A kétezer éves cég (Edward Norman: A római katolikus egyház képes története)

Könyv

Legyen az emberfia jámborságos oltáregyleti tag, vagy akár Istentől elrugaszkodott, harcos ateista, a neves brit történész műve gyakorlatilag mindenki számára érdekfeszítő olvasmányt ígér.

Legyen az emberfia jámborságos oltáregyleti tag, vagy akár Istentől elrugaszkodott, harcos ateista, a neves brit történész műve gyakorlatilag mindenki számára érdekfeszítő olvasmányt ígér. A római katolicizmus ugyanis vitán felül kivételes történelmi fenomén: túlélt öröknek hitt birodalmakat, átvészelt alapvető, s egyszersmind a létét veszélyeztető kulturális változásokat, s adaptációs képességét részben máig megőrizte. A katolikus egyház 2000 éves történetének áttekintése tehát izgalmas téma, s nem kevésbé izgalmas Norman megközelítésmódja, hiszen az egyébiránt frissen katolizált konzervatív történész a kritikát és az apológiát ügyesen elegyítve dolgozik. "A keresztények kifogásolható viselkedése valószínűleg jóval több embert térített el a kereszténységtől, mint bármely más ok" - állapítja meg munkája elején, s utóbb sem vonakodik bírálni egyes történelmileg hibásnak bizonyult pápai döntéseket. De emellett igencsak komoly erőfeszítéseket tesz azért, hogy a katolikus klérust érő leggyakoribb történeti vádakat, így az inkvizíció vagy az erőszakos térítések abúzus eseteit visszautasíthassa. S miközben több-kevesebb sikerrel cáfolgatja a tárgykör közhelyesen ismert, s ilyesformán féligazságokon alapuló antiklerikális érveit, eredeti, és egyoldalúságában is figyelemre méltó koncepciót vázol fel a XVI-XVII. század katolikus megújulásáról. A több évszázados katolikus reformhagyományból eredeztetett folyamat vízióján túl Norman - liberalizmust és kollektivizmust egyként bírálva - védelmébe veszi a korszellemmel hadakozó újkori pápaságot, s különösképp a csalhatatlansági dogmát kihirdető IX. Piust.

A rövid összefoglaló, amely egyebek mellett az Európán kívüli világ krisztianizációját is tárgyalja, természetesen nem térhet ki az egyház történetének mindahány apró mozzanatára. Ám ha ezt belátjuk is, indokolt hiányérzetet kelthet, hogy Magyarország mindössze egyetlen Mindszenty-fotóval képviselteti magát a könyvben, s a szerző hasonlóképp mostohán bánik a katolikus hit kelet-európai bástyájával, a Mária-tiszteletéről nevezetes Lengyelországgal is. Úgyszintén panasszal említhető, hogy a kötetbe becsúszott néhány köztörténeti baki, s bár a brit történész aligha tart igényt az infallibilitásra, ezen tévedések némelyike bizony kifejezetten bosszantó. Így például Diocletianus császár keresztényüldözése nem a III., hanem a IV. században zajlott (22. o.), s a szöveg tévesen (bár meglehet, akaratlanul) tesz egyenlőségjelet a római császárok pontifex maximusi tisztsége és a nekik kijáró isteni rang közé (uo.). Néhol a tévedésre ráadásul gondolatmenet épül, s ez különösen kínos: példának okáért a 95. oldalon, ahol a jezsuitákkal kapcsolatos francia ellenszenvről esik szó, majd ezzel kapcsolatban Norman felemlíti, hogy a francia seregek 1527-ben elfoglalták és feldúlták Rómát. Fájdalom, az említett esztendőben a pápa és a francia király épp szövetségben álltak (lásd ehhez: cognaci liga), s a híres-hírhedt "Sacco di Roma" elkövetői nem a franciák, hanem V. Károly császár német és spanyol zsoldosai voltak.

Ám ha ezek a botlások vagy épp Kató Eszter fordításának egyes homályosabb mondatai csökkentik is valamicskét a mű értékét, a kötetet díszítő vagy jó kétszáz kép és illusztráció pazarul ellensúlyozza az említett apróbb fogyatékosságokat.

Athenaeum, 2007, 192 oldal, 6490 Ft

Figyelmébe ajánljuk

Fülsiketítő hallgatás

„Csalódott volt, amikor a parlamentben a képviselők szó nélkül mentek el ön mellett?” – kérdezte az RTL riportere múlt heti interjújában Karsai Dánieltől. A gyógyíthatatlan ALS-betegséggel küzdő alkotmányjogász azokban a napokban tért haza a kórházból, ahová tüdőgyulladással szállították, épp a születésnapján.

A szabadságharc ára

Semmi meglepő nincs abban, hogy az első háromhavi hiánnyal lényegében megvan az egész éves terv – a központi költségvetés éves hiánycéljának 86,6 százaléka, a teljes alrendszer 92,3 százaléka teljesült márciusban.

Puskák és virágok

Egyetlen nap elég volt ahhoz, hogy a fegyveres erők lázadása és a népi elégedetlenség elsöpörje Portugáliában az évtizedek óta fennálló jobboldali diktatúrát. Azért a demokráciába való átmenet sem volt könnyű.

New York árnyai

Közelednek az önkormányzati választások, és ismét egyre többet hallunk nagyszabású városfejlesztési tervekről. Bődületes deficit ide vagy oda, választási kampányban ez a nóta járja. A jelenlegi főpolgármester első számú kihívója már be is jelentette, mi mindent készül építeni nekünk Budapesten, és országszerte is egyre több szemkápráztató javaslat hangzik el.

Egymás között

Ahogyan a Lázár János szívéhez közel álló geszti Tisza-kastély felújításának határideje csúszik, úgy nőnek a költségek. A már 11 milliárd forintos összegnél járó projekt új, meghívásos közbeszerzései kér­dések sorát vetik fel.

Mit csinál a jobb kéz

Több tízmillió forintot utalt át Ambrózfalva önkormányzatától Csanádalbertire a két falu közös pénzügyese, ám az összeg eltűnt. A hiány a két falu mellett másik kettőt is nehéz helyzetbe hoz, mert közös hivatalt tartanak fönn. A bajban megszólalt a helyi lap is.

Árad a Tisza

Két hónapja lépett elő, mára felforgatta a politikai színteret. Bár sokan vádolják azzal, hogy nincs világos programja, több mindenben markánsan mást állít, mint az ellenzék. Ami biztos: Magyar Péter bennszülöttnek számít abban a kommunikációs térben, amelyben Orbán Viktor is csak jövevény.

„Ez az életem”

A kétszeres Oscar-díjas filmest az újabb művei mellett az olyan korábbi sikereiről is kérdeztük, mint a Veszedelmes viszonyok. Hogyan csapott össze Miloš Formannal, s miért nem lett Alan Rickmanből Valmont? Beszélgettünk Florian Zellerről és arról is, hogy melyik magyar regényből írt volna szívesen forgatókönyvet.

„Könnyű reakciósnak lenni”

  • Harci Andor

Új lemezzel jelentkezik a magyar elektronikus zene egyik legjelentősebb zászlóvivője, az Anima Sound Sys­tem. Az alapító-frontember-mindenessel beszélgettünk.