chili&vanília

Az utolsó spárgák

Gasztro

Közeledik az idei spárgaszezon vé­ge, még néhány hét, és egy évre elköszönünk az első igazi, tavaszi zöldségtől.

A következő hetekben tehát még érdemes belehúzni, és elraktározni az ízét. Akár úgy, hogy a spárgát kovászoljuk, ezzel meghosszabbíthatjuk a szezont, és néha még később is megidézhetjük vele a májust. Ez pontosan ugyanúgy történik, mintha kovászos uborkát készítenénk – és ugyanúgy nem szükséges hozzá kenyér, ami valójában csak gyorsítja az erjedési, savanyítási folyamatot, de anélkül is beindul és lezajlik. A forrásban lévő vízbe sót teszünk, elkeverjük, hogy feloldódjon, majd langyosra hűtjük. Érdemes magasabb üveget választani, mert akkor az egész sípokat bele tudjuk állítani, nem kell félbevágni. Tehetünk hozzá fokhagymát, fűszereket, kaprot. Ráöntjük a sós vizet, tetejét kistányérral lefedjük, majd kovászoljuk, ez időjárástól függően 3–7 nap lesz. Savanyúságként, sültekhez is pazar, de nem tesz rosszat egy Bloody Mary koktélnak sem.

A gyakoribb zöld spárgához kiválóan passzolnak a karakteresebb, ázsiai ízek is: szójaszósz, fokhagyma, gyömbér, serpenyőben vagy wokban negyedóra alatt pazar vacsora készíthető, a szezon végén már bátran lehet kísérletezgetni is. Az alább ajánlott villámvacsora is gyorsan elkészül, igazi ízbomba, és ízlés szerint lehet az alapreceptet más zöldségekkel vagy fehérjével variálni. Aki kiadósabb ételt szeretne készíteni, tehet hozzá például felkockázott csirkét vagy garnélát, de a gombák is nagyon jól mennek hozzá, a képen pedig a Bálint Kert termelői cukorborsójával készült. Az osztrigaszósz az ázsiai konyhákban gyakran használt, sűrű, szirupos, kissé füstös ízű szósz, nagyobb élelmiszerüzletek nemzetközi részlegein elő szokott fordulni (ázsiai boltokban pedig mindig kapható), de ha ez kimarad, akkor is érdemes nekiállni ennek az ételnek. Viszlát, spárga, találkozunk jövőre!

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.

Kultúrnemzet

„A nemzetgazdasági miniszter úr, Varga Mihály 900 millió forintot biztosított ennek az épületnek a felújítására – nyilván jó összeköttetésének köszönhetően. Lám, egy nemzeti kormányban még a pénzügyminiszter is úgy gondolja, hogy a kultúra nemcsak egy sor a magyar költségvetésben, hanem erőforrás, amelynek az ország sikereit köszönhetjük.”

„Így változik meg a világrend”

Miért tört előre a populista jobboldal a nyugati világban, és hogyan alakította át Kelet-Európát? Milyen társadalmi változások, milyen félelmek adták a hajtóerejét, és milyen tartalékai vannak? És a liberális demokráciának? A tájhaza egyik legeredetibb politikai gondolkodóját kérdeztük.