országuk kacskaringós, rejtélyekben gazdag, ám forrásokban annál szegényebb előtörténetét ideológiai támaszként szeretnék használni ahhoz, hogy legitimálják jelenkori uralmi rendszerüket, amely leg­inkább valami korrupt autokrácia.

Próbaidő

Az eredetileg 2010-es kötet az első, amelyet a szerző halála óta kézbe vehettünk, immár egy lezárt, befejezett életmű felől olvasva. A mű megjelenésével a magyar nyelvű regénysorozat csaknem teljessé vált. Címe, története, egész miliője, bár az újrakezdés, újrakapcsolódás kérdéskörét járja körül.