Visszhang: könyv

Kovács Rita: Aranymetszés

Visszhang

Egy különös, távolságtartó, mégis felforgató erejű szerelem első évét beszéli el a kisregény.

Ez idő alatt Eszter, a kezdő ékszerkészítő nemcsak Bálint iránti vonzalmának természetét, de saját szakmájának szépségeit is felfedezi. Lehet-e önazonosnak maradni egy piaci szabályok szerint működő vállalkozás keretei között? A szépséget, gazdagságot, sokszor személyes történeteket jelképező ékszerek termékek csupán, vagy más műalkotásokkal párbeszédbe léptetve egy kiállítóteremben is megállnák a helyüket? Ezekre a kérdésekre Eszter nem a Bálinttal közösen kidolgozott projektek előkészítése vagy szeszélyes kapcsolatuk alakulása során, hanem a 16. századi Velencébe csöppenve talál válaszokat.

A lendületes történetvezetést csak néha lassítja le egy-egy ékszer vagy drágakő aprólékos leírása. Bár az „időutazásnak” is köze van egy pár rejtélyes módon felbukkanó fülbevalóhoz, illetve egy díszes nyakékhez, az olykor kifejezetten lírai szakaszok után kissé nehezen talál vissza a szöveg a korábbi ritmusához. A tér- és időbeli ugrások közepette a legtöbb jelenet meglehetősen absztrakt marad, ám ez a szaggatottság és töredékesség egy mindvégig tudatos és következetes narratív stratégiát szolgál: nem a vázlatszerű szerelmi történet, inkább annak emlékfoszlányai válnak fontossá. Ezt erősíti a reneszánsz paloták és ötvösműhelyek misztikus világába vezető allegorikus szál is, mely könnyed meseszerűségével a racionális magyarázatok kutatásának kényszere alól is felszabadít.

A cikk további része csak előfizetőink számára elérhető.
Soha nem volt nagyobb szükség önre! A sajtó az olvasókért szabad, és fennmaradásunk előfizetőink nélkül nem lehetséges. Legyen előfizetőnk, tegyen egy próbát velünk és támogassa a demokratikus és liberális Magyarország ügyét!

Neked ajánljuk

Hieronymus Bosch világa

  • - turcsányi -

Michael Connelly nem egy író, inkább egy regénygyár, rosszabb esetben áruvédjegy – az efféle státus persze nem oly ritka zsiráf manapság.

„Rodrigo”

A világ legnagyobb és legrangosabb színházi fesztiválja az avignoni. Jelentős társulatok seregszemléje, illetve már maga a fesztiválmeghívás jelentőssé tesz társulatokat. Aki a hivatalos programban van, az számít valakinek.

Félúton

Egykori nagymenő, aki a csúcsról lepottyanva már csak árnyéka önmagának; féktelen csodagyerek, akinek csak kemény munkára és iránymutatásra van szüksége, hogy azzá a sztárrá váljon, akit a végzete elrendelt neki – a sportfilmek talán legnagyobb kliséi ezek, a Stick pedig épp erre a kettőre épül.

Dinók a budoárban

Ötévesen, egy tollseprűtánccal indult Karácsonyi László (1976) művészi karrierje, diplomáját 2003-ban pedig egy lovagi páncélzatban védte meg. (A páncél maga volt a diplomamunkája.)

Léda a Titanicon

  • Molnár T. Eszter

Ki ne szeretné a Balatont? Főleg, ha csak a szépre emlékszik? Arra, hogy a vonat vidáman, sőt pontosan fut be a hűs állomásra, a papucs nem töri a lábat, a naptej megvéd a leégéstől, és van hely az árnyékban a kempingszéknek és a gumimatracnak.

Angyalszárnycsikorgás

Nagy luxus olyan kis kultúrának, mint a magyar, nem megbecsülni a legjobbjait. Márpedig Halasi Zoltán a kortárs magyar költészet szűk élmezőnyébe tartozik, ám a szakma mintha nem tartaná számon érdemeinek megfelelően, a nagyközönség számára pedig minden bizonnyal ismeretlen.

Miért hallgat Erdő Péter?

2025 júliusának egyik forró szerda éjjelén Konrád-Lampedúza Bence betanított kémia­tanár hazafelé ballagott Ráczboldogkőn, a Kistücsök névre hallgató alma materéből. Nem volt ittas egy cseppet sem, de megviselte a nehéz levegő, amikor szembejött vele egy kormányzati óriásplakát. 

Kinek a bűne?

A kormánypárti média azzal igyekszik lejáratni egy Tisza párti önkéntest, hogy korábban pornófilmekben szerepelt. A kampány morális természetű, a nőt bűnösnek és erkölcstelennek állítja be, s persze ezt vetíti rá a pártra is.