Magyarok egymás közt, fecskevész idején

Vennénk 110 liter lisztkukacot

Tudomány

Szeptember 13-áról 16-ára sokan a műhelyüket, melléképületüket nyitották meg a hidegfront miatt eléhezett, kihűlt fecskéknek. Összegyűjtötték az útra leszállt példányokat, vagy a megfelelő ennivalóból vittek mindenhova, ahol szükség volt rá.

 

Több száz fecskét engedett be valaki a laká-sá­ba a szeptember 14–15-i hétvégén, hogy a madarak átvészeljék a betörő hidegfrontot. Bőrkanapé, bőrfotel a nappaliban, festmények, dísztányérok a falon, hosszú függönykarnis – és minden vízszintes felületen fecskék. A csillárra hosszabbítót feszített ki a tulajdonos, azon is madarak ültek. A fekete-fehér kőpadlón vízzel, valamilyen étellel teli tálcák, a peremükön is fecskék ültek.

A nappaliról készült képet a 47 ezer tagot számláló Mentsük meg a fecskéket! Facebook-oldalon lehetett látni. A lakástulajdonos utóbb nem járult hozzá ahhoz, hogy a kép újságban is megjelenjen, aki lefotózta és közölte, annak is törölnie kellett. Annyi kiderült, hogy Balatonfüreden van a lakás. A kép alapján jómódú emberé, akit egyáltalán nem zavart, hogy a madarak összepiszkítanak mindent – ez a legjobban a tévén látszott.

A forró, száraz nyárnak véget vető, szeptember 8–9-én kialakult, leginkább Közép-Európát érintő hidegfront (lásd: Jön a víz!, Magyar Narancs, 2024. szeptember 19.) úgy jött, mint a világvége. A Balaton melletti utakon üldögélő, kimerült vagy már elhullott fecskék látványa is ezt az érzést erősítette.

A fecskék nagyon jól repülnek, ragadozóktól a levegőben állományszinten nem kell tartaniuk. A madárfajok azért nem szaporodnak túl, mert az adott évben világra jött tojások, fiókák 70–90 százaléka egy éven belül zsákmánnyá válik. A repülő fecskék esetében az időjárási szélsőség a legjelentősebb állományszabályozó tényező – mondja Orbán Zoltán, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület (MME) szóvivője. Amikor az évszakhoz képest nagyon lehűl a levegő és a rovarok nem repülnek, a bokrok között vonuló énekes madaraknak nincs gondjuk, mert a levelek fonákján megtalálják tömegével a zsákmányukat, a fecskék azonban a levegőben vadásznak.

Szúnyogfelhő a radaron

A pusztulás azért volt látványos szeptember 13-tól 16-ig elsősorban a Balaton térségében, mert ott jelentős árvaszúnyog-invázió alakult ki, ami vonzotta a vonuló madarakat.

„A rovarfelhő az időjárási radarokon is látszott, és látszottak a fecskék is. Számukat a hozzáértő kollégák csak itt 1,2–1,5 millióra becsülték – mondja Orbán Zoltán –, hasonlóan nagy tömeg alakult ki Tokaj környékén, és még az egész ország tele volt fecskékkel. A madarak – főleg a kisebb testűek, amelyek életét veszélyeztetik az ilyen időjárási jelenségek – napokkal előbb érzik a vihar közeledtét, ezer kilométernél is nagyobb távolságból.” A magyar fecskeállomány szeptember 20. körül szokott elvonulni. Előtte két-három hétig hiperevéssel a napi kalóriaszükségletének két-háromszorosát veszi magához a madár, mellizomban és zsírban elraktározva. A jó kondícióban lévő fecskék ezután négy napig megállás nélkül repülve, naponta 1000–1200 kilométert megtéve elérik a közép- és dél-afrikai telelőterületet.

Ez egy remek cikk a nyomtatott Magyar Narancsból, amely online is elérhető.
Ha szeretné elolvasni, kérjük, fizessen elő lapunk digitális kiadására, vagy ha már előfizető, lépjen be!
Támogassa a független sajtót! Olvassa a Magyar Narancsot!

Neked ajánljuk

Aki úton van

Amikor 2021 nyarán megjelent Holi, azaz Hegyi Olivér első lemeze, sokan egy újabb izgalmas hazai rapkarrier kezdetét látták az anyagban.

A franciák megértették

Ritkán halljuk az isteneket énekelni. Néhanapján azonban zongoráznak, szájharmonikáznak és még gitároznak is. Legutóbb Párizs elővárosában, Boulogne-Billancourt-ban, a Szajna partján álló La Seine Musicale kulturális központban történt ilyen csoda.

Hitler fürdőkádjában

Lee Miller a múlt század húszas–harmincas éveinek bevállalós top divatmodellje volt, igazi címlaplány, de festette Picasso, fotózta és filmezte Man Ray, utóbbi élt is vele, és mentorálta mint fotóművészt.

Csaló napfény

Igaz, hamis, tény, vélemény, valóság és fikció. Ilyen és ehhez hasonló címkéket sietünk felnyalni a ránk zúduló információhalom darabjaira, hogy a kontroll, a rend illúziójával nyugtassuk magunkat és ne kelljen szembesülnünk vele, hogy nem létezik bizonyosság, csak kellően szűkre húzott nézőpont.

 

Gyilkosok szemlélője

A két évtizede elhunyt Roberto Bolaño minden egyes műve a költészet, a politika és a vadállati kegyetlenség együtthatásairól szól, az író regényeiben és elbeszéléseiben vissza-visszatérő karakterekkel, a költészet és a világ allegorikus megfeleltetésével olyan erős atmoszférát teremt, amelyből akkor sem akarunk kilépni, ha az hideg és szenvtelen.