Tiltás helyett adagolás (Ambros Uchtenhagen professzor, a svájci "heroinfenntartó" program vezetője)

Lokál

Magyar Narancs: A kilencvenes évek legelején Zürichben már-már turistalátványosságnak számított az a park, ahol a drogosok éltek.

Ambros Uchtenhagen professzor, a svájci "heroinfenntartó" program vezetője

A svájci állam a kilencvenes évek közepén úgy határozott, hogy szembenéz a heroin-problémával: nem zavarja egyik helyről a másikra a drogosokat, hanem betereli őket a szociális ellátórendszerbe. Először Zürichben, majd Genfben, azóta pedig több nagyvárosban létesítettek ún. heroinközpontokat, ahol a függő betegeket megfelelő hígítású droggal látják el. A programot ráadásul "heroinfenntartás"-nak nevezték el.

Ambros Uchtenhagen: A nyolcvanas évek közepétől kezdve Svájcban a heroinisták a város szélére szorultak, mentek egyik helyről a másikra, de a rendőrség mindenhonnan elüldözte őket. Ezek után találták meg maguknak a parkot, ám e kezdeményezés spontán alakult így. A helynek az volt az egyetlen nagy előnye, hogy a heroinisták szem előtt voltak, így a segítő szolgálat emberei folyamatosan nyomon tudták követni helyzetüket. Ide vittük a tűcsereprogramunkat, de túladagolásos esetekben életeket is tudtunk menteni. Bár ennek ellenére is volt olyan időszak, amikor szinte minden napra jutott egy droghalál a parkban. Egy idő után már nemcsak a zürichiek, hanem más városokból, sőt más országokból is ide zarándokoltak a keménydrogosok. Ennek viszont az lett a következménye, hogy megnőtt a pusherek, vagyis a herointerjesztők száma, így az egész drogpiac itt összpontosult. Ezzel a rendőrség megint csak nem tudott mit kezdeni. Amikor már egészen megtelt a park drogosokkal, a város vezetése úgy döntött, fel kell számolni az egészet, amit a rendőrség meg is tett. Akkor többeket börtönbe zártak, de hamar ki is engedték őket. Mindennek az lett a következménye, hogy a drogfogyasztók csoportja szétszóródott a város egész területén, megjelentek az üzleti negyedekben és az iskolák környékén is. Ez nyilvánvalóan újabb problémát szült. A következő lépésben egy használaton kívüli régi vasútállomáson vertek tanyát. Erre a vezetőség először azt mondta, jó, legyenek ott, végtére nem zavarnak senkit. Ezeknek a drogosoknak már a nyolcvan százaléka nem zürichi lakos volt. Közben a bűnözés egyre nőtt a környéken, volt, hogy hetven csoport foglalkozott egyszerre a terjesztéssel. Itt is tarthatatlan helyzet alakult ki.

MN: És minden kezdődött elölről?

AU: Nem. Ennek a drogos bázisnak a felszámolását már megfelelően előkészítettük, így nem kerültünk ugyanolyan helyzetbe, mint korábban; megtettük a szükséges lépéseket, hogy minden kantonban működjenek ártalomcsökkentő vagy metadonprogramok, a sok évtizedes drogos múlttal rendelkező betegeknek pedig az orvos felírhasson heroint. Egy törvénymódosítással azt is elértük, hogy akik más országból érkeztek, azokat hazaküldhessük.

MN: Az ártalomcsökkentő politika sarkalatos pontja, hogy az állam el tudja-e fogadtatni a nem drogozó többséggel azt, hogy az ő befizetett adójukból tartsák el a drogos keveseket.

AU: A drogozás oly mértékben elterjedt és mindenki számára érzékelhető problémává vált, hogy először nagyfokú intoleranciát váltott ki a konszolidált svájci lakosságból. De később egész egyszerűen belátta a többség: a problémával muszáj szembenézni, meg kell ismerni a természetét, hogy kezelni tudjuk.

MN: A mi országunkban az a tapasztalat, hogy az intolerancia inkább csak tiltakozással, végső soron pedig tiltással jár. Igaz, a szembenézés sosem volt az erősségünk.

AU: Hát igen. (Nevet.) Nálunk is fontos volt, hogy a három vezető politikai párt összefogott, és közösen dolgozták ki Svájc drogpolitikáját. Azt mondták, hogy a tiltó drogpolitika helyett, amiről bebizonyosodott, hogy hosszabb távon nem működik, el kell fogadni, hogy mindig lesz a társadalomnak egy rétege, amelyik önpusztító életet folytat, de hogy ennek a veszélye a legkisebb legyen mindenkire nézve, az a legjobb megoldás, ha az ártalomcsökkentő drogpolitika elveit alkalmazzuk. Azóta enyhült az a konfliktus is, amely hosszú ideig fennállt a helyi önkormányzatok és a kantonok között. Az előbbiek ugyanis azt gondolták, hogy mivel a nagyvárosokban összpontosulnak a drogosok, számukra jelentik a legnagyobb terhet. Ám a konzervatív kantonok nem voltak hajlandóak teljesíteni a városok kéréseit. E vita volt az egyik kiváltója annak, hogy a kormányzat 1991-ben jónak látott megalkotni egy országos drogpolitikai programot, amely elsősorban a megelőzésről és a társadalomba való visszailleszkedésről, végső esetben pedig az ártalomcsökkentésről szólt.

