Könyv

Egy idegesítő kamasz

Nógrádi Gábor: Akit keresnek: Jesua

Kritika

A történet főhőse a kamasz Jézus, akit a szerző végig héber nevén, Jesuának hív.

A könyvbéli alaphelyzet nem illeszkedik semmilyen vallási vagy tudományos feltételezésbe Jesua gyerekkorát illetően, a szerző fantáziája tölti ki a harmincévnyi űrt, amiről csak Lukács evangéliumában olvashatunk néhány sort, nevezetesen arról, hogy hogyan értekezik Jesua tizenkét évesen a templomban a tanítókkal, meglepő kérdéseket és magyarázatokat fűzve a szent szövegekhez. A regény egy ajánlat a lehetséges változatok közül.

Az elképzelt történet alaphelyzete, hogy a betlehemi csecsemőgyilkosságok után tizennégy évvel újra megjelenik a Megváltó érkezését jelző fényes csillag. Heródes Antipász ebből tudja meg, hogy a „zsidók királya” túlélte a vérengzést. Ezért két katona, Marcus, a római legionárius és Kotüsz, a trák testőr – aki a betlehemi csecsemőgyilkosságokban is részt vett –, elindulnak faluról falura megkeresni a fiút, hogy megöljék, vagy Heródes elé vigyék. A könyv azt feltételezi, hogy a zsidók, beleértve Absalom rabbit, Máriát és Józsefet is, nem tudják, hogy miért ölték meg a csecsemőket Betlehemben, és miért keresnek most egy tizennégy éve Betlehemben született fiút. Azt sem tudják, hogy Jesua a kiválasztott, ő maga is csak a római elmondása alapján hall róla először, hogy a messiást keresik, aki Betlehemben született.

Jesua Názáretben él Józseffel, Máriával és Mária unokanővérével, Erzsébettel, annak fiával, Jánossal, és még egy csomó kisebb gyerekkel, akiket a szüleik halála miatt Mária és József befogadott. Megjelenik a regényben Barabás is, akihez szoros, szinte baráti kapcsolat fűzi Jesuát, de annyira különbözőképpen állnak hozzá az élethez, hogy végül elválnak útjaik. Nem ez az egyetlen kapcsolat, ami előrevetíti a későbbi történéseket, János alakja is erősen meghatározza Jesua gyerekkorát. Sűrűn egymást követő fejezetekben követjük végig Jesua kamaszkori életé­nek fontosabb eseményeit, amelyek rövid, összefűzött novellák formájában, fordulatosan és izgalmasan mesélik el azt a lélek mélyén futó, sejtelmekből álló fejlődéstörténetet, amelynek hatására a végén Jesua megtudja és megérti, kicsoda is ő valójában. Hasonló folyamatot él végig János is, akiből később Keresztelő Szent János lesz, és hasonlón küzd a nőiességében rejlő veszélyekkel Rebeka is, akibe legalább hárman szerelmesek egyszerre; Marcus, a római legionárius, Barabás, a zelóta és János.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

A képekbe dermedt vágy

Az Aspekt című feminista folyóirat társ­alapítója, Anna Daučíková (1950) meghatározó alakja a szlovák és a cseh feminista és queer művészetnek és a kilencvenes évektől a nemzetközi szcénának is. Munkássága középpontjában a normák, a hatalmi technológiák, a queer identitás, valamint a magánélet és az intimitás politikájának kérdései állnak.

Emberarcú

Volt egy történelmi pillanat ’56 után, amikor úgy tűnt: a szögesdrótot ha átszakítani nem lehet ugyan, azért átbújni alatta még sikerülhet.

Fától fáig

  • - turcsányi -

A Broke olyan, mint egy countrysláger a nehéz életű rodeócowboyról, aki elvész valahol Montanában a méteres hó alatt, s arra ébred, hogy épp lefagyóban a lába.

Kis nagy érzelmek

Egyszerű és szentimentális, de mindkettőt büszkén vállalja Baltasar Kormákur filmje. Talán az Előző életek volt utoljára ilyen: a fordulatok és a hősök döntései néha elég vadak, de sosem annyira, hogy megtörjék az azonosulás varázsát, az érzelmek őszintesége pedig mélységes hitelességet kölcsönöz a filmnek.

Nincs bocsánat

Az előadás Balássy Fanni azonos című kötetéből készült. A prózatöredékekből összeálló, műfajilag nehezen besorolható könyv a 2020-as években felnőtté váló fiatalok életkezdési pánikhelyzetéről ad meglehetősen borús képet.

Az individuum luxusa

  • Balogh Magdolna

Igazi szenzációnak ígérkezett ez a láger­napló, hiszen a mű 1978-ban csak erősen megcsonkítva jelenhetett meg a szerző magán­kiadásában, többszöri kiadói elutasítás és a publikálás jogáért folytatott 12 évnyi küzdelem után. 

Megbillenve

Eddig csak a fideszes médiagépezet és a kormányzati, állami propaganda folytatott lélektani hadviselést (is) Magyar Péter ellen, ám jó ideje működik ez már visszafele is – úgy tűnik, nem is hatástalanul.

Nem pontosan ugyanaz a szem

Ötvenhét turistabusz áll a parkolóban. A sofőrök dohányoznak, beszélgetnek, múlatják az időt, míg várnak az utasaikra. Akik nagyjából másfél óra alatt végeznek; előbb Auschwitz 1-et járják körbe, aztán jön Birkenau, oda át kell vinni őket, mert az cirka 3 kilométerrel távolabb van, ott aztán újabb egy-másfél órát eltöltenek majd.

Dőlve halnak

Lóhalálában terjesztették be és fogadták el egy salátatörvénybe csomagolva a védett erdők könnyebb letarolását lehetővé tevő módosításokat a kormánypárti képviselők. Az erdőkért aggódó szakemberek is csak találgatnak, kinek sürgős a várható erdőirtás.