Orbán médiavállalkozói Észak-Macedóniában

Balkáni küldetés

Külpol

2017 óta nyomulnak a magyar kormánypárthoz közeli médiabefektetők Szlovéniában és Észak-Macedóniában. A botrányoktól és rendőrségi nyomozásoktól kísért térfoglalás idén ősszel magasabb fokozatba kapcsolt, miután a magyar reklámpiac (és Mészáros Lőrinc) zászlóshajója, az Atmedia is felbukkant Szkopjéban.

Három évvel ezelőtt részletesen beszámoltunk arról, hogy Orbán Viktor milyen médiabefektetéseken keresztül igyekezett a 2017-ben a hatalomból kitessékelt harcostársa után árván maradt sajtóbirodalmat egyben tartani a mint­egy kétmillió lakosú volt jugoszláv tagköztársaságban (lásd: Barátom, Gruevszki, Magyar Narancs, 2018. május 17.). Az akkori nevén Macedón Köztársaság (2019 februárja óta Észak-Macedón Köztársaság) egyebek mellett lehallgatási ügyekbe belebukott miniszterelnöke, Nikola Gruevszki az év november 11-én kalandfilmbe illő körülmények között Magyarországra szökött a hazájában rá váró börtönbüntetés elől. Budapesten a migrációs válság miatt megszigorított körülmények ellenére is fantasztikus gyorsasággal megkapta a menedékjogot. A magyar vezetés azonban továbbra is forintmilliárdokat pumpál a Gruevszki utáni – immár ellenzéki macedón – sajtó menthetőnek tartott részébe.

Segítő kezek

A 2006 és 2017 közt kormányzó VMRO–DPMNE párt és a kormányfő Gruevszki a Fidesz-kormányéhoz hasonló, a kormányfő köréből irányított és pénzelt tévékből, újságokból, honlapokból és rádiócsatornákból álló médiabirodalmat üzemeltetett. Ám ez a konglomerátum 2017 után közel állt az összeomláshoz, hisz a meglehetősen szűk médiatérrel rendelkező országban nem bírták fenntartani magukat állami hátszél nélkül. Ekkor érkeztek megmentőként a magyar kormányhoz közeli médiabefektetők, elsősorban a kormánypárti bulvárlap, a Ripost tulajdonosa, a Habony Árpáddal közeli kapcsolatban álló Schatz Péter, illetve az ő korábbi munkatársa, Adamik Ágnes (ő később Kovács Ágnesre változtatta a nevét).

Schatz nem sokkal korábban Szlovéniában is megjelent, ugyancsak televíziót és online portált vásárolva a helyi Orbán-szövetséges, Janez Janša médiajelenlétének megerősítésére – annak pártjával, az SDS-sel (Szlovén Demokrata Párt) közös tulajdonban. A Schatz által 2017 áprilisában Szkopjében megalapított Target Group júliusban országos televíziót (Alfa Tv) és online portált is birtokló céget vásárolt fel, majd kisvártatva szlovén cégén (Ripost Založništvo d.o.o.) keresztül elindította a bulvár honlap macedón kiadását is ripostmk.com címmel.

Adamik Ágnes ugyanekkor megalapította a maga macedón cégét, az Adinamic Mediát, amely a következő év tavaszán ütött nyélbe egy nagyobb médiafelvásárlást. Előbb megvette a Prva Republika kiadót, majd néhány napra rá az EM Media nevű cég 51 százalékát, májusban pedig az LD Press Médiában jutott többségi tulajdonhoz. E cégeken keresztül hat macedón lap irányítását szerezte meg: Adamikhoz került a Kurir, a Lider, a Denesen, az Ekonomszki és a Visztinna, illetve az LD Press Media által kiadott NetPress híroldal is.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Balatonföldvári „idill”: íme az ország egyetlen strandkikötője

  • narancs.hu

Dagonya, vagy a legtisztább balatoni homok? Ökokatasztrófa, vagy gyönyörűség? Elkészült a vitorláskikötő Balatonföldvár Nyugati strandján; július, vagy ha úgy tetszik, a balatoni főszezon első hétvégéjén néztük meg, valóban ellentétes-e a „józan ésszel”, hogy strand és kikötő ugyanazon a területen létezzen.

Céltalan poroszkálás

A két fivér, Lee (Will Poulter) és Julius (Jacob Elordi) ígéretet tesznek egymásnak: miután leszereltek a koreai háborús szolgálatból, a veteránnyugdíjukból házat vesznek maguknak Kalifornia dinamikusan növekvő elővárosainak egyikében.

Autósmozi

  • - turcsányi -

Vannak a modern amerikai mitológiának Európából nézvést érthető és kevésbé érthető aktorai és momentumai. Mindet egyben testesíti meg a Magyarországon valamikor a nyolcvanas években futó Hazárd megye lordjai című, s az Egyesült Államokan 1979 és 1985 között 146 részt megérő televíziós „kalandsorozat”, amely ráadásul még legalább három mozifilmet is fialt a tengerentúli közönség legnagyobb örömére, s Európa kisebb furcsálkodására.

Húsban, szőrben

Mi maradt élő a Pécs 2010 Európa Kulturális Fővárosa programból? Nem túl hosszú a sor. A Tudásközpont és a Zsolnay Örökségkezelő Nkft. kulturális intézményei: a Zsolnay Negyed és a Kodály Központ, és a Zsolnay Negyedben az eleve kiállítótérnek épült m21 Galéria, amelynek mérete tekintélyes, minősége pedig európai színvonalú.

Rémek és rémültek

Konkrét évszám nem hangzik el az előadásban, annyi azonban igen, hogy negyven évvel vagyunk a háború után. A rendszerbontás, rendszerváltás szavak is a nyolcvanas éveket idézik. (Meg egyre inkább a jelent.)

Az igazságnak kín ez a kor

A családregény szó hallatán rendre vaskos kötetekre gondolunk, táblázatokra a nemzedékek fejben tartásához, eszünkbe juthat a Száz év magány utolsó utáni oldalán a kismillió Buendía szisztematikus elrendezése is.