MN: Mit nevezünk ártalomcsökkentő módszernek?

AU: Az állam például a kilencvenes évek közepén úgy döntött, hogy heroinközpontokat létesít, ahol a függő betegeket megfelelő hígítású droggal látja el. Ezzel sikerült a bűnözést is visszaszorítani. A központokban csak tizennyolc éven felüli, svájci állampolgárokat fogadnak, akik már legalább két éve intravénásan lövik magukat, és már több sikertelen kezelésen vannak túl. A terápia a fokozatosság elvén működik, az adagokat csökkentik. Sokan ugyanis belehalnának, ha hirtelen állnának le a fogyasztással. A lényeg, hogy ezeken a kontrollált helyeken a drogosok biztosan tiszta anyagot kapnak, nem kell bűnözniük érte, és a városképet sem rontják. Az első heroinközpont természetesen Zürichben jött létre, 1994-ben.

MN: Akkor már beszélhetünk eredményekről.

AU: A programban mindent dokumentálni és értékelni kell. Így ma már kutatási eredményekkel tudjuk igazolni, hogy pozitív változások történtek az elmúlt tíz évben. A kilencvenes évek közepéhez képest mind a drogfogyasztáshoz kapcsolódó bűnözés, mind a kábítószeres halálesetek száma drasztikusan visszaesett Svájcban.

Dusza Erika

Figyelmébe ajánljuk

Tendencia

Minden tanítások legveszélyesebbike az, hogy nekünk van igazunk és senki másnak. A második legveszélyesebb tanítás az, hogy minden tanítás egyenértékű, ezért el kell tűrni azok jelenlétét.

Bekerített testek

A nyolcvanas éveiben járó, olasz származású, New Yorkban élő feminista aktivista és társadalomtudós műveiből eddig csak néhány részlet jelent meg magyarul, azok is csupán internetes felületeken. Most azonban hét fejezetben, könnyebben befogadható, ismeretterjesztő formában végre megismerhetjük 2004-es fő műve, a Caliban and the Witch legfontosabb felvetéseit.

„Nem volt semmi másuk”

Temették már el élve, töltött napokat egy jégtömbbe zárva, és megdöntötte például a lélegzet-visszatartás világrekordját is. Az extrém illuzionista-túlélési-állóképességi mutatványairól ismert amerikai David Blaine legújabb műsorában körbejárja a világot, hogy felfedezze a különböző kultúrákban rejlő varázslatokat, és a valódi mesterektől tanulja el a trükköket. 

Játék és muzsika

Ugyanaz a nóta. A Budapesti Fesztiválzenekarnak telefonon üzenték meg, hogy 700 millió forinttal kevesebb állami támogatást kapnak az együttes által megigényelt összegnél.

A klónok háborúja

Március 24-én startolt a Tisza Párt Nemzet Hangja elnevezésű alternatív népszavazása, és azóta egyetlen nap sem telt el úgy, hogy ne érte volna atrocitás az aktivistákat.

Hatás és ellenhatás

  • Krekó Péter
  • Hunyadi Bulcsú

Az európai szélsőjobb úgy vágyott Donald Trumpra, mint a megváltóra. Megérkezik, majd együtt elintézik „Brüsszelt” meg minden liberális devianciát! Ám az új elnök egyes intézkedései, például az Európával szemben tervezett védővámok, éppen az ő szavazó­táborukat sújtanák. Egyáltalán: bízhat-e egy igazi európai a szuverenista Amerikában?

„Egy normális országban”

Borús, esős időben több száz fő, neonácik és civilek állnak a Somogy megyei Fonó község központjában. Nemzeti és Mi Hazánk-os zászlók lobognak a szélben. Tyirityán Zsolt, a Betyársereg vezetője és Toroczkai László, a szélsőjobboldali párt elnöke is beszédet mond. A résztvevők a lehangoló idő ellenére azért gyűltek össze szombat délután, mert pár hete szörnyű esemény történt a faluban. Március 14-én egy 31 éves ámokfutó fahusánggal rontott rá helyi lakosokra: egy középkorú és egy idős nő belehalt a támadásba, egy idős férfi súlyos sérüléseket szenvedett.