chili&vanília

Zwetschgen-Streuselkuchen

Gasztro

A német konyháról nem feltétlenül a fenséges, kifinomult cukrászsütemények jutnak eszünkbe. Más a helyzet a pékségekkel, ahol azért már lehet csemegézni a jobbnál jobb kenyerek, kiflik és kalácsok között. A sütemények közül is inkább a masszívabb, kelt tésztás változatok mennek. Örök kedvenc a morzsás pite, amelyet az évszaknak megfelelő gyümölccsel készítenek, például almával, meggyel, sárgabarackkal. Többféle tésztája létezik, hol vastagabb, élesztős kelt tésztával sütik, hol omlós, vajas alappal, az alábbi receptben az utóbbit ajánlom. A teljes kiőrlésű rozsliszt bizonyára egészségesebb is, mint a sima fehérliszt, a jó hír azonban, hogy a szilvás süteményhez még parádésan illik is, ugyanis mély íze nagyszerűen passzol a savanykás gyümölcshöz. A fahéj klasszikus párosa a szilvának, da ha tartanak otthon kardamomot, azzal még extrább lesz.

 

Fűszeres, morzsás szilvás pite

Hozzávalók (kb. 12–16 szelet)

 

Tészta:

30 dkg teljes kiőrlésű rozsliszt

5 dkg nádcukor

1 teáskanál só

15 dkg hideg vaj

1 tojás

1 evőkanál jéghideg víz

Töltelék:

bő 1 kg érett, de nem túl puha szilva

10 dkg nádcukor

2 teáskanál őrölt fahéj vagy kardamom

3 cm gyömbér, reszelve

½ citrom reszelt héja és leve

2 evőkanál étkezési keményítő

 

A lisztet összekeverjük a nádcukorral és a sóval, majd hozzáadjuk a jéghideg vajat, amelyet vagy reszelő nagy lyukú oldalán reszelünk, vagy csak felkockázunk. A vaj valóban legyen jéghideg, felhasználás előtt érdemes tíz percre a mélyhűtőbe tenni. Hozzáadjuk a tojást és a hideg vizet is. Kézzel vagy robotgépben nagyjából összedolgozzuk, de csak annyira, hogy durva morzsa állagúra álljon össze. Ha kézzel keverjük, gyorsan kell dolgoznunk. A morzsát 30 percre hűtőbe tesszük pihentetni. Közben előkészítjük a szilvát: megmossuk, félbevágjuk, kimagozzuk. Rászórjuk a cukrot, az őrölt fahéjat, a reszelt gyömbért, a citrom levét és héját. Hozzáadjuk az étkezési keményítőt (ez köti majd meg kissé a tölteléket), és állni hagyjuk, amíg a tészta pihen. A sütőt előmelegítjük 200 fokra (alul/felül). Egy 28×20 cm-es tepsit enyhén kiolajozunk, majd kibélelünk sütőpapírral (az olajnak köszönhetően könnyebben tapad a tepsibe a papír). A tésztamorzsa felét a tepsi aljába szórjuk, és kézzel szorosan lenyomkodjuk, hogy egyenletesen kitöltse a felületet. 15 percig sütjük. Kivesszük, ráhalmozzuk a szilvát, majd a tetejére szórjuk a morzsa másik felét úgy, hogy mindenhova jusson. Ezt a réteget nem kell lenyomkodni, itt morzsa formában marad. 40 percig sütjük. Legalább szobahőmérsékletűre hűtjük, de teljesen kihűtve a legkönnyebb szeletelni, amíg még langyos a gyümölcs, addig nehezebb. Adhatunk mellé vaníliafagylaltot vagy kikevert mascarponét is.

Figyelmébe ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.

Mintha a földön állva…

Összegyűjtött és új verseket tartalmazó kötete, a 2018-ban megjelent A Vak Remény a költő teljes életművét átfogó könyv volt, ám az új versek jelenlétét is kiemelő alcím a lírai opus folyamatosan „történő” állapotára mutat, arra, hogy még korántsem egy megállapodott vagy kevésbé dinamikus költői nyelvről van szó.