Egy hét tudomány 2023/25.

  • Narancs
  • 2023. június 21.

Interaktív

Rövid hírek: vakcina, fertőzés, só...

VAKCINA Új, a gyermekbénulást (poliomielitis) okozó poliovírusok ellen hatásos vakcinát fejlesztettek ki brit kutatók, amelynek segítségével csökkenteni lehet vakcinaeredetű járványkitörés valószínűségét. A Nature-ben közölt kutatási beszámolót is jegyző Andrew Macadam és társai által jegyzett védőoltás az 1-es és 3-as típusú poliovírus ellen hatásos: egy olyan módszer alapján fejlesztették ki, amelynek segítségével már sikerült a poliovírus 2-es változata ellen hatékony új vakcinát (nOPV2) megalkotni, utóbbit 2021 óta 30 országban 650 millió gyereknek adták már be. A kutatók genetikus mérnöki módszerekkel igyekeztek meggátolni, hogy a vakcinában lévő attenuált (legyengített) vírus visszanyerje virulenciáját. Az új vakcina egerek esetében már jól teljesített – amennyiben az embereken végzett klinikai tesztek is hasonlóan jó eredményt hoznak, mint az nOPV2 vakcina esetében is, akkor már a poliovírus mindhárom változata ellen rendelkezésre áll újabb, hatásosabb vakcina. A poliovakcinák (leginkább az attenuált vírust tartalmazó, szájon át beadott cseppek) esetében a legnagyobb veszély, hogy nagy ritkán az elvileg attenuált vírus visszanyerheti virulenciáját – csak az elmúlt évben 665 vakcina eredetű gyermekbénulásos eset fordult elő 23 országban. Bár az nOPV2 vakcina sokkal biztonságosabb mint az elődje, a 650 millió beadott adag közül négy esetben itt is előfordult, hogy a legyengített vírus visszanyerte virulenciáját.

KVANTUM Újabb számítási mérföldkövet ért el az IBM kvantumszámítógépe: a cégnél dolgozó fizikusok szerint a kvantumszámítógépek hamarosan felülmúlják a hétköznapi számítógépeket olyan hasznos feladatoknál, mint például az anyagok tulajdonságainak vagy az elemi részecskék kölcsönhatásának kiszámítása. A Nature folyóiratban a napokban ismertetett alapelv-bizonyítási kísérletben a kutatók egy mágneses anyag viselkedését szimulálták az IBM Eagle kvantumprocesszorán. Sikerült megbízható eredményeket kapniuk, amihez lényeges volt, hogy meg tudják kerülni a kvantumzajt – ez a jelenség a technológia alkalmazásának fő akadálya, mert hibákat okoz a számításokban. A kvantumszámítógépek sajátos kvantumjelenségeket alkalmaznak, például egy objektum azon képességét, hogy egyidejűleg két állapot „szuperpozíciójában” létezzen, és több objektum egy közös kvantumállapotban osztozzon, amit a fizikusok összefonódásnak neveznek. A qubitek a közönséges számítógépek bitjeinek kvantum megfelelői, a „0” és az „1” állapotok szuperpozíciójában lehetnek, és összefonódhatnak egymással.

LUCY Sikerült rekonstruálni a 3,2 millió éves „Lucy” hiányzó lágyszöveteit: a Royal Society Open Science-ben megjelent tanulmány szerint Ashleigh Wiseman paleoantropológus (University of Cambridge) 3D-modellt készített az Australo­pithecus afarensis láb- és medenceizmairól, a híres „Lucy” maradványain végzett MRI- és CT-vizsgálatok segítségével. Az 1970-es években az etiópiai Hadar régióban felfedezett fosszilis példány nálunk alacsonyabb, majomszerű arcú és kisebb agyú lehetett, de képes volt két lábon járni, így alkalmazkodott a fák és a szavannák uralta lakóhelyéhez is – így a faj csaknem egymillió évig fennmaradt. A Beatles klasszikus Lucy in the Sky with Diamonds daláról Lucynek nevezett példány az egyik legteljesebb az eddig feltárt Australopithecus-maradványok közül – csontvázának 40 százalékát tudták rekonstruálni.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.

Hús, kék vér, intrika

A folyamatosan az anyagi ellehetetlenülés rémével küszködő Stúdió K Színház jobbnál jobb előadásokkal áll elő. Az előző évadban a Prudencia Hart különös kivetkezése hódította meg a nézőket és a kritikusokat (el is nyerte a darab a legjobb független előadás díját), most pedig itt van ez a remek Stuart Mária. (A konklúzió persze nem az, hogy lám, minek a pénz, ha a függetlenek így is egész jól elműködnek, hiszen látható a társulatok fogyatkozásán, hogy mindez erőn túli áldozatokkal jár, és csak ideig-óráig lehetséges ilyen keretek között működni.)

Ide? Hová?

Magyarországon úgy megy, hogy négy­évente kijön a felcsúti jóember a sikoltozó övéi elé, és bemondja, hogy ő a Holdról is látszik.

Semmi jóra

„Újabb Mi Hazánk-siker: a Zeneakadémia lemondta Varnus Xavér koncertjét!” – írta büszkén Facebook-oldalára november 15-én Dúró Dóra. A bejelentést megelőzően a politikus nyílt levélben, az Országgyűlés alelnökeként követelte a Zeneakadémia vezetőjétől a koncert lefújását – minden különösebb vizsgálat, vizsgálódás nélkül, egyetlen ún. tényfeltáró cikkre alapozva.