Egy hét kultúra 2023/25.

  • Narancs
  • 2023. június 21.

Interaktív

Rövid hírek: kultúra itthon, külföldön és másutt 

ÁLLANDÓ CAPA Robert Capa, a tudósító címmel nyílt meg a Magyarországról elmenekült, majd külföldön világhírűvé vált fotográfus munkásságát bemutató első állandó életmű-kiállítás a budapesti Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központban. A magyar állam 2008-ban vásárolta meg a 937 kópiát tartalmazó Master’s Set III (Mestergyűjtemény) sorozatot, amelyet a fotográfus monográfusa, Richard Whelan, illetve öccse, Cornell Capa állítottak össze. Ezzel New York és Tokió mellett Budapest vált a Capa-hagyaték legfontosabb őrzőjévé, hiszen a magyar származású fotográfus teljes pályafutását felölelő sorozatból mindössze három készült. A mintegy 500 négyzetméteren megvalósuló tárlaton a látogatók 137 Capa-fotóval találkozhatnak, amelyek műtárgyvédelmi okokból időről időre cserélődnek majd, vetített formában pedig további 400 felvétel tekinthető meg. A kiállításnak a Nagymező utcai épület 1912-ben kialakított, szecessziós moziterme ad otthont, ahol korábban a Tinódi mozi, később pedig a Budapesti Kamaraszínház működött. A tárlat Robert Capa születésének 110. évfordulója előtt is tiszteleg.

UTOLSÓ PORTRÉ Gustav Klimt „az abszolút szépség szívből jövő ódájaként” emlegetett festménye a várakozások szerint akár 65 millió fontért – nagyjából 28 milliárd forintért – is elkelhet június végén egy londoni aukción. A Nő legyezővel Klimt utolsó befejezett portréja, amelyet műtermében, a festőállványon találtak meg, amikor az osztrák festő 1918-ban váratlanul meghalt. A meg nem nevezett nőt ábrázoló kép Klimt kínai és japán művészet iránti rajongását tükrözi. A bécsi szecesszió vezéralakjának utolsó befejezett festményét két éve a bécsi Belvedere kastélyban megrendezett nagyszabású Klimt-kiállításon láthatta a közönség. A festő halála után Erwin Böhler, egy Klimttel szoros barátságot ápoló bécsi iparos szerezte meg az alkotást. A Nő legyezővel azon kevés Klimt-portrék egyike, amelyek magánkézben maradtak – a jelenlegi tulajdonosok harminc évvel ezelőtt vásárolták meg a festményt. A Sotheby’s árverezőház szerint jelenleg ez az egyik legértékesebb eladó műalkotás az európai piacon.

FÉNY Július 6. és 9. között immár hetedik alkalommal rendezik meg a Zsolnay Fényfesztivált Pécsett. Az eseménysorozat legnagyobb érdeklődéssel várt programja a Zsolnay Light Art nemzetközi fényfestőverseny, amelynek keretében a világ legjobb fényművészei mérik össze tudásukat. Az idei pályázatra 31 országból érkezett nevezés, ezek közül a legjobb 5 háromdimenziós, épületspecifikus fényalkotás elevenedik majd meg a székesegyház homlokzatán. Évről évre ugyancsak népszerű része a fesztiválnak a Pécs belvárosát behálózó fénykörút, a Fény Útja is. Az esemény fókuszában álló alkotások korunk olyan környezeti és társadalmi problémáira is tudatosan reagálnak, mint a klímaváltozás, az energiaválság vagy a fenntarthatóság. Ennek megfelelően a dzsámi homlokzatán például egy adatvizualizáción alapuló vetítés jelenik majd meg, ez a NASA húsz éven át gyűjtött adatait felhasználva hívja fel a figyelmet a Föld ökoszisztémáját fenyegető veszélyekre.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Jancsics Dávid korrupciókutató: Az Orbán család vagy a Matolcsy-klán működése új jelenség

Jancsics Dávid a Leukémia zenekar gitárosaként a hazai underground zenetörténethez is hozzátette a magáét, majd szociológusként az Egyesült Államokba ment, azóta a San Diego-i egyetem professzora. A magyarországi korrupcióról szóló doktori disszertációját átdolgozva idén magyarul is kiadták A korrupció szociológiája címmel. Erről beszélgettünk.

Újabb mérföldkő

  • Harci Andor

Mi lett volna, ha 1969-ben, az amougies-i fesztiválon Frank Zappa épp másfelé bolyong, s nem jelentkezik be fellépőnek a színpadon tartózkodó Pink Floyd tagjai mellé?

Vándormozi

  • - turcsányi -

John Maclean nem kapkodja el, az előző filmje, a Slow West (A nyugat útján) 2015-ben jött ki.

Mi, angyalok

Egyesével bukkannak elő a lelátó hátsó részét határoló cserjésből a zenekar tagjai (Tara Khozein – ének, Bartek Zsolt klarinét, szaxofon, Darázs Ádám – gitár, Kertész Endre – cselló) és a táncos pár (Juhász Kata és Déri András).

Új válaszok

A művészet nem verseny, de mégiscsak biennálék, pályázatok, díjak és elismerések rendezik a sorokat. Minden országnak van egy-egy rangos, referenciaként szolgáló díja.