Egy hét után megszólalt a POSZT-bojkott kapcsán a Magyar Teátrumi Társaság is, amely a Magyar Színházi Társaság mellett szakmai tulajdonosa a pécsi fesztiválnak.
Vélhetően kényszerűségből kellett hangot adni a társaság által vélt igazságnak, miután a Színházi Kritikusok Céhe által jelölt Csáki Judit zsűritagságát a két tulajdonos társaság nem fogadta el, és a kritikusok szolidaritási akcióját a színházi szakma – egyelőre sovány – tiltakozása követte: erről lásd cikkeinket itt és itt.
Amíg csupán kritikusok akcióztak, nem érezte egyik társaság sem, hogy bármit is mondania kellene (külön kérésre azért megtették: a Teátrumi Társaság itt, a Színházi Társaság pedig itt csinált úgy, mintha válaszolt volna kérdéseinkre). Így viszont, hogy már a fesztivál versenyét is érinti a bojkott, úgy látszik, nem hagyhatták szó nélkül a helyzetet.
Szelíd, jóra bíró hangnemben szól a Teátrumi Társaság leginkább azért, hogy fontolják meg a bojkottálók a döntésüket, hiszen még nem késő visszatérni.
A szakmai tulajdonosok aztán a zsűri összeállításának metódusát magyarázzák, hangsúlyozva a konszenzust, valamint szólnak a válogatók személyének kiválasztásáról, illetve Balogh Tibor színikritikus és Perényi Balázs drámatanár, rendező szintén konszenzusos alapon összeállított versenyprogramját emlegetik, amely egyébként eddigi szerény tudásunk szerint soha ilyen formában nem került a nyilvánosság elé.
Némi bűntudatkeltésre törekedve a Teátrumi Társaság nem rest hangsúlyozni azt a rengeteg energiát és erőfeszítést, amelyet azért tettek a Színházi Társasággal együtt, hogy a POSZT úgy működjön, ahogy. Ezért is aggasztó a társaság szerint, hogy ”a helyzet, amely a POSZT körül most kialakult, nem az együttműködés, hanem a széthúzás irányába hat. Nekünk nem ez a célunk.” Jó tudni!
És mivel “Pécsett mindenki legjobb tudása szerint játszik, megmérettetik, a zsűri díjakról dönt, a résztvevők boldogok, a díjazottak pedig még boldogabbak lesznek” nem is lehet igazán több kérdése senkinek. Hiszen úgy tűnik, hogy jelenleg a POSZT az ország legboldogabb tartománya.
Ott pedig valószínűleg kár is arra várni, hogy a Magyar Színházi Társaság a bojkott, a társaságból kilépett Örkény Színház és a Színházi Kritikusok Céhe, valamint minimum a konszenzus miatt végre érdemi válaszokat adjon a lekoptatás helyett.