Egy hét kultúra 2022/19.

  • Narancs
  • 2022. május 11.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt

ELVESZETTNEK HITT Nagy felfedezésről számolt be a bécsi Leopold Museum, ugyanis előkerült Egon Schiele egy 90 éve eltűntnek hitt festménye. A Leopold Czihaczek am Klavier című kép az osztrák festő korai művei közé tartozik, 1907-ben készült, nem sokkal Schiele 17. születésnapja előtt. A képen az alkotó nagybátyja, gyámja, Leopold Czihaczek (1842–1929) látható, amint zongorán játszik, a bécsi, Zirkusgassén álló lakásukban. A festményt eddig csak vázlatokból és egy 1930-as fekete-fehér fényképről ismerték, sem a méreteiről, sem arról nem volt biztos információjuk a szakértőknek, hogy milyen technikával készült. Ráadásul nyoma sem volt annak, hogy a festmény átvészelte-e a háborút. A tulajdonosok most azonban úgy határoztak, előállnak a képpel, és hosszú távú kölcsönszerződéssel a Leopold Museum rendelkezésére bocsátják, hogy azt a nagyközönség is megtekinthesse. Az eredeti keretében, viszonylag jó állapotban megmaradt kép a restaurálás után a múzeum állandó kiállításán kap majd helyet. Előtte azonban máris beválogatták a múzeum frissen kiadott, Schiele műveiből összeállított NFT-kollekciójába. Utóbbit a LaCollection nevű platformon lehet elérni, és az eladásból származó bevételt a most újrafelfedezett alkotás helyreállítására, szerencsés esetben pedig megvételére fordítanák.

KULTUSZ Bob Dylannek szentelt múzeum nyílt május 10-én az oklahomai Tulsában. Az irodalmi Nobel-díjas költő és zeneszerző munkásságát bemutató Bob Dylan Center hivatalos kapunyitását megelőző ünnepségen olyan művészek léptek fel, mint Elvis Costello, Patti Smith és Mavis Staples. Az épp koncertkörúton lévő Dylan azonban nem vett részt a kultuszának építését szolgáló eseményen, és a hírek szerint a múzeum kialakításában sem vállalt aktív szerepet, ami az intézmény igazgatója szerint nem meglepő, ugyanis némileg feszélyező lehet, ha valakinek még életében múzeumot nyitnak. Az intézményben a zeneszerző, költő pályáját bemutató tárlatok mellett a 100 ezernél is több dokumentumot tartalmazó Bob Dylan Archive is helyett kapott, illetve egy stúdió, ahol a látogatók is eljátszhatnak Dylan dalaival.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Ha szeretné elolvasni, legyen ön is a Magyar Narancs előfizetője, vagy ha már előfizetett, jelentkezzen be!

Neked ajánljuk

Hurrá, itt a gyár!

Hollywood nincs jó bőrben. A Covid-járvány alatt a streamingszolgáltatók behozhatatlan előnyre tettek szert, egy rakás mozi zárt be, s az azóta is döglődő mozizási kedvet még lejjebb verte a jegyek és a popcorn egekbe szálló ára.

Profán papnők

Liane (Malou Khebizi), a fiatal influenszer vár. Kicsit úgy, mint Vladimir és Estragon: valamire, ami talán sosem jön el. A dél-franciaországi Fréjus-ben él munka nélküli anyjával és kiskamasz húgával, de másutt szeretne lenni és más szeretne lenni. A kiút talán egy reality show-ban rejlik: beküldött casting videója felkelti a producerek érdeklődését. Fiatal, éhes és ambiciózus, pont olyasvalaki, akit ez a médiagépezet keres. De a kezdeti biztatás után az ügy­nökség hallgat: Liane pedig úgy érzi, örökre Fréjus-ben ragad.

Viszonyítási pontok

Ez a színház ebben a formában a jövő évadtól nem létezik. Vidovszky György utolsó rendezése még betekintést enged színházigazgatói pályázatának azon fejezetébe, amelyben arról ír, hogyan és milyen módszerrel képzelte el ő és az alkotógárdája azt, hogy egy ifjúsági színház közösségi fórumként (is) működhet.

Kliséből játék

A produkció alkotói minimum két olyan elemmel is élnek, amelyek bármelyikére nagy valószínűséggel mondaná egy tapasztalt rendező, hogy „csak azt ne”. Az egyik ilyen a „színház a színházban”, ami könnyen a belterjesség érzetét kelti (ráadásul, túl sokszor láttuk már ezt a veszélyesen kézenfekvő megoldást), a másik pedig az úgynevezett „meztelenül rohangálás”, amit gyakran társítunk az amatőr előadásokhoz.