Ha az összeesküvés-elméletekkel nem foglalkozunk, akkor egy, az ellenzéki együttműködésben kitört viszály és személyes ellentétek miatt tartotta meg Simonka embere, Dávid Zoltán fideszes polgármester a dél-békési főváros, Orosháza vezetését.
Még március közepén állapodott meg a teljes ellenzék Orosházán, hogy közösen indulnak, s csak egy polgármesterjelöltjük lesz a Fidesz aspiránsával szemben. Nem más, mint a térség legismertebb és legtámogatottabb ellenzéki politikusa, a jobbikos Szabó Ervin. A civilben ügyvédként dolgozó Szabó tavaly áprilisban az országgyűlési választáson úgy szorította meg Simonkát, hogy akkor nem volt ellenzéki együttműködés.
|
Két hónappal az idei önkormányzati választás előtt a Fetser János vezette MSZP bejelentette, önállóan indulnak. Erre szerinte több ok miatt került sor. Egyrészt, mert írásbeli megállapodás nem született a teljes ellenzéki együttműködésről, másrészt, nem tudtak megegyezni a koordinált indulásban. Végül, az MSZP szeptember elején tett előválasztási javaslatára nem érkezett válasz. Szabó Ervin egészen másként emlékszik a történtekre. Vereségét a gyávaságnak, az MSZP-nek, Fetser János kétszínűségének és a Fidesz mocskolódásainak tudja be FB-posztjában leírtak szerint.
A Fetserre vasárnap leadott 1600 szavazat töredéke elég lett volna, hogy Szabó Ervin legyőzze Simonka hűbéresét, Dávid Zoltánt. Hiszen a kettejük között lévő különbség mindössze 154 szavazat lett. Így mulathattak a fideszesek és Simonkáék vasárnap este Orosházán.
Tótkomlósi mélyütés
Mélyütés volt viszont Simonkának Tótkomlós, ahol egyik leglelkesebb kiszolgálója, Garay Rita veszítette el a polgármesteri széket és megszűnt a testület fideszes többsége is. Zsura Zoltán vezetésével egy helyi civil csapat tarolt a választáson, a kilencfős testület mindössze két fideszes jutott be.
Figyelemre méltó, hogy a tótkomlósiak kiszavazták a testületből azt a Takács Ferencet, aki helyben szembeszállt Simonkával és a Narancs.hu-n is többször bírálta a korrupciós ügyekkel összefüggésbe hozott fideszes honatyát. Simonka feltehetőleg ezért szorította őt ki a Fideszből.
|
Mezőhegyesi bukta
Megrendítő erejű választási vereségbe futott bele Mezőhegyesen a Fidesz polgármesterjelöltje, Simonka közeli harcostársa, Rajos István eddigi alpolgármester. Itt sokáig három polgármesterjelölt volt, miután a Mezőhegyesi Ménesbirtok Zrt. kormánybiztosa, a szomszédos Csongrád megye egyik országgyűlési képviselője, Lázár János azzal állt elő a nyár elején, hogy egy helyi nagyüzem vezetőjének kellene polgármesternek lenni a dél-békési kisvárosban.
Majd egész véletlenül „rátalált” Pap István Tiborra, a felügyelet alatt álló Ménesbirtok Zrt. vezérigazgatójára, aki korábban semmi jelét nem adta, hogy beszállna a helyhatósági választásba. Mellettük az október 13-ig regnáló polgármester, Mitykó Zsolt független színekben jelölte magát. Aztán nemrégiben Pap István Tiborral közös sajtótájékoztatóján bejelentette Mitykó, Papot támogatja, aki pedig alpolgármesteri posztot ígért neki.
Így jutottunk el október 13-hoz, amikor a Simonka támogatta Rajos és Lázár felfedezte Pap - tehát két fideszes jelölt - indult a városvezetői posztért a Ménesbirtok Zrt. városában, és Pap a voksok 88 százalékát begyűjtve nyert.
|
Saját országgyűlési választókerületében nem volt ilyen sikeres Lázár János. A fideszes Grezsa István, nagy részvétel mellett, simán veszített Márki-Zay Péterrel szemben, s ugyanebben a körzetben elvesztette a másik fontos bástyát a Fidesz, Szentest. De szegedi támogatottja, a politikailag kalandos életű Szabó Bálint is leszerepelt, a voksok 2 százalákát sem szerezte meg.
Nem jelentett hívószót
A medgyesegyházi és a mezőkovácsházi polgármesterek, Nagy Béla és Varga Gusztáv, Simonka hűséges és kipróbált emberei már nem is indultak a polgármesteri címért. Ám a közéleti tevékenységgel nem hagytak fel, mert képviselőként a testület tagjai maradtak. Persze jóval kevesebb befolyással és hatáskörrel. Nagy és Varga volt az a két ember, akik országos megrökönyödést kiváltva a dél-békési körzetért végzett munkájáért kitüntették Simonkát.
Battonyán a korábbi Fidesz által támogatott polgármester, Marjai János el sem indult, és győzött a Simonkához semmiképp sem köthető független polgármesterjelölt, Boros Csaba. A képviselő-testületi fideszes többség megszűnt. Annál is inkább, mert a korábbi öttel szenben most egyetlen kormánypárti képviselő sem került be a testületbe.
|
Tehát sem, a Fidesz, sem Simonka neve nem jelentett hívószót az október 13-i önkormányzati választáson Dél-Békésben.
A súlyos bűncselekményekkel vádolt fideszes parlamenti képviselő politikai befolyása saját körzetében jelentősen csökkent.
(Címlapfotónkon Simonka György és csapata örül Dávid Zoltán orosházi szerencsés sikerének. A felvétel forrása: Simonka György/Facebook.com)