Ring

  • ételhordó
  • 2010. január 7.

Gasztro

Egy ilyen név az Andrássy úton, nem messze az Operától egyértelmű asszociációval jár, ám aki valaha is felkereste a kilencvenes évek elején létesült tipikus másodosztályú "sörbárt", az Wagner helyett inkább a szorítóra gondolt. Nem mondhatnánk, hogy a Ring rossz hírű hely lett volna, sokkal inkább átlagos, de ahogy az elmúlt 10-15 évben a sugárútra rátelepedett a luxus, úgy tűnik, kezdett kényelmetlenné válni.

Tavalyelőtti megszűnését/átalakítását nem kísérte ugyan harsány jajveszékelés, mint a közeli és "szintén zenész" Tokaji borozóét, de miért is kísérte volna? A Ring sohasem volt akkora szám.

Meg aztán nem is lett vége, bár a nevén kívül mindent megváltoztattak. "Ezzel az új megjelenési formával a régi tulajdonosi duó a fiatalságnak, az új trendnek, a korszerűbb, lendületesebb üzleti ritmusnak szavazott bizalmat. A korszerű konyhaművészet mívelői, művészei igen fontos szerepet játszanak a Ring Café életében. A konyhafőnök csodákat művel, érdemes belekóstolni a főztjébe" - olvassuk az eszerint cafévá előléptetett sörbár honlapján, de miután belépünk az ajtón, mi is megállapíthatjuk, hogy semmi nem emlékeztet a múltra: rendesen és igényesen összerakott, nem különösebben izgalmas berendezés, a környékbeli helyekre oly jellemző "retrós-high-teches" modorban. Hát igen, már elég régóta így fest a "korszerűbb és lendületesebb üzleti ritmus". Olyannyira, hogy ideje feltenni a kérdést: mikor jut ugyanarra a sorsra, mint az annak idején szintén nagyon modernnek számító lambériás, söröshordódekoros masszívumok?

De sokkal érdekesebb ennél a csodatevő konyhafőnök, az emlegetett "mívelők és művészek". Annyi biztos, hogy az étlapról nem háromkötetnyi receptgyűjtemény fejezetcímei tekintenek ránk: a mérték szerény, az elnevezések jót ígérnek, a felszolgálók lelkesedése nemkülönben. A padlizsántatár (790 Ft) biztató kezdet: lelkiismeretesebb és fantáziadúsabb, mint a szokásos krémek. A sűrű, igen kiadós massza ráadásul jóval több a kelleténél, hárman kellünk hozzá, hogy elfogyasztása után még másnak is jusson hely. Például a cheddar sajtkrémlevesnek (790 Ft), ami szívet melengető és nagyon kellemes "folyomány", ám a jalapeno paprikának semmi jelét nem érezzük, pedig azt is ígértek hozzá.

Úgy látszik, a Ringet a hely szelleme sem kerülte el. A steaket Andrássynak nevezik (2590 Ft), ami azt jelenti, hogy libamáj és diómártás is jár hozzá, köretként köményes krumpli. A hús nagyszerű, a libamáj nemkülönben. Már-már tökéletes, ráadásul ilyen áron, ezen a környéken párját ritkító, a túlzásba vitt kömény mégis lecsippent valamennyit a maximális élvezetből. A ricottatorta (750 Ft) nem éppen a világot jelentő desszert, inkább könnyed zárójelenet, mint operai finálé, de ez legyen a legnagyobb bajunk.

Figyelmébe ajánljuk

Erőltetett párhuzamok

Mi lehetne alkalmasabb szimbóluma a női létezésnek, mint a haj? Úgy élettanilag (a másik nemre gyakorolt vonzereje a minden individuális szempontot megelőző fajfenntartást szolgálja), mint kulturálisan (a néphagyomány gazdag, még az életet szervező világképre vonatkozó szimbolikájától a jelenkori társadalmak meglehet partikuláris, de mindenképpen jelentéssel bíró ún. trendjeiig) vagy spirituálisan (minden tradíció megkülönböztetett jelentőséget tulajdonít a hajnak).

Prokrusztész-ágy

A francia-algériai rendező filmjének eredeti címe (L’air de la mer rend libre – a tengeri levegő szabaddá tesz) a középkori német jobbágyok ambícióinak szabad fordítása (Stadtluft macht frei – a városi levegő szabaddá tesz).

Felelős nélkül

  • - turcsányi -

Van az a némileg ásatag, s nem kicsit ostoba vicc, amely szerint az a mennyország, ahol angol a rendőr, olasz a szakács, francia a szerető, német a szerelő, svájci a szervező. A pokol meg az, ahol… és itt máshogy rendezik egymáshoz a fenti szerepeket és nemzetiségeket. Nos, ez a – színigaz történetet dramatizáló – négyrészes brit sorozat még ennyi viccelődést sem enged a nézőinek.

Mozgó falak

  • Molnár T. Eszter

Négy férfi üldöz egy nőt. Ha a hátak eltúlzott görbülete, az előrenyújtott kezek vonaglása nem lenne elég, a fejükre húzott piros papírcsákó félreérthetetlenül jelzi: ez őrület. Kétszer megkerülik a színpad közepén álló mobil falat, majd ahogy harmadszor is végigfutnak előtte, a nő megtorpan.

Mahler-liturgia

„Én valóban fejjel megyek a falnak, de legalább jókora lyukat ütök rajta” – mondta egy ízben Gustav Mahler, legalábbis a feminista brácsaművész, Natalie Bauer-Lechner emlékiratai szerint. Ez a konok, mániákus attitűd az egyik legnagyszabásúbb művében, a Feltámadás-szimfóniában is tetten érhető.

Gyurcsány abbahagyta

Arra, hogy miért, és hogy miért pont most hagyta abba, lehet racionális magyarázatot találni a külső szemlélőnek is, azzal együtt, hogy e személyes döntés valódi okairól biztosat egyetlen ember tudhat; esetleg kettő. A DK (is) csúnyán megbukott a tavaly júniusi EP-választáson, és bejött a képbe Magyar Péter és a Tisza; és a vak is látta, hogy ha van jövő az ellenzéki oldalon, az a Tiszáé. Ha valaki, akkor a Tisza kanyarítja be az addig ilyen-olyan ellenzéki pártokkal rokonszenvező és mérsékelt lelkesedéssel, de rájuk szavazó polgárokat.

Lengyel Tamás: A hallgatás igen­is politizálás!

Elegem van abból, hogyha elhangzik egy meredek kijelentés, amelytől, úgy érzem, kötelességem elhatárolódni, vagy legalábbis muszáj reagálnom, akkor felcímkéznek, hogy én politizálok – míg aki csak hallgat, az nem politizál – mondja interjúnkban a színész, aki azt is elárulta, hogy melyik politikusra hajaz leginkább a kormánypárti álinfluenszere.